Śląski Ogród Zoologiczny w 2022 roku. 480 tys. gości i narodziny trzech rosomaków tundrowych

Redakcja WKATOWICACH.eu
08.01.2023poza Katowicami

Ale się działo w 2022 roku w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym! Liczne inwestycje, wymiana hodowlana zwierząt, działania pomocowe związane z wybuchem wojny w Ukrainie i tysiące gości! Zobaczcie podsumowanie 2022 roku w chorzowskim zoo.

żyrafy śląskie zoo w chorzowie

Podsumowanie 2022 roku w śląskim zoo

To był rekordowy rok w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. 480 tys. zwiedzających i dochody ogrodu na poziomie 8 mln zł, co oznacza 100.  procentowy wzrost dochodów w porównaniu z rokiem 2020. Spowodowane było to zmianą w maju 2022 roku cennika biletów. Była to pierwsza zmiana cennika od 5 lat. Pomimo wzrostu cen biletów, bilety do śląskiego zoo w Chorzowie nadal pozostają najtańszymi biletami do ogrodu zoologicznego w Polsce.

W tym roku niezwykle istotna jest dla nas liczba 480 tys. - czyli liczba gości, którzy w 2022 roku odwiedzili Śląski Ogród Zoologiczny. Tak rekordowo duża frekwencja utrzymuje się w naszym ogrodzie już drugi rok. Niestety deszczowy wrzesień sprawił, że nie udało się osiągnąć poziomu pół miliona zwiedzających. Mimo wszystko, tak duża frekwencja utrzymująca się dwa lata z rzędu jest dla nas sygnałem, że zmiany, które wprowadzamy, przynoszą pozytywny efekt, a sam ogród staje się coraz bardziej atrakcyjny. czytamy na stronie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Podstawową funkcją ogrodu zoologicznego jest hodowla zwierząt zagrożonych wyginięciem. Nie inaczej jest w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, który w 2022 roku może pochwalić się wieloma sukcesami hodowlanymi.

Najważniejszym przychówkiem 2022 r. w śląskim zoo były trzy rosomaki tundrowe - pierwszy w historii miot tego gatunku, który przyszedł na świat w polskim ogrodzie zoologicznym. Trzech młodych samców udało się odchować bez wprowadzania ingerencji opiekunów.

Imiona młodych rosomaków to:

  • Thorin
  • Trotyl
  • Thunder

Po raz pierwszy w polskim zoo doczekaliśmy się również przychówku hirary amerykańskiej - również był to samiec. Już po raz kolejny w śląskim zoo na świat przyszły świnie rzeczne (4 samice), panda ruda (samica) oraz lemury katta (2 samce i 1 samica). W 2022 r. w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przyszło na świat łącznie 170 zwierząt reprezentujących 36 gatunków.

Pomimo naszych działań i wszelkich starań, nie wszystkie młode udało się odchować. Każda taka strata jest dla nas niezwykle trudna, nie mamy jednak szans w walce z niektórymi wrodzonymi schorzeniami oraz siłami natury, które mają ogromny wpływ na hodowlę zwierząt, także tą, prowadzona w ogrodzie zoologicznym. Wymiana doświadczeń z innymi ogrodami zoologicznymi, budowanie doświadczonej kadry oraz działania w zgodzie z obecnym stanem wiedzy naukowej pozwalają nam stale zmniejszać odsetek upadków wśród nowo narodzonych zwierząt. informuje śląskie zoo

39 zdjęć

Wizyta w śląskim zoo - październik 2022

Śląski Ogród Zoologicznej czynny jest także jesienią. Wybraliśmy na wizytę zobaczyć zwierzęta 

39 zdjęć

Inwestycje w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

W 2022 roku nie brakowało licznych inwestycji w śląskim zoo. Najbardziej widoczne były działania związane z największymi inwestycjami, jak budowa pawilonu lasu deszczowego Ameryki Południowej. Wszystkie działania inwestycje prowadzone są dwutorowo - budowie nowych obiektów towarzyszy modernizacja istniejącej infrastruktury.

