Wszystkich Świętych 2023 w Katowicach - zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzach [Wykaz ulic]
1 listopada tysiące osób wybierze się na cmentarze, by odwiedzić groby swoich najbliższych. Wiąże się to z ogromnym ruchem samochodowym w pobliżu nekropolii. W związku z tym, jak co roku, wprowadzono zmiany w organizacji ruchu w pobliżu katowickich cmentarzy. W Katowicach zmiany obowiązują już od 31 października. Nad naszym bezpieczeństwem czuwać będzie policja.
1 listopada w Katowicach. Zmiana organizacji ruchu przy cmentarzach
Jak co roku w rejonie cmentarzy będzie duży ruch. Jedni skorzystają z komunikacji miejskiej, inni będą chcieli przyjechać na cmentarz samochodem. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, musimy być świadomi, że w rejonie cmentarzy występuje duży ruch i często trudno jest znaleźć miejsce parkingowe.
W Katowicach od 31 października do 1 listopada w pobliżu cmentarzy obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu. Warto zapoznać się ze zmianami, zanim wybierzemy się samochodem w pobliże nekropolii.
Rejon cmentarza przy ul. Sienkiewicza
Zamknięcie ulicy dla ruchu kołowego nastąpi od ul. Powstańców, z wyjątkiem osób niepełnosprawnych i mieszkańców posesji. Zalecany objazd ul. Jagielońską.
- parkowanie pojazdów - plac Sejmu Śląskiego, ul. Wita Stwosza.
Rejon cmentarza przy ul. Damrota
Zamknięcie ulicy dla ruchu kołowego nastąpi od ul. Powstańców do ul. Przemysłowej. Zalecany objazd ul. Przemysłowa, ul. Graniczna, ul. Powstańców.
- parkowanie pojazdów - parking ul. Przemysłowa, parking przy dawnym D.H. „Belg”, ul. Damrota.
Rejon cmentarza przy ul. Brackiej
Zamknięcie ulicy dla ruchu kołowego prawego pasa ul. Brackiej na odcinku od ul. Chorzowskiej do DTŚ. Z uwagi na zamknięcie prawego pasa ulicy Brackiej nastąpi wyłączenie jednego pasa do skrętu w lewo z ulicy Chorzowskiej do ulicy Brackiej, a także jednego pasa ruchu do jazdy na wprost przy ul. Złotej. Zalecany objazd ul. Chorzowską, Oś.1000-lecia.
- parkowanie pojazdów - ul. Złota, plac przy stacji paliw, ul. Bracka.
Rejon cmentarza przy ul. Wróblewskiego
Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego od ul. Podhalańskiej do ul. Wrocławskiej. Zalecany objazd ul. Markiefki, ul. Leopolda.
- parkowanie pojazdów - parking przy cmentarzu, ul. Nowotarska.
Rejon cmentarza ul. Murckowska
Wprowadzenie znaku „zakaz zatrzymywania” z odholowaniem pojazdu na koszt właściciela na odcinku od wylotu z A4 do wyjazdu z ul. Porcelanowej.
- parkowanie pojazdów - parking przy cmentarzu, Dolina Trzech Stawów.
Rejon cmentarza przy ul. Panewnickiej
Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Bronisławy od ul. Panewnickiej do ul. Śląskiej (w przypadku dużego natężenia ruchu pieszego może nastąpić czasowe wstrzymanie ruchu kołowego). Zalecany objazd ul. Piotrowicka, ul. Śląska, ul. Medyków.
- parkowanie pojazdów - parking pl. Kościelny, pobliskie ulice.
Rejon cmentarza przy ul. Cmentarnej
Zamknięcie całego odcinka ulicy dla ruchu kołowego. Zalecany objazd ul. Bagienną.
- parkowanie pojazdów - ul. Oswobodzenia.
Rejon cmentarza przy ul. Gliwickiej
- parkowanie pojazdów - ul. Marii Gepret-Meyer, ul. Gliwicka, ul. Ondraszka.
Rejon cmentarza przy ul. Armii Krajowej
- parkowanie pojazdów w miejscach wyznaczonych wzdłuż ul. Armii Krajowej.
Rejon cmentarza przy ul. Popiełuszki
Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego od ul. Le Ronda do ul. Techników.
- parkowanie pojazdów wzdłuż ul. Popiełuszki po lewej stronie oraz na parkingach wzdłuż ul. Techników.
O bezpłatnej komunikacji miejskiej oraz specjalnej linii na cmentarz w Katowicach przeczytacie w naszym artykule TUTAJ.
Kierowcom przypominany, że w okresie Wszystkich Świętych na drogach w pobliżu cmentarzy, częściej niż zwykle spotkamy osoby piesze poruszające się poboczem lub jezdnią. Powinniśmy zatem jechać ostrożnie i mieć na uwadze, że pieszy o zmroku dostrzegany jest przez kierującego niemal w ostatniej chwili. Pieszych uczulamy, aby zadbali o własne bezpieczeństwo i jeśli nie jest to absolutnie konieczne, nie korzystali z jezdni, a jeśli już muszą pamiętali o zasadzie szczególnej ostrożności i elementach odblaskowych na odzieży. apelują katowiccy policjanci
Policyjna akcja na Wszystkich Świętych
Jak co roku policja będzie prowadzić akcję, w której sprawdzać będzie m.in. trzeźwość kierowców, stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Na drogach i w pobliżu cmentarzy pojawi się zwiększona liczba patroli, które będą dbały o bezpieczeństwo kierowców i pieszych.
Policja apeluje do pieszych, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Mimo że prawo wymaga noszenia odblasków wyłącznie poza obszarem zabudowanym, policja zachęca, by nosić je zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu i po zmroku staje się widoczny dla kierowcy z odległości około 30 metrów. Samochód jadący z prawidłową prędkością, pokonuje taki dystans w ciągu niewiele więcej niż sekundy. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. To duża różnica, która znacznie wpływa na nasze bezpieczeństwo.
Uważajmy również na złodziei, dla których to czas wzmożonej aktywności. Wybierając się na cmentarz, nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, zadbajmy również o nasze mieszkania - zamknijmy dobrze okna oraz drzwi na wszystkie zamki i, jeżeli go posiadamy, włączmy alarm. Pamiętajmy też, że czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja!
Pamiętajmy o podstawowych zasadach:
- dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i zachowajmy bezpieczny odstęp między samochodami,
- jeździj z włączonymi światłami mijania,
- jeśli wykonujesz długą podróż - zrób co pewien czas przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjedź wcześniej,
- planując podróż, warto sprawdzić wcześniej trasę przejazdu oraz ewentualne utrudnienia, jakie mogą się pojawić na różnych odcinkach,
- zwróć uwagę na zmiany organizacyjne - niektóre ulice zostały wyłączone całkowicie z ruchu, o czym informują znaki drogowe, nie jedź „na pamięć”! W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe, których jeszcze niedawno mogło tam nie być.
- w miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować,
- pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń,
- parkuj samochód zgodnie z przepisami w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu,
- osoby, które pójdą na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, zobowiązani są poruszać się poboczem lub lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę,
- w pobliżu nekropoli, oprócz patroli ruchu drogowego, pojawią się policjanci nieumundurowani, którzy będą zwracali uwagę na kieszonkowców i innych sprawców przestępstw, chcących wykorzystać czyjąś nieuwagę i roztargnienie.