Wielka premiera "Akademii Pana Kleksa" w kinie Helios w Katowicach. Na czerwonym dywanie Tomasz Kot, Sebastian Stankiewicz i Antonina Litwiniak [Zdjęcia+wideo]
Premiera filmu "Akademia Pana Kleksa" w Katowicach już za nami. W środę, 20 grudnia, na czerwonym dywanie w kinie Helios w CH Libero pojawiły się gwiazdy filmu w reżyserii Macieja Kawulskiego, w tym Tomasz Kot, Sebastian Stankiewicz czy Antonina Litwiniak, nasza główna bohaterka, która wcieliła się w postać Ady Niezgódki. Po premierze zaproszeni goście przenieśli się na bankiet do Fabryki Porcelany w Katowicach, gdzie po raz pierwszy można było zobaczyć nowy park tematyczny "Kleks. Magia kina". Świat filmu został przeniesiony na trzy piętra katowickiej Fabryki Porcelany. Zobaczcie zdjęcia z wielkiej premiery i nowego parku!
Premiera filmu "Akademia Pana Kleksa"
Za nami wielka premiera "Akademii Pana Kleksa" w Katowicach. W środę, 20 grudnia, na czerwonym dywanie w kinie Helios w centrum handlowym Libero Katowice zabłysnęły gwiazdy polskiego kina, takie jak Tomasz Kot, Sebastian Stankiewicz, Tosia Litwiniak, a także sam reżyser filmu - Maciej Kawulski.
„Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego na ekrany kin trafi 5 stycznia 2024 roku. Już dziś wiemy, że to nie będzie ostatnie spotkanie z Adą Niezgódką i profesorem Kleksem. Reżyser zapowiedział, że powstanie trylogia Pana Kleksa. Przed nami jeszcze dwa filmy ze świata magii i wyobraźni. Druga część filmu to "Akademia Pana Kleksa: Tajemnica Golarza Filipa".
Tak, Kleks to trylogia. Historia jest spójna i już do pewnego stopnia stworzona i napisana. My weszliśmy na plan zdjęciowy i już nagraliśmy dwie części "Akademii Pana Kleksa". Jedynka swoją premierę w kinach będzie miała 5 stycznia, a druga część jest obecnie w postprodukcji. Do trzeciej części nie zaczęliśmy jeszcze zdjęć, ale wiemy, w którą stronę ta historia podąża. Czekamy teraz też na reakcję ludzi, na to, z którym bohaterem będą najbardziej się utożsamiać, co może mieć wpływ na dalszą historię. zdradza portalowi WKATOWICACH.eu reżyser, Maciej Kawulski
Premiera "Akademii Pana Kleksa" w Katowicach nie była przypadkowa. W filmie jedna z dziecięcych bohaterek, która dostała się do Akademii Pana Kleksa, jest mieszkanką Katowic. Ujęcia z naszego miasta znalazły się również w filmie. Co więcej, gdyby nie Katowice, ten film nie mógłby powstać. Prawa autorskie do Pana Kleksa posiada bowiem Grzegorz Pietraszewski, współwłaściciel Bajki Pana Kleksa, centrum nauki i zabawy, które mieści się na terenie Fabryki Porcelany. Prywatnie to także największy fan Kleksa w Polsce.
Katowice to miasto Kleksa! Cieszę się, że prezydent Katowic nam zaufał i uznał, że warto zostać partnerem filmu, a to było dwa lata temu, gdy jeszcze nie było obsady i dopiero zaczynaliśmy, mieliśmy sam scenariusz. Mam nadzieję, że tego Kleksa uda nam się wyeksportować na cały świat i cieszę się, że Katowice są tam, gdzie Nowy Jork, Rio De Janeiro czy Mexico City. mówi dla portalu WKATOWICACH.eu Grzegorz Pietraszewski, koproducent "Akademii Pana Kleksa"
W Katowicach jest jedyne takie miejsce w Polsce, jak "Bajka Pana Kleksa", a w samym filmie "Akademia Pana Kleksa" jest bohaterka z Katowic, a to bardzo cieszy. To, a także to, że premiera filmu odbyła się w naszym mieście stanowi wielką promocję dla Katowic, to też pokazuje, jaką metamorfozę przeszliśmy, jako miasto. Katowice stają się miastem światowym. dodaje prezydent Katowic, Marcin Krupa
"Akademia Pana Kleksa" to nowoczesna odsłona klasycznej bajki Brzechwy, która przenosi nas w świat wyobraźni i kreatywności. Historia Ady Niezgódki, zwykłej dziewczynki, która trafia do tytułowej Akademii, wciąga widzów w ten magiczny świat.
W Pana Kleksa wcielił się Tomasz Kot, główną bohaterkę Adę Niezgódkę zagrała Antonina Litwiniak, a "czarnymi charakterami" zostali Danuta Stenka oraz Daniel Walasek. Na ekranie, w roli tajemniczego Doktora, pojawia się również Piotr Fronczewski. Ważną rolę odegrał również szpak Mateusz, którego w filmie zagrał Sebastian Stankiewicz.
