Trwa wyburzanie ostatniego brutala w Katowicach. Połowy obiektu już nie ma [ZDJĘCIA, WIDEO]
Przy ulicy Granicznej 32 trwa wyburzanie ostatniego brutala w Katowicach. Niegdyś w tym budynku mieściła się siedziba Śląskiego Instytutu Naukowego.
Właścicielem terenu przy ul. Granicznej 32 jest deweloper, - firma Murapol - który jeszcze nie podaje, co powstanie w miejscu dawnego instytutu. Wiadomo jednak, że firma Murapol to wiodący deweloper mieszkaniowy w Polsce. Możliwe, że w tym miejscu powstaną właśnie mieszkania.
Na ten moment, poniedziałek 8 sierpnia, praktycznie połowy brutala już nie ma. Zobaczcie nasze wideo.
Wcześniej pisaliśmy:
Ostatni brutal Katowic
Teren przy ul. Granicznej 32 został już ogrodzony. To przygotowania przed wyburzeniem budynku dawnej siedziby Śląskiego Instytutu Naukowego. Obiekt od lat niszczał. Śląski Instytut Naukowy zakończył swoją działalność 31 grudnia 1992 roku. Od tego czasu budynek zaczął popadać w ruinę. Wyrosła na nim roślinność, wejścia zamurowano, a zaniedbana elewacja zaczęła straszyć swym wyglądem mieszkańców. Z czasem budynek zaczęto nazywać "ostatnim brutalem w Katowicach".
Teraz budynek ma zostać wyburzony. Właścicielem terenu przy ul. Granicznej 32 jest deweloper, - firma Murapol - który jeszcze nie podaje, co powstanie w miejscu dawnego instytutu. Wiadomo jednak, że firma Murapol to wiodący deweloper mieszkaniowy w Polsce. Możliwe, że w tym miejscu powstaną właśnie mieszkania.
Zobaczcie zdjęcia ostatniego brutala Katowic przed wyburzeniem:
Dawny Śląski Instytut Naukowy im. Jacka Koraszewskiego to jeden z bardziej charakterystycznych budynków w Katowicach. Został on zaprojektowany przez Stanisława Kwaśniewicza, który jest również autorem katowickiego osiedla Paderewskiego, kina Kosmos czy gmachu Biblioteki Śląskiej.
Przypomnijmy, że Śląski Instytut Naukowy był instytutem naukowo-badawczym, który działał w Katowicach od 1957 roku. Zajmował się badaniem historii, folklorystyki, kultury oraz zjawisk społecznych i ekonomicznych głównie wschodniej części Górnego Śląska, jak również ich popularyzacją. Od 1971 roku podlegał Polskiej Akademii Nauk. Budowę siedziby Śląskiego Instytutu Naukowego zakończono w 1977 roku. Decyzją Wojewody Śląskiego placówka zakończyła swoją działalność w 1992 roku.