Wycieczka do lasu na grzyby. O czym trzeba pamiętać?
Lasy jesienią są naprawdę piękne i zachęcają do spacerów. Wiele osób wybiera się na grzyby - a grzybobrania stają się coraz popularniejsze i udają się na nie również mniej doświadczone osoby. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dla osób, które wybierają się do lasów.
Idziemy na grzyby. O czym warto pamiętać?
Wyprawa do lasu może być ciekawą przygodą, a także dostarczyć nam wiele chwil relaksu i spokoju. Jesienią, gdy sezon na grzyby jest w pełni, wiele osób wybiera się do lasu. Szczególnie, że leśne krajobrazy potrafią zachwycać.
Warto przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Policjanci apelują o zachowaniu szczególnej ostrożności i rozwagi podczas takich wypraw. O czym należy pamiętać?
Przed wyprawą na grzyby należy przede wszystkim wyposażyć się w wiedzę na ich temat. Jeśli jesteś amatorem i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z grzybobraniem, swoje pierwsze kroki w lesie stawiaj pod okiem osoby doświadczonej. Dobrze jest zapoznać się z atlasem grzybów lub skorzystać z aplikacji mobilnej, która pozwala rozpoznać grzyby na podstawie zrobionego zdjęcia.
- Zbieraj tylko te grzyby, co do których masz całkowitą pewność, że są jadalne. Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj.
- Nie wolno także zbierać grzybów, które rosną na obszarach objętych ochroną takich, jak rezerwaty czy parki narodowe.
- Staraj się nie wybierać do lasu w pojedynkę. Poinformuj swoich bliskich dokąd idziesz i podaj przybliżony czas powrotu.
- Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możesz wykorzystać do wezwania pomocy i wskazania twojej lokalizacji.
- Wybieraj jasne ubrania i używaj elementów odblaskowych, ponieważ mogą one być pomocne podczas akcji poszukiwawczej.
- Nie oddalaj się od swojego pojazdu, stacji kolejowej lub przystanku, jeśli nie znasz dobrze terenu. Do lasu wybieraj się wczesnym rankiem, a nie po zmroku, gdy ryzyko zagubienia się jest o wiele większe.
- Jeśli do lasu jedziesz samochodem, pamiętaj o zaparkowaniu w miejscu dozwolonym i dokładnie zabezpiecz swój pojazd - zamknij drzwi, okna i nie zostawiaj w środku cennych przedmiotów, które mogą paść łupem złodzieja.
- Stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu. Nie zostawiaj w lesie śmieci i nie rozpalaj ogniska.
Co zrobić jeśli zgubimy się w lesie? Najważniejsze to nie panikować. Gdy zabłądzisz w lesie, nie zwlekaj z powiadomieniem policji, staraj się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie. Jeśli sam odnajdziesz drogę do domu, niezwłocznie powiadom policję, co oszczędzi czas i zaangażowanie wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.
W odnalezieniu drogi mogą pomóc ci również „tajemnicze" słupki. Są one rozstawione w lesie bardzo regularnie. Wystarczy poruszać się drogą w jednym kierunku. Prędzej czy później natrafisz na linię oddziałową - czyli bezdrzewny pas lub drogę. Podążając tą ścieżką, dotrzesz do słupka oddziałowego z numerem. Gdy już go zobaczysz, zajrzyj do mapy i zobacz, gdzie się znajdujesz oraz w którą stronę masz iść. Jeżeli sobie z tym nie poradzisz, zatrzymaj się przy nim, odczytaj umieszczony na nim numer i spróbuj wezwać pomoc.
Jak się przygotować do grzybobrania?
Odpowiednie ubranie:
- bluza lub kurtka,
- spodnie z długimi nogawkami,
- peleryna przeciwdeszczowa,
- kalosze lub buty z wyższą cholewką,
- czapka lub kapelusz.
Co ze sobą zabrać?
- koszyk na grzyby najlepiej wiklinowy - w foliowej torebce grzyby zaczynają parować, co sprzyja ich psuciu,
- nożyk do oczyszczania grzybów - zbierając grzyby delikatnie je wykręcamy z podłoża a pozostałości ściółki czyścimy za pomocą noża,
- środek odstraszający owady - stanowi dodatkową ochronę przed komarami i kleszczami.
Zatrucia grzybami
Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów.
Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia.
Najczęstsze objawy zatrucia grzybami
Do najczęstszych objaw zatruciem grzybami należą:
- nudności,
- wymioty,
- ból brzucha i głowy,
- podwyższona temperatura ciała.
Przy zatruciu grzybami objawy mogą być podobne jak przy niestrawności lub infekcji przewodu pokarmowego. Niejednorodność objawów zatrucia grzybami wynika z zawartości różnych toksyn w poszczególnych odmianach. Rodzaje objawów oraz ich intensywność zależą od predyspozycji organizmu oraz ilości spożytych toksyn.
Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską, skontaktować się z numerem alarmowym 999 lub 112 albo przewieźć chorego do szpitala. Czekając na pomoc medyczną, można sprowokować wymioty.
Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.
Jak leczyć zatrucie grzybami?
Bardzo często pacjenci nie kojarzą swoich dolegliwości ze spożyciem grzybów i bagatelizują objawy. Zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci.
Leczenie polega na płukaniu żołądka, podawaniu węgla aktywnego oraz uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Stosowane jest również leczenie objawowe. Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są na skutek spożycia muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi jak: kania czubajka, gąska zielona.
Hospitalizacja w przypadku zatruć trwa od kilku do kilkunastu tygodni, a badaniu i leczeniu powinny się poddać wszystkie osoby, które jadły potrawę z grzybami, a nie tylko te, które mają objawy zatrucia.