Miałem kilka lat, gdy była premiera "Akademii Pana Kleksa" z 1984 roku z fantastyczną rolą Piotra Fronczewskiego i byłem jednym z tych dzieci, dla których ten film był eksplozją radości, fantazji i wyobraźni, to był bohater mojego dzieciństwa. I po 40 latach, gdy ja już jestem po 40-tce nagle dostaję propozycję zagrania profesora Kleksa. To była wielka presja, ale już na pierwszej konferencji dostałem od Piotra Fronczewskiego symboliczny guzik i z taką akceptacją samego Mistrza o wiele lepiej się przygotowuje człowiek do filmu. mówił na premierze Tomasz Kot, który wcielił się w filmie w rolę profesora Ambrożego Kleksa
Doświadczonemu aktorowi na planie towarzyszyła głównie młodzież. W końcu w filmie uczy on dzieci, które trafiły do tytułowej Akademii Pana Kleksa. Na planie filmowym nie brakowało zabawnych sytuacji, a Tomasz Kot nawet specjalnie kreował "konflikty" dla rozładowania napięcia.
Mówiłem przykładowo, że byłem oburzony, że jestem numerem 2 w tej obsadzie, co to ma znaczyć. Reszta młodych aktorów bardzo szybko to podłapała i do końca filmu śmiali się, że jestem tylko 2. Pamiętam też, jak Liu przyszła i powiedziała, że będzie mówić do mnie PanaKota, bo był taki deser panna cotta, to było bardzo pocieszne. śmieje się aktor, Tomasz Kot
W filmie Ada Niezgódka rozwija swoje niezwykłe umiejętności i odkrywa tajemnicę, która może odmienić jej życie. Głowna rola to też wielka przygoda dla samej aktorki - Tosi Litwiniak.
"Akademia Pana Kleksa" to spełnienie marzeń i przekroczenie granic. To też film właśnie o tym, że warto marzyć i spełniać te marzenia. Dla mnie marzenia i wyobraźnia to silnik napędowy życia. podkreśla Antonina Litwiniak, która zagrała Adę Niezgódkę
W nowej adaptacji powieści Jana Brzechwy "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego ważną rolę odgrywa szpak Mateusz. To jednak jest zupełnie inna postać, niż ta, którą znamy z książki czy filmu z 1984 roku.
Maciej Kawulski i scenarzyści wymyślili zupełnie nową postać i można było ją zbudować po swojemu. Pracowałem wspólnie ze specjalistami m.in. od ruchu, by wykreować tę postać Mateusza.
mówi dla portalu WKATOWICACH.eu Sebastian Stankiewicz, który zagrał Księcia MateuszaFilm "Akademia Pana Kleksa" jest dla wszystkich, bo mówimy w nim o bardzo ważnych rzeczach, jak empatia, wyobraźnia i o tym, że trzeba walczyć ze złem. To mądry i wartościowy film, a także jest bardzo kolorowy i z mnóstwem efektów specjalnych. Każdy chce udać się do bajki! dodaje Sebastian Stankiewicz
Scenariusz filmu, na którego podstawie reżyser Maciej Kawulski mógł stworzyć bajkowy świat „Akademii Pana Kleksa”, napisali Krzysztof Gureczny oraz Agnieszka Kruk. Za produkcję filmu odpowiada OPEN MIND PRODUCTION, a za dystrybucję firma NEXT FILM. Koproducentem jest katowicka Bajka Pana Kleksa.
Park "Kleks. Magia kina" w Fabryce Porcelany
Po katowickiej premierze "Akademii Pana Kleksa" gwiazdy kina i zaproszeni gości pojechali na bankiet do Fabryki Porcelany. Tu mogli po raz pierwszy zobaczyć nowe przestrzenie parku tematycznego - wystawę "Kleks. Magia kina".
Do Fabryki Porcelany zjechało kilkanaście ciężarówek wypełnionych rekwizytami, które wykorzystywane były w filmie "Akademia Pana Kleksa". Zobaczymy tu fortepian z gabinetu chorych sprzętów, kostiumy, które mieli na sobie aktorzy, a także siądziemy w ławkach w klasie profesora Ambrożego Kleksa.
Tu w styczniu, jak "Akademia Pana Kleksa" trafi do kin, chcemy pokazać wystawę, jak ten film powstawał. To 4 lata ciężkiej pracy ponad 500 osób, od scenografii, poprzez charakteryzację, tworzenie scenariuszy. Z jednej strony chcemy odsłonić kulisy branży filmowej, a z drugiej edukować, pokazać jak te zawody filmowe wyglądają i może tu następne pokolenie odkryje swoją pasję i zostanie w przyszłości ktoś aktorem, oświetleniowcem czy scenarzystą. mówi Grzegorz Pietraszewski
Każdy, kto tu przyjdzie, będzie mógł poczuć się, jak w "Akademii Pana Kleksa". Mamy tu oryginalne kostiumy, rekwizyty z planu, elementy scenografii. Zapraszam wszystkich w styczniu do kin na "Akademię Pana Kleksa", a potem do wizyty na wystawie "Kleks. Magia Kina". dodaje Grzegorz Pietraszewski
Zobaczcie park - wystawę "Kleks. Magia Kina". Przestrzeń na terenie fabryki Porcelany będzie można odwiedzić już od 2 stycznia 2024 roku. Portal WKATOWICACH.eu, jako pierwszy, pokazuje wnętrza tej wystawy: