Jak przygotować psa do Sylwestra?
Sylwester i okres przedsylwestrowy to czas, w którym wielu ludzi puszcza petardy i fajerwerki. Ich dźwięki wywołują strach i panikę u wielu pupili. Chociaż ludzie są coraz bardziej świadomi i wiele osób odchodzi już od strzelania w Sylwestra i Nowy Rok, nadal jest to nieprzyjemne zjawisko dla naszych zwierząt. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach przygotowało więc krótki poradnik, jak przygotować naszego psa przed Sylwestrem.
Sylwester. Co zrobić z psem?
Zaraz po świętach zacznie się wielkie odliczanie do Sylwestra i nowego roku. Wiele osób strzela wtedy petardami i odpala różne fajerwerki. Jest to doświadczenie nieprzyjemne dla wielu zwierząt. Świadomość ludzi wzrasta, ale nadal jest wiele do poprawy w tym temacie. Wiele miast odchodzi już od świętowania nadejścia nowego roku hucznymi petardami i fajerwerkami. Często stawia się na bezhukowe atrakcje lub pokazy laserowe.
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach postanowiło przygotować krótki poradnik, w którym tłumaczy co możemy zrobić, by przygotować nasze psy na Sylwestra.
Przede wszystkim na ostatni spacer z psem należy wyjść na kilka godzin przed północą. Jak przypomina schronisko, nawet u najspokojniejszego psa nagły wybuch petardy może doprowadzić do ataku paniki i wytworzenia się w przyszłości fobii dźwiękowej. Co będzie problematyczne dla psa i jego właścicieli. Zdecydowanie nie wolno spuszczać psa ze smyczy. Pies, który się przestraszy, może być spanikowany i nie będzie reagował na wołanie, a co gorsza może wpaść pod samochód lub zaginąć. Trzymajmy naszych pupili blisko siebie.
Jak wskazuje schronisko - odpowiednio wcześniej można zacząć podawać psu preparaty wpływające na dobre samopoczucie, zawierające w swoim składzie Tryptofan (np. KalmVet, Relaxer) lub Zylkene. Należy zacząć podawać je na 5-7 dni przed Sylwestrem, można załączyć dyfuzor feromonowy (np.DAP, CaniComfort lub obrożę o podobnym działaniu), w przypadkach skrajnej fobii można podać weterynaryjne leki uspokajające. Co ważne - wszystkie preparaty i leki należy wcześniej skonsultować z lekarzem weterynarii! Nie można podawać leków powodujących zwiotczenie mięśni! Pies nadal wszystko słyszy i widzi, a nie może się ruszyć. Nie wolno podawać psu żadnych ludzkich leków! Psa lękowego należy zabezpieczyć dodatkową obrożą, założyć adresówkę, prowadzić zarówno na szelkach i obroży (dwie smycze), zastosować szelki antyucieczkowe.
W przyszłości warto pomyśleć nad konsultacją behawioralną i wprowadzeniem pracy z psem polegającej na odwrażliwianiu go na dźwięki petard, burzy i innych głośnych dźwięków, potrzeba na to kilku miesięcy, więc to dobry plan na następny rok. radzi Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach
W domu powinniśmy zrobić psu dostęp do miejsc, w których lubi się chować w trudnych dla siebie sytuacjach. Nie wolno zostawiać go samego w domu. Powinniśmy także zasłonić okna, włączyć głośniej muzykę, która choć trochę zagłuszy odgłosy dobiegające z zewnątrz, warto także zapalić światło, które zniweluje błyski widoczne za oknem.
Gdy już będzie zbliżała się północ powinniśmy podać psu większego, naturalnego gryzaka, matę do wylizywania, matę węchową ze smacznymi kąskami, kong z zamrożoną zawartością (jogurt z bananem, pasztet wymieszany z chrupkami itp.). Można również pobawić się z psem, by nie nasłuchiwał dźwięków dochodzących z dworu. Powinniśmy zachowywać się jak najbardziej naturalnie. Pies potrzebuje, żeby jego właściciel był w tym czasie spokojny.
Warto również na wszelki wypadek zrobić psu dobre zdjęcie. Gdyby zaginął, łatwiej będzie go odnaleźć.
Co roku w okolicach Nowego Roku ginie mnóstwo zwierząt, zróbmy wszystko, by nasz domowy psiak był zabezpieczony! apeluje schronisko