W Katowicach będzie ulica Urszuli Broll? Artystkę uhonorować chce Klub Koalicji Obywatelskiej

W historii Katowic zapisało się wiele nazwisk, które warto uhonorować. Tak dzieje się systematycznie, gdy kolejne ulice i miejsca otrzymują nowe nazwy. Klub Koalicji Obywatelskiej w Katowicach wyszedł z interpelacją, by jedno z miejsc lub ulic w naszym mieście zyskało patronkę w postaci Urszuli Broll.

Urszula Broll patronką ulicy w Katowicach?
Warto upamiętniać osoby, który pozytywnie wpłynęły na miasto. W Katowicach nazwy nadaje się nowym ulicom czy miejscom w przestrzeni publicznej i często honoruje się nią ważne osoby. Klub Koalicji Obywatelskiej w Katowicach w połowie grudnia złożył interpelacje w sprawie nadania imienia Urszuli Broll ulicy bądź innej publicznej przestrzeni w Katowicach.
Interpelacja została zgłoszono po prośbie Stowarzyszenia „Szlakiem Kobiet” do Katowickiej Rady Równego Traktowania o zwiększenie symbolicznej obecności kobiet w przestrzeni miasta. Członkinie i członkowie stowarzyszenia zwrócili uwagę, że wśród osób patronujących katowickim ulicom, placom i skwerom widać wyraźną dysproporcję między liczbą patronów a patronek.
Jednocześnie w Katowicach mieści się ok. 1110 ulic, 67 placów, 77 skwerów i 7 alei - oznacza to, że hipotetycznie istnieje jeszcze wiele przestrzeni, które uhonorować można by matronatem choćby którejś z zasłużonych mieszkanek naszego regionu. Byłoby to działaniem potrójnie wartościowym: nie tylko potencjalnie zwiększyłoby symboliczne znaczenie uhonorowanej w ten sposób przestrzeni, ale i służyło upamiętnieniu ważnych postaci oraz zwiększaniu widoczności kobiet w kulturowej tkance miasta. czytamy w interpelacji
Urszula Broll
Urszula Broll urodziła się 17 marca 1930 roku w Katowicach, w śląskiej rodzinie o polsko-niemieckim pochodzeniu. Studiowała w filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, przekształconej następnie w ASP Katowice. Pozostając pod silnym wpływem teorii Władysława Strzemińskiego, dołączyła do nieformalnej grupy artystycznej St-53, której nazwa odwoływała się do ówczesnej nazwy Katowic, Stalinogrodu.
Przedstawiciele grupy szybko zaczęli dystansować się we własnej twórczości od dominującego paradygmatu sztuki socrealistycznej, a sama Broll tematem swoich obrazów zaczęła czynić doświadczenia wywiedzione wprost ze śląskiej kultury. Z tej inspiracji powstały m.in. Kobiety śląskie i Stara Ślązaczka oraz inne dzieła, które docenione zostały przez środowiska artystyczne tamtych czasów. Niezwykłą umiejętność operowania kolorem u Broll szczególnie cenił m.in. Julian Przyboś.
Najaktywniejszy okres działalności grupy zakończył się w roku 1956. Wówczas to Urszula Broll stała się częścią grupy artystycznej Oneiron (z gr. Śnienie), której przewodził jej przyszły mąż, Andrzej Urbanowicz, a której faktyczną siedzibą była pracownia na strychu budynku przy ul. Piastowskiej 1 w Katowicach. Już jako przedstawicielka tego środowiska, Broll namalowała Przekształcenia i Alikwoty, coraz odważniej eksperymentując nie tylko z formą, ale i tematyką dzieł. Z czasem obok obrazów poświęconych kulturze śląskiej i przestrzeniom industrialnym w twórczości artystki pojawiać zaczęły się - później bardzo charakterystyczne dla Broll - inspiracje wschodnie, ze szczególnym uwzględnieniem formy mandali.
Pozwoliło to Broll opracować niejako własną praktykę twórczą, w której akt tworzenia bezpośrednio związany był z przeżyciami metafizycznymi, medytacyjnymi i duchowymi, dla których fundament stanowiło zainteresowanie malarki filozofiami Wschodu i myślą Carla Gustava Junga, którego prace tłumaczyła na język polski. Pracownia grupy Oneiron - za sprawą Broll i jej męża - stała się niezwykle istotnym punktem kulturotwórczym na mapie Śląska. Pełniła funkcję miejsca spotkań, wspólnego tworzenia i wzajemnych dyskusji dla przedstawicieli środowiska artystycznego ówczesnych Katowic, z czasem przekształcając się w jedną z pierwszych polskich wspólnot buddyjskich.
W 1974 roku Broll i Urbanowicz rozpoczęli również proces wydawania jedynego wówczas w Polsce czasopisma poświęconego filozofii buddyjskiej „Droga”. W 1983 roku Broll opuściła Katowice i razem ze swoją wspólnotą przeniosła się do wsi Przesieka, gdzie zmarła 17 lutego 2020 roku.
Źródło: E. Krzeszowska: Urszula Broił i Andrzej Urbanowicz — katowicka awangarda lat powojennych oraz Piotr Policht
Urszula Broll niewątpliwie była jedną z najbarwniejszych i najbardziej autonomicznych przedstawicielek śląskiego środowiska artystycznego, a jej postać i twórcze dokonania stają się dziś przyczynkiem do refleksji na temat kulturowej i historycznej różnorodności Śląska. Nie mamy wątpliwości, że jako taka Broll zasługuje na właściwe upamiętnienie i uhonorowanie jej w przestrzeni Katowic. Wierzymy, że nadanie ulicy lub innej przestrzeni publicznej w Katowicach imienia Urszuli Broll będzie jednym z tych czynników, które prowadzić będą do większej reprezentacji symbolicznej kobiet w naszym mieście. Mamy też nadzieję, że przy wyborze przestrzeni, której matronować będzie Broll, w miarę możliwości uwzględnione zostaną preferencje strony społecznej. podsumowuje w interpelacji Klub Koalicji Obywatelskiej w Katowicach
Na początku stycznia wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula, poinformował, że postulat zostanie skierowany na ręce przewodniczącego Rady Miasta Katowice celem rozpatrzenia przez Komisję Organizacyjną Rady.
Zobacz także

Ulica Kazimierza Kutza powstanie w Katowicach. Będzie też rondo im. Romana Pająka
![Katowice są śliczne: Urokliwa ulica gen. Zajączka [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-07/DSC00571_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Katowice są śliczne: Urokliwa ulica gen. Zajączka [Zdjęcia]
![Ulica Wisławy Szymborskiej w Katowicach. Znajduje się w Piotrowicach [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-03/tn__MG_1274_mini.jpg.webp)