Za rektoratem Uniwersytetu Śląskiego powstanie Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii w Katowicach. Rozpoczęły się przygotowania do budowy [Zdjęcia i wizualizacje]

Ruszyły pierwsze przygotowania do budowy Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii w Katowicach. Nowy obiekt powstanie w katowickim kampusie Uniwersytetu Śląskiego, tuż za budynkiem rektoratu uczelni. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na II kwartał 2025 roku, a ich zakończenie na koniec 2027 roku.

Ruszyły prace związane z budową Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii w Katowicach
Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii powstanie na działce, na której obecnie mieści się parking - pomiędzy budynkiem rektoratu Uniwersytetu Śląskiego a Wydziałem Humanistycznym. Nowy budynek będzie miał powierzchnię ponad 30 000 m2, znajdą się w nim pomieszczenia dydaktyczne, laboratoria, pracownie komputerowe i badawcze.
Jak podkreślają władze uczelni, nowe miejsce zajęć dydaktycznych dla studentów oraz prac naukowych związanych z chemią, które prowadzą naukowcy UŚ, jest palącą potrzebą, wynikającą ze złego stanu technicznego obecnego wydziału.
Duża część instytutu chemii znajduje się w starym budynku przy ulicy Szkolnej w Katowicach, gdzie warunki są katastrofalne. Chciałbym podkreślić, że budowa Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii to nie jakaś fanaberia, ale to już od dłuższego czasu paląca potrzeba, ponieważ warunki, w których znakomicie pracują nasi chemicy, nie są podobne do tego, jak tę naukę uprawia w Polsce i na świecie. zaznaczał w rozmowie z nami rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Ryszard Koziołek
Już rozpoczęły się pierwsze przygotowania terenu do planowanej budowy. Choć rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowano na drugi kwartał 2025 roku, już w lutym wycięto kilka drzew, które znajdują się w miejscu, gdzie ma powstać nowy budynek.
Przystępując do przygotowania terenu do rozpoczęcia prac budowlanych, zgodnie z otrzymanymi decyzjami administracyjnymi, usunięte zostaną drzewa w przestrzeni między rektoratem UŚ a Wydziałem Humanistycznym. Uniwersytet, jako instytucja kierująca się troską o środowisko przyrodnicze, przeprowadzi nasadzenia jako zadośćuczynienie poniesionej przez przyrodę szkody. Oprócz nasadzenia 36 drzew do 2027 roku (co wynika z decyzji administracyjnej) dodatkowo zrewitalizowany zostanie obszar w pobliżu bulwarów Rawy, obecnie pozbawiony zieleni, który będzie pełnił funkcję przestrzeni rekreacyjnej dla wspólnoty akademickiej oraz lokalnej społeczności. Działania te zrealizujemy w porozumieniu z przedstawicielami Rady ds. Klimatu UŚ oraz ekspertami z Wydziału Nauk Przyrodniczych w oparciu o wytyczne wynikające z masterplanu zagospodarowania kampusu katowickiego. zapewniają przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Nowy budynek nie tylko dla społeczności akademickiej
Nowy budynek służyć ma nie tylko naukowcom i studentom UŚ. To za sprawą mającego się w nim znaleźć centrum popularyzacji nauki, otwartego na zajęcia z młodzieżą z całego regionu. Ponadto budynek ma się wpisać w koncepcję powstania w Katowicach Zielonej Strefy Nauki, mającej być swego rodzaju odbiciem istniejącej już Strefy Kultury i służyć powstaniu Sieciowego Centrum Nauki. Jego osią miałaby być rzeka Rawa. Zmiana jej otoczenia jest jednym z kluczowych zadań, które Katowice stawiają sobie w kontekście przyznanego miastu na rok 2024 tytułu Europejskiego Miasta Nauki.
O planach powstania Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii w Katowicach poinformowano w czasie briefingu prasowego, we wtorek, 25 kwietnia 2023 roku. Od tego czasu Uniwersytet Śląski w Katowicach zyskał dofinansowania na realizację projektu. Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania w wysokości 189,9 mln zł. Dodatkowe pieniądze, w wysokości 32 mln zł, na budowę obiektu przeznaczyło na ten cel w roku 2024 także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Według wstępnych szacunków nowy budynek Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ma kosztować ponad 220 mln złotych.
Jak będzie wyglądać Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii w Katowicach?
Nowy budynek będzie miał powierzchnię ponad 30 000 m2, znajdą się w nim pomieszczenia dydaktyczne, laboratoria, pracownie komputerowe i badawcze. W Śląskim Interdyscyplinarnym Centrum Chemii mieścić będą się między innymi pomieszczenia pracowni:
- materiałów dla fotoniki i optoelektroniki,
- spektroskopii molekularnej i analiz elektrochemicznych,
- ultraszybkiej spektroskopii laserowej,
- analizy strukturalnej,
- syntezy fotoluminescencyjnych i biologicznie aktywnych związków koordynacyjnych metali przejściowych,
- syntezy materiałów krystalicznych,
- analitycznych technik spektroskopowych,
- modelowania wielowymiarowych danych i złożonych sygnałów instrumentalnych,
- spektroskopowych analiz farmaceutycznych i żywności,
- syntezy materiałów na potrzeby zastosowań energetycznych,
- badań właściwości fizykochemicznych materiałów do konwersji oraz magazynowania energii,
- spektroskopowych badań materii miękkiej i nanomateriałów,
- syntezy i charakterystyki nowoczesnych materiałów organicznych,
- chemii kwantowej i obliczeniowej,
- modelowania wielowymiarowych danych i złożonych sygnałów instrumentalnych oraz planowania eksperymentu,
- materiałów dla fotoniki i optoelektroniki,
- badań chromatograficznych,
- wysokociśnieniowych i wysokotemperaturowych badań płynów roboczych,
- syntezy i charakterystyki nowoczesnych materiałów organicznych,
- projektowania leków i nanofarmakologii,
- spektroskopii i materiałów luminescencyjnych,
- polimerów i materiałów funkcjonalnych dla nowoczesnych technologii,
- bioorganiki, projektowania i syntezy nowych związków biologicznie aktywnych,
- zielonej chemii.
Na dachu budynku zaprojektowano ogród, który ma być ogólnodostępny dla mieszkańców miasta i regionu. Zielono ma być też wokół budynku. Architekci zaplanowali tam posadzenie drzew owocowych i stworzenie przestrzeni przyjaznej nie tylko dla studentów, ale także dla mieszkańców Katowic.
Zobacz także
![Trwa rozbudowa i przebudowa siedziby Archiwum Państwowego w Katowicach [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/479995772_1389058715799808_874330481509497430_n_mini.jpg.webp)
Trwa rozbudowa i przebudowa siedziby Archiwum Państwowego w Katowicach [Zdjęcia]

Dzień otwarty Uniwersytetu Śląskiego już blisko. Co będzie się działo?

32 mln na budynek wydziału chemii Uniwersytetu Śląskiego. Uczelnia otrzymała wsparcie od rządu
![Uniwersytet Śląski pozyskał pieniądze na Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii. Budynek ponad 30 tysięcy m2 [Zdjęcia+wizualizacje]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-04/chemia_mini.png.webp)
Uniwersytet Śląski pozyskał pieniądze na Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii. Budynek ponad 30 tysięcy m2 [Zdjęcia+wizualizacje]
