Widowisko Katopolis rozpocznie Europejskie Miasto Nauki 2024. Wystąpi m.in. Zalewski i IGO
Już w grudniu rozpoczniemy świętowanie Europejskiego Miasta Nauki 2024. Tytuł ten otrzymały Katowice. Wszystko rozpocznie się od wielkiego widowiska Katopolis w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Bilety na wydarzenie są już dostępne. Przez cały rok w Katowicach będzie sporo się działo, a wydarzenia poukładane zostały w tematyczne tygodnie. Znamy niektóre z nich.
Katopolis rozpocznie Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024
Aktualizacja, 27 listopada:
Nie jesteście jeszcze pewni, czy chcecie wybrać się na Katopolis? Może występy gościnne gwiazd was przekonają. Na scenie zobaczymy m.in. IGO, Mela Koteluk, Piotr Rogucki, Julia Pietrucha i Dawid Tyszkowski.
Teraz ogłoszono kolejne gorące nazwiska: Krzysztof Zalewski i Natalia Szroeder.
Wcześniej informowaliśmy:
Co może wyjść z połączenia nauki, rapu, literatury, filmu i teatru? Projekt, który sprawi, że już 9 grudnia o 19:00 katowicki Spodek wypełni się muzyką i naukowymi opowieściami. Przed nami Katopolis, czyli widowisko naukowo-muzyczne, które otworzy obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024 podczas 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki.
Katopolis to niesamowite widowisko przygotowują twórczynie i twórcy związani ze środowiskiem akademickim, w tym m.in.: naukowczynie i naukowcy z katowickich uczelni, aktorki i aktorzy teatrów z regionu, a także artystki i artyści polskiej sceny muzycznej, uczelniane chóry i zespoły muzyczne oraz Miuosh, Jan P. Matuszyński, Zbigniew Rokita, Mateusz Znaniecki. Organizatorzy zapowiadają, że do projektu wkrótce dołączą kolejne gorące nazwiska.
Bilety na widowisko w cenie 10 i 20 zł są już dostępne TUTAJ. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na wsparcie rozwoju młodzieży województwa śląskiego w ramach programu realizowanego przez Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 w partnerstwie z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. Katopolis będzie wydarzeniem w pełni dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami.
Katowice Europejskie Miasto Nauki 2024 - tygodnie tematyczne
W ramach obchodów Miasta Nauki cały rok zostanie podzielony na różne tygodnie tematyczne, podczas których będą działy się różne wydarzenia. Poznaliśmy już niektóre z nich.
Rok rozpoczniemy od tygodnia zimna (1-7 stycznia).
Uczestnicy wydarzeń będą mieli możliwość zapoznania się z szeroko pojmowanym zagadnieniem zima i niskich temperatur, z którymi mamy do czynienia zarówno w nauce jak i w życiu codziennym. Poruszone zostaną między innymi tematy z zakresu medycyny, biologii, fizyki, geografii, inżynierii, kryminalistyki czy gastronomii. Będziemy mieli możliwość wyruszyć w Kosmos jak i przenieść się do skali molekularnej, atomowej a nawet cząstek elementarnych aby sprawdzić jakie tam panują temperatury. Poznamy fakty i mity dotyczące zimna i jego wpływu na otoczenie i organizmy żywe. Sprawdzimy jak niską temperaturę jest w stanie wytrzymać człowiek. Odpowiemy na pytania co skrywają lodowce i dowiemy się, co nam mówią ślady zachowane dzięki niskim temperaturom. Gorąca atmosfera panująca podczas wykładów, warsztatów czy pokazów nie pozwoli nikomu zmarznąć, nawet jeśli temperatura sięgać będzie zera bezwzględnego. czytamy w opisie tygodnia
Wśród wydarzeń czeka nas m.in. morsowanie, warsztaty rodzinne, wykłady czy pokazy artystyczne, filmowe i fotograficzne.
Kolejne tygodnie w ciągu roku też zapowiadają się intrygująco. Będzie np. tydzień humoru (19-25 lutego), tydzień trzech kultur (26 lutego-3 marca), tydzień kosmiczny (4-10 marca), tydzień dźwięków (1-7 kwietnia), tydzień kryształów (10-16 czerwca) czy tydzień tańca (30 września-6 października).
Wśród wydarzeń na ten moment zapowiedziano m.in. seanse klasyki polskiej komedii, nauka podstaw języka arabskiego i hebrajskiego, koncert chóru ewangelickiego, nocne obserwacje nieba, warsztaty z nagrywania dźwięków Katowic, gry terenowe czy amatorski turniej tańca towarzyskiego.