Gwardia profesora Koziołka! Przed Wami najlepsi studenci i doktorant roku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach [Galeria zdjęć]
W poniedziałek, 19 czerwca, w auli im. Kazimierza Lepszego w budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się Gala Wyróżnień rektora uczelni prof. Ryszarda Koziołka. Poznaliśmy najlepszych studentów i doktoranta roku.
Gala Wyróżnień rektora uczelni prof. Ryszarda Koziołka
Konkurs pn. Wyróżnienia Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego organizowany jest od 2009 roku. Idea przewodnia to promowanie aktywnych i twórczych postaw na rzecz środowiska akademickiego i społecznego. Konkurs stanowi wyjątkową okazję do wyróżnienia studentów i doktorantów mających osiągnięcia w innych dziedzinach niż te, które kwalifikują się do różnego rodzaju stypendiów (naukowych, sportowych). Jednocześnie dla wielu studentów i doktorantów Wyróżnienie JM Rektora stanowi swego rodzaju ukoronowanie całej dotychczasowej działalności w środowisku akademickim i pozauczelnianym, znaczących osiągnięć naukowych, sportowych, społecznych czy artystycznych.
W czasie uroczystości, 19 czerwca, stanowiącej podsumowanie konkursu, prezentowane były osiągnięcia nie tylko studentów i doktorantów, ale także słuchaczy Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, Uniwersytetu Śląskiego Młodzieży, Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku UŚ. Dzięki temu uroczystość podkreśla ideę uczenia się przez całe życie.
Wyróżniane są osoby charakteryzujące się ponadprzeciętnym zaangażowaniem, pomysłowością i wytrwałością w działaniu. Laureaci posiadają osiągnięcia w różnorodnych dziedzinach, począwszy od artystycznej i sportowej, poprzez działalność społeczną, kulturalną, naukową i popularnonaukową, a także w zakresie inicjowania i wspierania życia studenckiego.
W XV edycji Wyróżnień JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego wyróżniono łącznie 37 osób, w tym 5 z Uniwersytetu Otwartego (Uniwersytet Śląski Dzieci oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku), a także 23 studentki i studentów oraz 9 doktorantek i doktorantów.
Student i Doktorant Roku na Uniwersytecie Śląskim
W trakcie uroczystości, która odbyła się 19 czerwca 2022 roku w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego, ogłoszono wyniki plebiscytu na Studenta i Doktoranta Roku.
Głosowanie odbywało się za pośrednictwem systemu USOS. Każdy mógł oddać jeden głos. Spośród wszystkich laureatów XV edycji konkursu wspólnota akademicka wybrała osoby, które ze względu na swoją działalność bądź osiągnięcia zasłużyły na szczególne wyróżnienie.
wyjaśnia rzeczniczka uczelni, Małgorzata Poszwa
Studentami roku zostali Daria Socha i Tomasz Janocha, a doktorantem roku Bartosz Baran.
Daria Socha - otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego, osiągnięcia naukowe oraz działalność społeczną jako studentka prawa w ramach Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ. Jak sama napisała - Uniwersytet to wspólnota. Wspólnota, którą trzeba rozwijać, pielęgnować i podtrzymywać. Rozpoczęła studia w czasach zajęć zdalnych - pandemii COVID. Wiedziała, że powrót do normalności nie będzie łatwy, zwłaszcza że część studentów, aktywnie działających na uczelni, zdążyło zakończyć studia, nie przekazawszy pałeczki nowym osobom. Wydaje się, że okazało się to dla niej motorem działania na rzecz studentów. Wstąpiła w szeregi Niezależnego Zrzeszenia Studentów, kierowała organizacją Studenckiego Nobla, a następnie została wybrana wiceprezeską NZS na UŚ. Razem z zespołem studentów Kolegium ISM podjęła wyzwanie, tworząc własny mikroprojekt społeczny w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Szlakiem Młodych Dyplomatów”. Jednym z jej celów było wspieranie studentów w wytyczaniu swojej ścieżki zawodowej i zachęcanie ich do kariery w organizacjach międzynarodowych, w tym w Unii Europejskiej. Obecnie kontynuuje tę misję, pełniąc funkcję Ambasadorki Kariery Unii Europejskiej na UŚ. Poza działalnością na rzecz życia studenckiego realizuje się naukowo poprzez autorstwo artykułów naukowych, udział w projektach badawczych i konferencjach naukowych. Jej głównymi obszarami zainteresowania są powstania śląskie i regionalizm.
Tomasz Janocha - otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego jako student prawa na Wydziale Prawa i Administracji UŚ. Członek organów i ciał kolegialnych uczelni, członek Rady Studentów Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczący Forum Uniwersytetów Polskich, w których reprezentuje interesy studentek i studentów. Przewodniczący Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego, jeden z głównych organizatorów Juwenaliów Śląskich 2022 oraz Juwenaliów Śląskich 2023. W swojej kilkuletniej samorządowej działalności początkowo jako przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego na Wydziale Prawa i Administracji, a następnie przewodniczący Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego, zorganizował wiele inicjatyw dla studentek i studentów uczelni, m.in. Tydzień Adaptacyjny 2022, w ramach którego nowo przyjęte studentki i nowo przyjęci studenci mogli wziąć udział w grze terenowej, wieczorze planszówek, szkoleniach z praw i obowiązków studenta oraz wydarzeniu plenerowym na deptaku UŚ; Bal Studenta 2022; szkolenia z pierwszej pomocy dla studentów; Laur Studencki 2021 - coroczny konkurs, podczas którego studentki i studenci Uniwersytetu dziękują osobom i instytucjom, wręczając nagrody w kategorii „Przyjaciel Studenta” czy „Przyjazny Dziekanat”; Śląskie Gry Prawnicze 2021 - konkurs dla studentek i studentów WPiA, w ramach którego rozwiązują oni kazusy z różnych dziedzin prawa i rywalizują o staż w prestiżowych kancelariach prawniczych; Dzień z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Katowicach 2021.
Bartosz Baran - otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz działalność popularnonaukową jako doktorant w dyscyplinie nauki biologiczne na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Jego dorobek naukowy obejmuje autorstwo i współautorstwo licznych, wielokrotnie cytowanych publikacji w uznanych czasopismach naukowych, w szczególności współautorstwo artykułu „Motivational trade-offs and modulation of nociception in bumblebees” opublikowanego w prestiżowym periodyku „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Szczególnie wyróżnia go uzyskanie prestiżowego Diamentowego Grantu, dzięki któremu realizował w latach 2016-2022 autorski, indywidualny projekt „Behawioralna i neurohistologiczna charakterystyka mutantów dwóch linii świerszcza domowego (Acheta domesticus) z deficytami pigmentów wzrokowych”. Jest również współautorem zgłoszenia patentowego. Ponadto aktywnie angażował się w działalność popularyzującą naukę, będąc wieloletnim współorganizatorem i organizatorem dorocznych obchodów Światowego Tygodnia Mózgu w Katowicach. W 2016 roku otrzymał Wyróżnienie Rektora jako student.