Wypoczynek i rekreacja przy tężni solankowej w Parku Zadole [Zdjęcia]
Tężnia solankowa w Parku Zadole cieszy się sporą popularnością. W ciągu dnia często spotkamy tu mieszkańców, którzy wypoczywają w obrębie tężni, korzystając z jej prozdrowotnych właściwości. Z aparatem w ręku wybraliśmy się również do Parku Zadole. Zobaczcie zdjęcia!
Katowicka tężnia solankowa. Tego chcieli mieszkańcy miasta
Tężnia solankowa w Parku Zadole to projekt z budżetu obywatelskiego, oddany do użytku w 2019 roku. W ramach BO swoje poparcie dla projektu wyraziło ponad 15 tys. mieszkańców. Powstał tu także reprezentacyjny ogród, a niedaleko jest również strefa piknikowa oraz strefa aktywności dla seniorów. Inwestycja kosztowała blisko 2,6 mln zł.
Tężnia solankowa w parku Zadole powstała w ramach katowickiego Budżetu Obywatelskiego i była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji w naszym regionie. Powstała tu przestrzeń, z której korzystają tysiące mieszkańców Katowic i okolicznych miast. W sąsiedztwie znajduje się amfiteatr, plac zabaw oraz wybudowany niedawno Basen Zadole co sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Zobaczcie wiosenne zdjęcia z Parku Zadole. Mieszkańcy chętnie wypoczywają przy tężni solankowej. Nie brakuje tu także aktywnych osób, które lubią np. nordic walking.
Tężnia solankowa w katowickim Parku Zadole
Tężnia to budowla z drewna, której wnętrze jest wypełnione gałązkami tarniny. Spływająca solanka, rozbija się o nie i tworzy w ten sposób leczniczy aerozol. Pod tężnią znajduje się basen do odbioru solanki. Drewniana ażurowa konstrukcja okalająca tężnię sprawia, że stężenie dobroczynnych składników w bezpośrednim sąsiedztwie tężni jest zwiększone.
Solanka wykorzystywana na Zadolu to solanka Zabłocka pochodząca z Dębowca. W każdym roku odbywają się trzy dostawy solanki, po 40 m3. Wydobywa się ją od 1982 r. z odwiertu ,,Korona” z głęboko położonych złóż wód leczniczych - solanek jodkowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji.
Przebywanie w tężni może pomóc w leczeniu wielu chorób i schorzeń jak np.:
- nadciśnienie tętnicze,
- schorzenia zatok i górnych dróg oddechowych,
- alergie,
- nerwica wegetatywna,
- niedoczynność tarczycy
- czy choroby reumatyczne.
Tężnia solankowa na Osiedlu Tysiąclecia
Już wkrótce do obiektu w Parku Zadole dołącza kolejne tego typu miejsca w naszym mieście. Jesienią ma się zakończyć budowa tężni na Tysiącleciu. Jej otwarcie jest zaplanowane na 2024 rok. W otoczeniu tężni stanie 20 ławek, stoły piknikowe oraz stojaki na rowery.
Nasadzone zostaną także rośliny - m.in. modrzewie, różnego rodzaju sosny oraz świerki. Powstanie również pergola - zacieniona alejka składająca się ze słupów i ułożonej na nich kratownicy, po której będzie piąć się winorośl pachnąca. Sama tężnia będzie okrągła - żelbetowa niecka na rzucie koła będzie miała średnicę ponad 16 m z wewnętrznym dziedzińcem o średnicy 6,8 m. Razem z tężnią powstanie także ogród sensoryczny. Łączny koszt obu inwestycji to prawie 2,9 mln zł.