Współpraca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów
9 lutego podpisana została umowa partnerska o współpracę między Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach a Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów. Strony porozumienia będą w jej ramach współpracować na rzecz rozwoju naszego regionu. Kooperacja zakłada również wsparcie dla studentów uczelni.
Umowa o współpracy UE i ŚZGiP
Reprezentantami uczelni byli prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz prof. dr hab. Sławomir Smyczek, prorektor ds. edukacji i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z ramienia Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wystąpili Piotr Kuczera, przewodniczący ŚZGiP oraz prezydent Rybnika Witold Magryś, dyrektor biura ŚZGiP.
Założenia umowy
Zgodnie z podpisanym porozumieniem dotyczącym partnerstwa UE w Katowicach oraz ŚZGiP zobligują się do współpracy, która ma mieć wymiar praktyczny. Będzie ona dotyczyła przede wszystkim doskonalenia oferty dydaktycznej i naukowej uczelni na kierunku "Gospodarka miejska i nieruchomości", tak aby jej zakres był zbieżny z rzeczywistymi wyzwaniami, które napotykają w swojej pracy pracownicy samorządowi i nie tylko, odpowiedzialni za planowanie strategiczne na poziomie lokalnym.
Jako uczelnia ekonomiczna, prowadzimy badania na podstawie danych dostarczanych przez samorządy i biznes, które później korzystają z naszych wniosków i opracowań. Właśnie dzięki tej współpracy region może się zmieniać, rozwijać. mówi rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak
Zasadnicza większość gmin posiada strategie rozwoju gminy, które są niezbędne w zakresie skutecznego zarządzania i pozyskiwania środków na inwestycje. Dokumenty te powinny wskazywać kierunki rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego. Pozwalają one także na włączenie społeczności lokalnej w sprawy gminy, np. poprzez proces konsultacji. wyjaśnia przewodniczący związku, prezydent Rybnika, Piotr Kuczera
Korzyści dla studentów UE
ŚZGiP będzie uczestniczył w pracach Rady Programowej kierunku. Tym samym, będzie angażował się we wsparcie merytoryczne studentów UE podczas pisania prac dyplomowych, szczególnie w zakresie tematów wiązanych bezpośrednio z działalnością samorządów lokalnych.
Studenci kierunku "Gospodarka miejska i nieruchomości" będą mogli odbywać praktyki w biurze Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, co będzie okazją do udziału w inicjatywach realizowanych we współpracy z gminami i powiatami z województwa śląskiego.
W myśl naszej polityki dydaktycznej wszystkie kierunki studiów są stale poddawane procesom unaukowiania, unowocześniania, umiędzynarodowiania oraz upraktyczniania. Oznacza to, że programy studiów bazują na aktualnej światowej wiedzy naukowej, nowoczesnych metodach kształcenia, dają bogate możliwości wymian międzynarodowych i studiowania w środowisku wielokulturowym. Dzisiejsze podpisanie umowy partnerskiej jest natomiast potwierdzeniem szczególnie wymiaru upraktyczniającego. dodaje prorektor ds. edukacji i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. Sławomir Smyczek
Autor: Katarzyna Tomczyk.