Teatr Zagłębia i Teatr Śląski dla Ukrainy
Instytucje teatralne solidaryzują się z obywatelami Ukrainy. Teatr Zagłębia oraz Teatr Śląski organizują różne akcje, podczas których będziemy mogli wesprzeć mieszkanki i mieszkańców kraju najechanego przez Rosję. Każdy z nas może pomóc.
Teatr Zagłębia w Sosnowcu dla Ukrainy
Teatr Zagłębia włącza się do pomagania na rzecz Ukrainy. 18 marca o godz. 15:30 i 19:00 w teatrze odbędzie się specjalny pokaz spektaklu Kreszany, który został zrealizowany wspólnie z ukraińskimi artystkami. W tym dniu zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy, z której cały dochód przekazany zostanie na rzecz Ukrainy i Ukraińców. By zwiększyć możliwość zebrania jak największej sumy, cena biletu wynosi jedynie 1 zł.
To wyjątkowy spektakl, bo jego reżyserką jest Olenya Apczel. To Ukrainka, która u nas gościła. Jesteśmy jej bardzo wdzięczni, że to przedstawienie powstało. 18 marca przed i po spektaklach będą mogli Państwo złożyć datki na rzecz Ukrainek i Ukraińców. W ten sposób chcemy wesprzeć i być razem z Ukrainą.
powiedziała dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Iwona Woźniak
Kreszany w reż. Oleny Apczel to dokument ruchu i pieśni o przerywaniu cyklu niepamiętania. To zbudowana na podstawie prawdziwych i wyobrażonych wierzeń słowiańskich baśń-rytuał, w której wszystko ma swoje - inne niż znamy - miejsce. Twórcy zapraszają do wyobrażonego świata wyrosłego z kultury, której pamięć osadzona jest głęboko w pełnej różnych bogów i bogiń słowiańszczyźnie. Czy taka kultura byłaby bardziej otwarta, niż ta znana nam z naszej rzeczywistości? Czy byłoby w niej więcej miejsca na czułość a mniej na wstyd? Czy byłaby ona mniej wykluczająca? Сzy bardziej słyszalne byłyby w niej kobiece głosy? Czy w takiej kulturze ból byłby narzędziem oczyszczenia a nie zemsty? Czy jeśli taka kultura nie zachowała się w żadnych archiwach, to czy przypadkiem nie przetrwała w nas?
18 marca spektakl prezentowany będzie z napisami w języku angielskim i ukraińskim. Bilety w specjalnej cenie można kupić na stronie internetowej - www.teatrzaglebia.pl lub w kasie Teatru Zagłębia.
Teatr Śląski w Katowicach dla Ukrainy
Z kolei Teatr Śląski w Katowicach kontynuuje działania na rzecz obywateli Ukrainy. 5 i 6 marca będzie można obejrzeć spektakl Pokora na podstawie tekstu Szczepana Twardocha w reżyserii Roberta Talarczyka z ukraińskimi napisami. Spektakl będzie grany w sobotę o godz. 16:00 oraz w niedzielę o godz. 12:00 i 16:00. Teatr zaprasza osoby z Ukrainy po odbiór darmowych wejściówek.
W poniedziałek, 7 marca, na Dużej Scenie Teatru Śląskiego wystąpi Bytomski Kolektyw Śpiewaczy, który wykona tradycyjne pieśni z Polasia, enigmatycznej krainy geograficznej leżącej na styku Ukrainy, Białorusi, Polski oraz Rosji. Ze względu na wszechobecne bagna i odizolowanie tamtejszej ludności to właśnie na Polesiu zachowały się archaiczne melodie oraz etnolekty, które do dzisiaj - dzięki kultywowanym obrzędom - ocaliły swoją sprawczość. Śpiew miał bowiem od zawsze swój cel. Odpędzał chorobę, sprowadzał deszcz, dawał ujście skrywanym emocjom, urozmaicał długie zimowe wieczory czy przynosił ulgę w pracy.
Teatr Śląski przygotowuje również czytanie zapisków, fragmentów, notatek, dialogów, monologów, słów napisanych teraz przez osoby z Ukrainy. Zapiski są tłumaczone na język polski i będą odczytane w czwartek, 10 marca o godz. 18:00 przed budynkiem Teatru Śląskiego przez aktorów i aktorki z naszego teatru. Do czytania zapisków katowicki teatr zaprasza również inne teatry i instytucje kultury.
Poza działaniami artystycznymi nie ustajemy w organizowaniu pomocy materialnej dla mieszkańców Ukrainy. Prowadzimy zbiórkę leków, środków opatrunkowych i higienicznych dla Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów. Leki w najbliższy piątek (4 marca) zostaną przewiezione do Sambora. Zbieramy również datki na zakup karmy dla zwierząt, które pozostały w Kijowie. Pracowania plastyczna Teatru Śląskiego przygotowuje warsztaty dla ukraińskich dzieci, które przebywają w Fabryce Porcelany. informuje rzecznika prasowa Teatru Śląskiego w Katowicach, Aneta Głowacka
Wszystkim wydarzeniom będzie towarzyszyła kwesta prowadzona przez katowicki oddział PCK.