Młodzi z Katowic zachęcą rówieśników do aktywności w Budżecie Obywatelskim. Pomogą im radni
Czy młodzi ludzie mogą mieć wpływ na rozwój Katowic? Oczywiście, że mogą - a przekonywać o tym zamierzają katowiccy radni i członkowie stowarzyszenia „Nowe Katowice”. Za cel wzięli sobie, by młodzi katowiczanie aktywniej zaangażowali się w projekty składane w Budżecie Obywatelskim i Zielonym Budżecie.
Młodzież zachęca rówieśników do aktywności w ramach Budżetu Obywatelskiego
W Katowicach ruszyła już X edycja Budżetu Obywatelskiego. To inicjatywa doskonale znana mieszkańcom naszego miasta. Społecznicy z różnych części Katowic bardzo chętnie wykorzystują pieniądze z BO do zrealizowania projektów w swoich dzielnicach. Dzięki głosowaniom mieszkańcy miasta sami mogą zadecydować, który z proponowanych projektów zostanie zrealizowany.
Młodzi ze stowarzyszenia „Nowe Katowice” i Młodzieżowej Rady Miasta zamierzają teraz popularyzować Budżet Obywatelski wśród katowickiej młodzieży. Przy pomocy katowickich radnych miasta, chcą przybliżyć ideę swoim rówieśnikom w akcji „Młodzi dla młodych”.
Sam jako młody człowiek właśnie tak starałem się zmieniać miasto. Budżet Obywatelski to także lekcja demokracji, takiej najbardziej lokalnej, najbliżej ludzi. Warto się więc w niego angażować by w ten sposób wiązać się z lokalną społecznością i swoją okolicą. podkreśla radny Adam Skowron z Klubu radnych Forum Samorządowe i Marcin Krupa
Jako klub Koalicji Obywatelskiej już jakiś czas temu proponowaliśmy, żeby stworzyć „Młodzieżowy Budżet Obywatelski”. Z punktu widzenia prawa jest to jednak kłopotliwe, dlatego postanowiliśmy stworzyć coś w rodzaju „masy krytycznej”. Chcemy promować Budżet Obywatelski wśród młodych i w ten sposób zwiększyć ich udział w BO. podkreśla radny miasta Katowice z Koalicji Obywatelskiej, Jarosław Makowski
Młodzi zamierzają więc przekonać innych młodych, że biorąc udział w inicjatywach lokalnych społeczności, mogą mieć realny wpływ na zmiany w swojej części miasta.
Niestety wielu młodych ludzi nie angażuje się w Budżet Obywatelski. Frekwencja wśród młodzieży jest zdecydowanie niższa, niż średnia miejska. Mamy nadzieję, że uda nam się to zmienić. Planujemy działania w mediach społecznościowych, w mediach lokalnych oraz spotkania w szkołach średnich. mówi prezes stowarzyszenia „Nowe Katowice”, Kacper Kwiecień
Propagowanie BO wśród młodzieży ma polegać nie tylko na zachęcaniu do głosowania na projekty, ale także rozjaśnić ideę Budżetu Obywatelskiego, a także przybliżyć jej formalną stronę - czyli jak przygotować i złożyć projekt w BO. Przy Młodzieżowej Radzie Miasta powstał specjalny „zespół ekspercki”.
Jest to zespół, który ma wspomóc Młodzieżową Radę, współpracować ze szkołami i w ten sposób propagować Budżet Obywatelski. Chcemy także w ten sposób pokazać możliwości udzielania się w Urzędzie Miasta i zaangażowania w różne projekty. wyjaśniała Emilia Papierniak ze stowarzyszenia "Nowe Katowice"
Budżet Obywatelski stanowi szansę dla młodych ludzi na takie zmiany miasta, które są oczekiwane właśnie przez nich, dopasowane do ich potrzeb i wymagań.
Stowarzyszenie "Nowe Katowice" przygotowało materiały, z którymi członkowie stowarzyszenia odwiedzają teraz katowickie szkoły średnie.
10. edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach będzie ma następujący harmonogram:
- od 4 do 28 kwietnia 2023 r. - zgłaszanie projektów zadań do Budżetu Obywatelskiego
- do 29 maja 2023 r. - weryfikacja formalna i ogłoszenie wyników
- do 30 czerwca 2023 r. - łączenie zgłoszonych wniosków
- do 30 czerwca 2023 r. - zgłaszanie zastrzeżeń i uwag do zadań
- do 10 sierpnia 2023 r. - weryfikacja merytoryczna i ogłoszenie wyników
- do 25 sierpnia 2023 r. - wycofanie wniosku
- od 11 do 24 września 2023 r. - głosowanie
- do 29 września 2023 r. - podanie wyników głosowania
W Katowicach, na przestrzeni dotychczasowych dziewięciu edycji budżetu obywatelskiego do realizacji wybrano 1140 zadań o łącznej wartości ponad 145 mln zł.
Więcej informacji w naszym artykule TUTAJ, a także na stronie: bo.katowice.eu.