Zgromadzone oszczędności pozwoliły także na zakup materiałów budowlanych, które stopniowo są wykorzystywane do prac modernizacyjnych wykonywanych przez pracowników ogrodu w ramach codziennej pracy - takie działania znacząco obniżają koszt inwestycji i pozwalają nam lepiej wykorzystać zgromadzone oszczędności.

Inwestycje ukończone w 2022 r. w śląskim zoo:

  • Kompleks wolier dla kuraków leśnych - głuszców i cietrzewi,
  • wybieg letni dla żółwi lądowych,
  • modernizacja ogrodzenia i zmiana aranżacji wybiegu arui grzywiastych,
  • modernizacja ogrodzenia i wybiegu gepardów,
  • modernizacja wybiegu surykatek,
  • rearanżacja otoczenia wejścia głównego do ogrodu,
  • wymiana i modernizacja wybranych zbiorników w budynku akwarium,
  • przebudowa i dostosowanie terrariów do potrzeb nowo sprowadzanych gatunków gadów,
  • budowa stacji transformatorowej wraz z siecią średniego napięcia.

Inwestycje trwające w 2022 r., które nie zostały jeszcze ukończone:

  • Budowa pawilonu lasu deszczowego Ameryki Południowej,
  • budowa nowego budynku administracyjno-edukacyjnego (budynek dyrekcji zoo),
  • budowa wolier dla rysia i rosomaka.

Wszystkie prowadzone inwestycje pozwoliły nam zlikwidować dużą część najstarszej infrastruktury ogrodu. Dzięki temu z terenu zoo zniknęły stare i nieestetyczne woliery przy wejściu głównym, które wpływały negatywnie na odbiór tej części zoo (w ich miejscu powstaje kompleks hodowlany dla rysia i rosomaków). mówi rzecznik prasowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Daria Kroczek

Podobnie w przypadku budynku dyrekcji - wyburzenie blisko 50-letniego obiektu z minionej epoki poprawiło wizerunek zoo, a budowa nowoczesnego obiektu dodała bardziej współczesnego charakteru. Stopniowa wymiana ogrodzeń oraz modernizacja wybiegów nie tylko podnoszą dobrostan zwierząt, ale wpływają też na estetykę ogrodu i komfort obserwacji zwierząt przez gości zoo. dodaje Daria Kroczek

4 zdjęć

Z wnętrza pawilonu lasu deszczowego znikają rusztowania

4 zdjęć

Wymiana zwierząt w ogrodach zoologicznych

W 2022 r. sprowadzono do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego łącznie 109 nowych osobników reprezentujących 48 gatunków. Do zoo w Chorzowie udało się m.in. pozyskać z gdańskiego ogrodu zoologicznego samca żyrafy siatkowanej, który dołączył do stada samic - w efekcie śląskie zoo będzie mogło przystąpić do rozmnażania tego gatunku. Nowe osobniki pojawiły się także na wybiegach patasów, łabędzi, sów, czy wielbłądów.

Dzięki wymianie osobników możliwe będzie kontynuowanie hodowli, w której zwiększamy pulę genową - mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli pochwalić się kolejnymi przychówkami. informuje śląskie zoo

W kolekcji śląskiego zoo pojawiły się też gatunki, które do tej pory nie były eksponowane w ogrodzie w Chorzowie. Najważniejsze z nich to bongo górskie - krytycznie zagrożone wyginięciem antylopy, hulmany czczone, czy też żółwie terekaj, węgorze ogrodowe i waran Martensa.

Sprowadzenie nieeksponowanych do tej pory gatunków przekłada się nie tylko na wzrost atrakcyjności śląskiego zoo dla zwiedzających, ale przede wszystkim zwiększa znaczenie zoo w Chorzowie wśród innych ogrodów zoologicznych, gdyż zoo może rozpoczynać uczestnictwo w kolejnych programach hodowlanych. Na uwagę zasługują też nasze działania związane z hodowlą i ochroną naszych rodzimych gatunków zwierząt. W 2022 r. do samicy wydry europejskiej sprowadzony został samiec, dzięki czemu możemy rozpocząć uczestnictwo w programie hodowlanym tego gatunku. W ostatnich tygodniach roku do Chorzowa sprowadzone zostały także głuszce i cietrzewie, które zasiedliły nowe woliery. Ptaki aktualnie aklimatyzują się do nowego otoczenia, a sama ekspozycja oczekuje na oficjalne otwarcie, które odbędzie się na początku 2023 r. przekazuje rzeczniczka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

W 2022 roku śląskie zoo miało również swój wkład w rozwój hodowli zwierząt w innych ogrodach zoologicznych. Z zoo w Chorzowie do innych ogrodów wyjechało łącznie 37 osobników z 13 gatunków. Były to w większości przychówki urodzone w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, n.in. świnie rzeczne i niale grzywiaste.

Zmiany w kolekcji zoo dokonują się także poprzez wygaszanie hodowli niektórych gatunków. W związku z upadkiem ostatniego z pawianów płaszczowych w 2022 r. chorzowskie zoo zakończyło hodowlę tego gatunku. Z ekspozycji zniknęło też wiele powszechnie utrzymywanych w domowych terrariach gatunków gadów m.in. węże mleczne i zbożowe, czy kilka gatunków ptaszników. Ich miejsca zajęły gatunki gadów i płazów, których hodowla nie jest tak powszechna.

Zmiany w kolekcji zwierząt każdego ogrodu uzależnione są w dużej mierze od współpracy z innymi ogrodami zoologicznymi. Kontakty te mają duże przełożenie na rozszerzanie kolekcji o nieeksponowane gatunki, a także wymianę osobników w celu stworzenia nowych, odpowiednio dobranych par hodowlanych. W 2022 r. śląskie zoo zacieśniło współpracę m.in. z ogrodem zoologicznym w Ostrawie, co zaowocowało m.in. sprowadzeniem do śląskiego zoo stada małp hulmanów.

Śląskie zoo dla Ukrainy

Nowa sytuacja wywołana wojną w Ukrainie nie tylko spowodowała konieczność zmian niektórych planów dotyczących transportów zwierząt, ale również postawiła przed chorzowskim zoo nowe wyzwania, mające na celu niesienie pomocy zwierzętom z ukraińskich ogrodów zoologicznych oraz obywatelom Ukrainy.

Już w pierwszym dniu konfliktu zbrojnego dyrekcja zoo podjęła decyzję o odmowie przekazania dwóch młodych gepardzic do ogrodu zoologicznego w Moskwie. Mia i Malayka urodzone w śląskim zoo pod koniec 2019 r. decyzją koordynatora hodowli gatunku miały trafić do moskiewskiego zoo nie później niż do końca lutego 2022 r. Wybuch wojny spowodował, że transport zwierząt przez teren Ukrainy niósł zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i pracowników odpowiedzialnych za transport zwierząt.

Odwołanie transportu było naszym wyrazem sprzeciwu przeciw agresji Rosji i solidarności z Ukrainą. W ślad za śląskim zoo współpracę z rosyjskimi ogrodami zoologicznymi zawiesiły inne europejskie ogrody zoologiczne. Decyzję dyrekcji śląskiego zoo poparł koordynator hodowli gatunku, który zmienił rekomendację i zalecił przekazanie gepardzic do Francji. przekazuje Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Więcej: Mia i Malajka zostają! Śląski Ogród Zoologiczny nie wyśle gepardów do Rosji.

Społeczność śląskiego zoo starała się pomagać nie tylko zwierzętom. Pracownicy ogrodu zorganizowali zbiórkę darów dla obywateli Ukrainy, które przekazane zostały potrzebującym za pośrednictwem PCK. W samym zoo schronienie znalazły trzy obywatelki Ukrainy, którym jako tymczasowe miejsce zamieszkania udostępniono pokoje gościnne mieszczące się na terenie ogrodu. Do załogi śląskiego zoo dołączyły również dwie obywatelki Ukrainy, które znalazły zatrudnienie w dziale hodowlanym.

