W Katowicach podpisano Rezolucję Energetyczną 2022. Wspólny głos samorządowców, parlamentarzystów, naukowców i związkowców

Mateusz Terech
22.04.2022w Katowicach

O istotnej dla funkcjonowania górnictwa przewidywalności regulacyjnej była mowa podczas Konferencji SILESIA 2030, która odbyła się w piątek, 22 kwietnia w Katowicach pod hasłem „Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy - co dalej z polityką klimatyczną UE?”. Kluczowym momentem było podpisanie Rezolucji Energetycznej 2022. 

Fot. Jeremi Astaszow

Potrzeba regulacyjnej przewidywalności w transformacji energetycznej

Konferencja SILESIA 2030 to spotkanie ekspertów, przedstawicieli branży i biznesu jak również naukowców i parlamentarzystów. Jej tematem jest m.in. transformacja energetyczna zwłaszcza w kontekście przyszłości województwa Śląskiego, które uznawane jest za jedno z najlepiej rozwiniętych gospodarczo i przemysłowo.

W Konferencji wzięli udział m.in. Paweł Sałek, doradca prezydenta RP, Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych oraz Beata Szydło, europoseł, była premier RP.

Jednym z tematów podjętych w czasie konferencji była transformacja energetyczna z perspektywy dużych firm.

Dla nas istotna jest przewidywalność regulacyjna, co stanie się nie za miesiąc, ale za dwa lata, wówczas można racjonalnie zwiększać wielkości produkcyjne. W mojej ocenie, a widać to dziś doskonale - ta nieprzewidywalność prowadzi do destabilizacji i spekulacji cenami.wskazał prezes PGG Tomasz Rogala

Poza szefem PGG, w panelu dyskusyjnym udział wzięli : Grzegorz Tobiszowski, Poseł do PE, Artur Michałowski, wiceprezes Tauron PE S.A., Artur Wasil, prezes LW Bogdanka S.A., Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Polski Cement, Filip Grzegorczyk, wiceprezes Grupy Azoty S.A., Tomasz Heryszek, prezes Węglokoks S.A.

W czasie dyskusji wskazywano, że nie da się planować działań na rynku i stabilnie funkcjonować, jeśli nie da się przewidzieć jakie regulacje zostaną wprowadzone i w jaki sposób wpłyną na funkcjonowanie firmy.

Prezes PGG wskazywał, że konieczne jest z tego powodu natychmiastowe wykluczenie instytucji finansowych z handlu emisjami, powrót do współczynnika wolumenu kierowanych z nadwyżki rynkowej do rezerwy stabilizacyjnej uprawnień do poziomu 12% z obecnych 24%, wprowadzenie ścieżki cenowej dla uprawnień CO2 wraz z wyznaczeniem jej maksymalnych poziomów w perspektywie kolejnych lat, co jest bardzo istotne dla partnerów biznesowych.

Także w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę

Kończąc swoje wystąpienie Tomasz Rogala zauważył, iż uznanie węgla za paliwo przejściowe jest istotne z punktu widzenia niektórych alternatywnych państw - dostawców węglowodorów, które będziemy zmuszeni importować. Często są to demokracje, w których największym problem jest przestrzeganie praw człowieka w rozumieniu kultury świata zachodu, który sprzeciwia się dzisiaj działaniom Rosji.

Nie można zamieniać finansowania jednego totalitaryzmu na drugi. podsumował prezes PGG

Punktem kulminacyjnym IV edycji Konferencji SILESIA 2030 było podpisanie m.in. przez przedstawicieli strony społecznej i samorządów Rezolucji Energetycznej 2022, w której zainteresowani zwrócili się do reprezentantów instytucji unijnych oraz Rządów państw członkowskich UE o rewizję polityki klimatycznej. Dokument został podpisany m.in. przez prezydenta Katowic Marcina Krupę, prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, prezydent Zabrza Małgorzatę Mańkę-Szulik i przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierza Karolczaka.

7 zdjęć

Konferencja SILESIA 2030

 

do góry