Urokliwy staw Janina w katowickim Giszowcu. Piękna przyroda w Katowicach! [Zdjęcia+wideo]
W pobliżu zabytkowego osiedla Giszowiec znajdziemy drogę w głąb zieleni. Od ulicy Pszczyńskiej kierujmy się w głąb lasu. Tam znajdziemy dwa urokliwe stawy - staw Janina z restauracją "Rybaczówka" oraz trochę dalej, malowniczy staw Barbara. My z aparatem w ręku i dronem w powietrzu odwiedziliśmy staw Janina. Zobaczcie zdjęcia!
Staw Janina i Barbara w Giszowcu
Delikatny mech i drzewa odbijające się w tafli stawu Janina. Cisza, spokój i piękno przyrody. Tak właśnie jest w katowickim Giszowcu. Niedaleko zabytkowego osiedla, w gęstwinach zieleni są dwa stawy - bliżej drogi zobaczymy staw Janina, a trochę dalej jest staw Barbara, przy którym w sezonie letnim można poczuć się, jak na Mazurach.
Staw Janina położony jest w lesie, przy potoku Bolina, który to właśnie poprzez spiętrzenie wód doprowadził do powstania zbiornika. Dno pod potokiem obniżyło się w wyniku eksploatacji węgla kamiennego, zalewając lasy i tworząc tym samym zbiornik wodny. Przy stawie Janina często spotkamy wędkarzy. Można złowić tu takie ryby, jak: karp, płoć, okoń, karaś, węgorz, sum, szczupak.
W pobliżu stawu Janina działa restauracja o nazwie "Rybaczówka". Można tutaj smacznie zjeść, nie brakuje tu także różnych imprez, jak m.in. Babski Comber. W okolicy stawu są też ścieżki piesze i rowerowe. Warto przyjść tutaj na spacer lub podjechać na rowerze.
Zobaczcie wczesnowiosenne zdjęcia ze stawu Janina:
Barbara to otoczony lasem zbiornik wodny, który jest bardzo malowniczy. Jego urok zobaczymy o każdej porze roku, jednak latem jest tu, jak na Mazurach! Woda ma tajemniczy, ciemny kolor - jest tu dość głęboko - przy zachodnim brzegu głębokość wynosi nawet kilku metrów. W wodzie zobaczymy zatopione korzenie, a nieraz i całe drzewa! I to wszystko w otoczeniu lasu.
Giszowiec - to malownicze osiedle-ogród powstałe w latach 1907-1910 dla pracowników kopalni „Giesche”. Ciekawą architekturę prezentują domki robotnicze, budowane na wzór starej górnośląskiej chaty wiejskiej. Do efektownych obiektów dzielnicy należą także karczma śląska (obecnie Dom Kultury Szopienice-Giszowiec), Izba Śląska Gawlikówka (galeria z ekspozycją obrazów Edwarda Gawlika), a także budynki nadleśnictwa, szkół i sklepów. Lokalizacja w środku leśnego zacisza wzbogaca wyjątkowość Giszowca.