Ogród Japoński w Parku Śląskim będzie zamykany. Ogród zyska nowe bramy [Zdjęcia]
Ogród Japoński w Parku Śląsku zyska nowe bramy. Dzięki temu będzie można zamknąć ogród w godzinach, gdy nie jest on czynny dla zwiedzających. Takie godziny były wyznaczone od początku, ale niektórzy nie przestrzegali regulaminu.
Ogród Japoński będzie zamykany
Ogród Japoński to bardzo urokliwe miejsce, które zachwyca o każdej porze roku. Ogród jest jedną z największych atrakcji Parku Śląskiego. Obiekt został otwarty w 2021 roku i od razu cieszył się sporą popularnością. Od początku ogród działał w wyznaczonych godzinach, jednak nie wszyscy przestrzegali jego regulaminu. Teraz ogród będzie zamykany.
Ogród Japoński od początku zgodnie z założeniem dostępny jest dla odwiedzających w określonych godzinach. Dotychczas wejście na jego teren po jego zamknięciu odgradzało tymczasowe ogrodzenie, które teraz zostanie zastąpione bramą. Takie rozwiązanie podyktowane jest względami bezpieczeństwa, mając na uwadze, że na terenie Ogrodu Japońskiego znajdują się zbiorniki wodne i niewskazane jest, żeby przebywali tam zwiedzający w godzinach nocnych. Podobnie jest w Rosarium, które od zawsze dostępne jest dla odwiedzających w ciągu dnia. mówi rzeczniczka Parku Śląskiego, Aneta Miler
W zakresie zamówienia jest sporządzenie projektu technicznego, wykonanie dwóch bram: czteroskrzydłowej łamanej i dwuskrzydłowej łamanej wraz z montażem. W zapytaniu ofertowym złożone zostały dwie oferty, które mieszczą się w przedziale 51.660,00 - 104.550,00 zł brutto.
Park Śląski dokona teraz weryfikacji zgodności ofert z dokumentacją zamówienia, a w dalszej kolejności wyboru wykonawcy. wyjaśnia Aneta Miler
Ogród Japoński tworzy m.in. duży zbiornik wodny, kaskada, taras widokowy, wiśniowy sad oraz ogród żwirowy Zen. Z tarasu można oglądać cały ogród. Zobaczcie zdjęcia z Ogrodu Japońskiego z maja 2023 roku.
Przypomnijmy, że wejście do Ogrodu Japońskiego jest bezpłatne. Ogród w letnim okresie czynny jest codziennie od godziny ok. 8:00 do 23:00. Od października do marca ogród jest czynny od godziny ok. 10:00 do 19:00. Godziny otwarcia uzależnione są też od warunków atmosferycznych i mogą ulec zmianie.
Ogród Japoński w Parku Śląskim
Początki istnienia Ogrodu Japońskiego sięgają lat 60. XX w. Właśnie wtedy w większych ośrodkach miejskich takich jak Poznań, czy Wrocław, tworzone były podobne obiekty. Idąc z duchem czasu, podjęto decyzję, aby w Parku Śląskim również znalazła się ekspozycja o charakterze stylistycznym nawiązującym do Kraju Kwitnącej Wiśni.
W końcu ambitnego planu projektowania przestrzeni WPKiW podjął się Edward Bartman. Pomysł zagospodarowania parkowego obszaru zakładał między innymi stworzenie oczek wodnych, czy akwenów, a woda z jednego z nich miała wpadać do drugiego, tworząc klimatyczny wodospad. Niestety projekt okazał się zbyt kosztowny i ostatecznie z powodu braku środków na realizację, nie dokończono budowy Ogrodu Japońskiego.
W odpowiedzi, na zainteresowanie społeczności parkowej azjatycką kulturą, grupa architektów z warszawskiego SGGW stworzyła i zaprezentowała futurystyczną koncepcję ogrodu przyszłości.
Obecnie Ogród Japoński przeszedł niezwykłą metamorfozę. Nowo otwarty w 2021 roku obiekt zachwyca społeczność parkową swoim stylem i nowoczesnością. Po zakończonych pracach jego powierzchnia wzrosła z około 6 tys. metrów kwadratowych do ponad 12 tys. metrów kwadratowych, a „wodna wizja” Edwarda Bartmana ujrzała w końcu światło dzienne poprzez umiejscowienie dwupoziomowych zbiorników i wodospadu z przeszklonym tarasem. Część południowo-wschodnia i wschodnia to tzw. „wiśniowy sad” z rozmaitym przekrojem odmian tej rośliny.