Trzymiesięczny Olek uratowany przez specjalistów z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. To pierwszy taki zabieg w Polsce

Pionierskie w skali naszego kraju dokonanie mają na koncie specjaliści z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Trzymiesięczny Aleksander przeszedł pomyślnie zabieg rekonstrukcji mikrochirurgicznej tętnic płucnych połączony z korekcją wad wewnątrzsercowych. Dzięki operacji mały pacjent jest w dobrej kondycji i rozwija się prawidłowo.
Lekarze z GCZD w Katowicach uratowali małego pacjenta. To pierwszy taki zabieg w Polsce
Pierwszy w Polsce u tak małego dziecka zabieg rekonstrukcji mikrochirurgicznej tętnic płucnych połączony z korekcją wad wewnątrzsercowych przeprowadzili u niespełna 3-miesięcznego Aleksandra kardiochirurdzy z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach.
Operacja odbyła się w grudniu 2022 roku. GCZD postanowiło o niej poinformować dopiero teraz, ze względu na stopień zaawansowania zabiegu i konieczność wielomiesięcznej obserwacji małego pacjenta. W ostatnich dniach chłopczyk przeszedł w GCZD specjalistyczne badania, które potwierdziły, że operacja zakończyła się pełnym sukcesem.
To bardzo duże osiągnięcie lekarzy z Katowic, ponieważ tego typu zabiegi przeprowadzane są tylko w kilku ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej na świecie. Szanse na kompleksowe leczenie w Polsce były dotychczas bardzo niewielkie.
Przygotowania trwały kilka lat
Jak informuje GCZD, mając na uwadze fakt, że stan niektórych dzieci urodzonych w Polsce nie będzie pozwalał na transport do szpitala zagranicznego, zespół Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka przygotowania do przeprowadzenia tej skomplikowanej operacji rozpoczął tak naprawdę 4 lata wcześniej. Poprzez cykl wyjazdów do kliniki w Stanford w Stanach Zjednoczonych nawiązano współpracę pozwalającą zaplanować każdy etap przygotowania do operacji i opieki pooperacyjnej.
Taki zabieg był możliwy do przeprowadzenia tylko w wielospecjalistycznym ośrodku pediatrycznym, właśnie takim jak Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka. O sukcesie operacji zdecydowała wielomiesięczna współpraca i zaangażowanie doświadczonych neonatologów, anestezjologów, kardiochirurgów i kardiologów oraz wyspecjalizowanych zespołów pielęgniarskich.podkreśla szef Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej GCZD, dr Piotr Stanek
Takie wady przez wiele lat w ogóle nie były operowane z powodu swojej złożoności. Jeśli nie przeprowadzilibyśmy zabiegu u Olka, rokowania były bardzo niekorzystne. Zaledwie 10 proc. dzieci z tą wadą, u których nie przeprowadzono operacji, dożywa 10 roku życia. Śmiertelność jest więc bardzo duża.dodaje kardiochirurg z GCZD w Katowicach, dr Grzegorz Zalewski
Olek ma się dobrze
Aleksander jest pod stałą kontrolą zespołu kardiologów oraz kardiochirurgów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. W ostatnich dniach chłopczyk przeszedł w GCZD specjalistyczne badanie cewnikowanie serca, które potwierdziło właściwy efekt operacji. Chłopczyk jest w dobrej kondycji i rozwija się prawidłowo.
Zobacz także
!["Świat się nie kończy na chorobie!" - mówi Aga, uczestniczka akcji "Mam wszystko i raka" [Galeria zdjęć]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2023-10/tn_DSC01347_mini.jpg.webp)
"Świat się nie kończy na chorobie!" - mówi Aga, uczestniczka akcji "Mam wszystko i raka" [Galeria zdjęć]

Katowicki Dzień Psiaka w Parku Kościuszki. Biegnij z psiakiem dla schroniska!

Rehabilitacja kardiologiczna w Szpitalu Murcki. Kto się może zgłosić?

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zastosował jedną z najdroższych terapii świata
![Medyczny cud w Katowicach! Życie pani Aleksandry, która była w 10. tygodniu ciąży, uratowali lekarze z Ochojca [Zdjęcia+wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2022-12/ochojec_kardio__5__mini.jpg.webp)