Zachwycająca szopka w Panewnikach. To jedna z największych stajenek w całej Polsce! [Zdjęcia+wideo]
Tego miejsca mieszkańcom Katowic i okolic nie trzeba przedstawiać. Tysiące ludzi co roku w okresie Bożego Narodzenia odwiedza bazylikę w Panewnikach i przyklasztorne ogrody tuż przy niej, by zobaczyć świąteczne stajenki przygotowane przez braci franciszkanów. Na przełomie 2022 i 2023 roku zakon rozpoczyna obchody wyjątkowej rocznicy.
Jedna z największych stajenek bożonarodzeniowych w Polsce
Wielka szopka w katowickich Panewnikach pojawia się już od ponad wieku. To tradycja dobrze znana zarówno katowiczanom, jak i wielu mieszkańców całego regionu. Jako że panewnicka stajenka jest jedną z największych w Polsce, to wieść o niej rozchodzi się po całym kraju. Tym razem franciszkanie obchodzą wyjątkową rocznicę. Ich założyciel, św. Franciszek z Asyżu, pierwszą szopkę bożonarodzeniową stworzył 800 lat temu.
Tymi Świętami Bożego Narodzenia rozpoczynamy obchodzenie jubileuszu 800 lat od pierwszej szopki, którą św. Franciszek wraz z braćmi zorganizował w czasie Mszy Pasterskiej w 1223 roku, we Włoszech w Greccio, w grocie skalnej. mówi w rozmowie z nami ojciec Euzebiusz OFM z panewnickiego klasztoru
Szopka w Panewnikach ma około 18 metrów wysokości, 10 metrów głębokości i 12 szerokości. Do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 120 różnych figur: drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej, również wypchane zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnię, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny i inne, ponadto setki żarówek i ok. 2 km przewodów elektrycznych. Najstarsze figury (pastuszek i kobieta z dzbanem) według ustnych przekazów liczą ok. 130 lat. Figury są różnej wysokości; największe mierzą 150 cm.
Jest to na pewno największa szopka w Archidiecezji Katowickiej i jedna z większych w Polsce i Europie. W tym roku jest pomniejszona o boczne kaplice. Kiedyś była rozbudowana jeszcze o kaplicę Świętych Męczenników i kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej. W jednej znajdowały się sceny z życia kościoła lokalnego, w drugiej sceny z życia wspólnoty franciszkańskiej. opowiada nam ojciec Euzebiusz
Uroczysta iluminacja szopki tradycyjnie odbywa się w gronie braci franciszkanów mieszkających w Panewnikach w wigilijny wieczór. W czasie modlitwy bez udziału wiernych, przełożony zgromadzenia wnosi figurkę Dzieciątka Jezus, a jeden z braci umieszcza ją w żłóbku. Później dokonuje się ponownego rozświetlenia szopki w czasie Pasterki o północy.
Budowa stajenki rozpoczyna się już długo przed Bożym Narodzeniem. W tym roku konstrukcja zaczęła powstawać po pierwszej niedzieli adwentu, a więc pod koniec listopada.
Szopek w Panewnikach jest więcej
W Panewnikach można też zobaczyć dwie inne szopki bożonarodzeniowe - ruchomą i żywą, znajdującą się w przyklasztornym ogrodzie.
W ruchomej szopce można spotkać nie tylko postaci z biblijnej historii o narodzeniu Jezusa Chrystusa, ale także postaci historyczne - królów Polski czy świętych, wśród których nie brakuje św. s. Faustyny, św. Maksymiliana Marii Kolbego, czy bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Z kolei w żywej szopce znajdziemy zwierzęta, którymi na co dzień zajmują się franciszkanie z Panewnik. Mieszka tam kucyk, oślica, alpaki, bażanty, kaczki, kury, gołębie i świnki wietnamskie.
Żywa szopka jest bliska nam, franciszkanom. Święty Franciszek z Asyżu widział piękno stworzenia w każdym stworzeniu, dlatego kontynuujemy budowanie żywych szopek w naszym ogrodzie przyklasztornym. „Żywotność” tej szopki jest także widoczna poprzez tłumy pielgrzymów, którzy w okresie świątecznym i przez cały styczeń odwiedzają to miejsce. podkreśla ojciec Euzebiusz
Warto odwiedzić Panewniki całą rodziną, by szczególnie zbliżyć się do tajemnicy Bożego Narodzenia. W czasie funkcjonowania szopki odbywa się bardzo wiele adoracji i koncertów świątecznych w Panewnikach. W weekendy w przyklasztornym ogrodzie rozpalane jest także ognisko, które gromadzi wokół siebie wielu odwiedzających bazylikę.
Aby podziwiać panewnickiej stajenki, można odwiedzić bazylikę ojców franciszkanów do 2 lutego 2023.