Rozpoczynają się obchody 100-lecia Archidiecezji Katowickiej
Archidiecezja Katowicka ma już 100 lat! Ten wyjątkowy jubileusz będzie w lokalnym Kościele obchodzony w całym 2025 roku. Świętowanie rozpocznie się w sobotę, 23 listopada w katowickiej archikatedrze. Tego dnia katowice odwiedzi nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.
100-lecie Archidiecezji Katowickiej w 2025 roku
Nieszporami wigilii uroczystości Chrystusa Króla rozpoczną się obchody Roku Jubileuszowego 100-lecia archidiecezji katowickiej. Modlitwie, która odbędzie się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w sobotę 23 listopada o godz. 16:30, będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.
Do udziału w tej modlitwie zaprasza abp Adrian Galbas w słowie skierowanym do wiernych archidiecezji.
Serdecznie zapraszam do udziału w tym szczególnym, a nawet można by powiedzieć, historycznym wydarzeniu. Bardzo bym chciał, aby w nieszporach uczestniczyła delegacja z każdej parafii. Do licznego udziału zapraszam zwłaszcza mieszkańców Katowic i ościennych miast. Zapraszam także członków Parafialnych Rad Duszpasterskich i grup parafialnych. Dobrze, aby w katedrze obecne były poczty sztandarowe z każdej parafii. zwrócił się do wiernych abp Adrian Galbas
Uroczyste nieszpory będą też okazją do podziękowania za trzyletnią posługę abp. Adriana w archidiecezji katowickiej, najpierw jako arcybiskupa koadiutora, a następnie arcybiskupa metropolity katowickiego.
Rok Jubileuszowy 100-lecia archidiecezji katowickiej i Rok Święty 2025
Rok Jubileuszowy 100-lecia archidiecezji katowickiej wpisuje się w kontekst ogólnokościelnego Roku Jubileuszowego, który zgodnie z wielowiekową tradycją ogłaszany jest w Kościele powszechnym co 25 lat. Hasło Roku Świętego 2025 nawiązuje do pielgrzymki – istotnego elementu każdego wydarzenia jubileuszowego.
Pielgrzymka stanowi bardzo czytelny obraz życia chrześcijańskiego, które jest drogą, która potrzebuje również chwil mocnych, aby posilać i wzmacniać nadzieję, niezastąpioną towarzyszkę, która pozwala dostrzec cel: spotkanie z Panem Jezusem. pisze papież Franciszek w bulli Spes non confundit ogłaszającej Rok Święty
Jakie wydarzenia zaplanowano w związku z Rokiem Jubileuszowym 100-lecia archidiecezji katowickiej?
Istotnym elementem Roku Jubileuszowego 100-lecia archidiecezji katowickiej będzie pielgrzymowanie do katedry Chrystusa Króla. W ramach obchodów przewidzianych jest wiele celebracji jubileuszowych wzorowanych na kalendarzu rzymskim Roku Świętego. Szczegółowy plan pielgrzymek dostępny jest na stronie archidiecezji katowickiej: TUTAJ.
W najbliższych dniach zostanie uruchomiony serwis internetowy poświęcony historii archidiecezji katowickiej, który można odwiedzić, klikając TUTAJ. Na stronie dostępne będą materiały historyczne poświęcone wydarzeniom istotnym w 100-letniej historii archidiecezji, życiorysy świętych i błogosławionych, a także postaci, które miały wpływ na kształt Kościoła na Górnym Śląsku.
Autorzy, których prace nadzoruje dr Andrzej Grajewski, historyk i redaktor „Gościa Niedzielnego”, przygotowali także dyskusję historyków pt. „Między kontynuacją a zmianą” (z udziałem: prof. Ryszarda Kaczmarka, prof. Macieja Fica, ks. prof. Jerzego Myszora, ks. dr. hab. Damiana Bednarskiego) na temat wybranych wątków z dziejów archidiecezji. W serwisie będą zamieszczane także relacje z bieżących wydarzeń związanych z jubileuszowymi obchodami.
W ramach obchodów Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach przygotowuje album, zatytułowany „100 pereł na 100-lecie archidiecezji katowickiej”. W najbliższym czasie ukaże się także nowe opracowanie historii naszej archidiecezji autorstwa ks. prof. Jerzego Myszora.
Znaczenie roku jubileuszowego
O istocie Roku Jubileuszowego 100-lecia archidiecezji katowickiej przypomniał bp Adam Wodarczyk, który jest odpowiedzialny za organizację obchodów. W konferencji wygłoszonej na początku września w katowickiej katedrze przypomniał, że celem jubileuszu powinno stać się „podsycanie nadziei we wspólnocie wiernych”.
Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej wskazał na istotne elementy jubileuszu, którymi są: pielgrzymki parafii i dekanatów do katedry Chrystusa Króla w Katowicach, a także pielgrzymki do Rzymu i sanktuariów obdarzonych przywilejem odpustu roku jubileuszowego. Zwrócił uwagę na dziękczynienie, nawrócenie, pokutę jako istotne postawy, które związane są z przeżywaniem jubileuszu. Przypomniał także o wskazaniach papieża Franciszka, który w ramach przygotowań do Roku Świętego zachęcił do odkrycia sensu powszechnego braterstwa, a także wysiłku na rzecz budowania Kościoła bardziej synodalnego i misyjnego.
Rys historyczny archidiecezji katowickiej
Do roku 1922 teren Górnego Śląska znajdował się w strukturach kościelnych diecezji wrocławskiej. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku ludność polska dążyła do włączenia się do odrodzonej Rzeczpospolitej. W wyniku trzech powstań śląskich i plebiscytu, w czerwcu i lipcu 1922 roku część Górnego Śląska została przyłączona do Polski. Stolica Apostolska 7 listopada 1922 roku powołała administraturę apostolską polskiego Śląska. Diecezja katowicka została utworzona trzy lata później, 28 października 1925 roku, na mocy bulli papieża Piusa XI Vixdum Poloniae unitas. Nowa jednostka administracji kościelnej włączona została w struktury metropolii krakowskiej.
10 najważniejszych wydarzeń w 100-letniej historii archidiecezji katowickiej:
- Utworzenie administracji apostolskiej dla Górnego Śląska przez papieża Piusa XI dekretem „Sanctissimus Dominus noster" (7 listopada 1922 r.).
- Ustanowienie diecezji katowickiej bullą „Vixdum Poloniae Unitas” przez papieża Piusa XI (28 października 1925 r.).
- Rozpoczęcie budowy katedry Chrystusa Króla w Katowicach oraz Kurii diecezjalnej (5 czerwca 1927 r.).
- I Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar Śląskich – początek pielgrzymek stanowych ludu pracy (wrzesień 1946 r.).
- Wygnanie biskupów z diecezji przez władze komunistyczne (7 listopada 1952 r.).
- Zatrzymanie i „uwięzienie” kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przez władze komunistyczne i peregrynacja „pustych ram” po parafiach diecezji katowickiej (2 września 1966 r.).
- Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Katowicach podczas II Pielgrzymki do Ojczyzny (20 czerwca 1983 r.).
- Podniesienie diecezji katowickiej do rangi archidiecezji bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” przez Ojca Świętego Jana Pawła II (25 marca 1992 r.).
- Utworzenie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego (9 sierpnia 2000 r.).
- Utworzenie Panteonu Górnośląskiego w podziemiach katedry Chrystusa Króla w Katowicach (18 lutego 2020 r.).