Nie brakowało też drobnych gestów, takich jak zmiana kolorystyki plakatów „TygoDnia misji ogrodów zoologicznych i akwariów” na barwy Ukrainy, czy wyrazów solidarności w codziennej pracy. Wszystkie te działania doprowadziły do zacieśniania współpracy z ukraińskimi ogrodami zoologicznymi.

Edukacja w śląskim zoo

Działalność współczesnego ogrodu zoologicznego to nie tylko hodowla zwierząt, to również edukacja. W 2022 r. zooedukatorzy śląskiego zoo poprowadzili zajęcia na terenie ogrodu dla ponad 130 wycieczek szkolnych, w którym udział wzięło blisko 3 400 uczniów z terenu całej Polski.

Zorganizowali również 6 rodzinnych eventów edukacyjnych, podczas których przybliżali biologię oraz przyczyny zagrożenia gatunków, których ochronie uczestniczy Śląski Ogród Zoologiczny. Działalność edukacyjna nie ograniczała się tylko do terenu ogrodu. Zooedukatorów można było spotkać podczas wielu pikników i wydarzeń tematycznych m.in. w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie i Mikołowie, Uniwersytecie Śląskim, Kaletach, czy na terenie Parku Śląskiego.

Edukacja w ogrodzie zoologicznym to również etykietaż ogrodu. W 2022 r. wymieniono ponad 50 tablic gatunkowych, informacyjnych i edukacyjnych, które zostały umieszczone w 53 nowych ekspozytorach. Dzięki temu goście odwiedzając zoo, mogą w łatwy i przystępny sposób poznać nie tylko nazwy prezentowanych gatunków zwierząt, ale także zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat.

Śląski Ogród Zoologiczny jest także miejscem kształcenia dla przyszłych specjalistów hodowli zwierząt. W 2022 r. prowadzone były praktyki zawodowe dla uczniów dwóch śląskich techników o profilach związanych z weterynarią i hodowlą zwierząt.

We współpracy z krajowymi zagranicznymi uczelniami wyższymi prowadzone były naukowe prace badawcze w zakresie hodowli i żywienia zwierząt, w efekcie których powstało lub jest w trakcie realizacji 11 prac dyplomowych (w tym 6 prac inżynierskich, 4 prace magisterskie oraz 1 praca doktorska). Na podstawie prowadzonych badań opublikowanych zostało 6 publikacji naukowych w czasopismach klasyfikowanych na Liście Filadelfijskiej.

Pracownicy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego zostali także współautorami pracy, która zostanie opublikowana w formie posteru naukowego podczas międzynarodowej konferencji EAZA w Rydze w 2023 r.

22 zdjęć

Pingwiny w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

W środę, 13 kwietnia, na wybieg zewnętrzny śląskiego zoo wróciły pingwiny peruwiańskie. Stado pingwinów z radością wyszły na wybieg. Z początku niepewnie, a potem z werwą wskakiwały do basenu.

22 zdjęć

Zobacz także

Nowy mieszkaniec śląskiego zoo. To ryś euroazjatycki! [Zdjęcia i wideo]
Nowy mieszkaniec śląskiego zoo. To ryś euroazjatycki! [Zdjęcia i wideo]
poza Katowicami

Nowy mieszkaniec śląskiego zoo. To ryś euroazjatycki! [Zdjęcia i wideo]

Nowy obiekt dla rosomaków i rysi w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym już otwarty [Galeria zdjęć]
Nowy obiekt dla rosomaków i rysi w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym już otwarty [Galeria zdjęć]
poza Katowicami

Nowy obiekt dla rosomaków i rysi w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym już otwarty [Galeria zdjęć]

W karetce WPR w Katowicach urodziło się dziecko! Maleństwo jest zdrowe i pełne energii
W karetce WPR w Katowicach urodziło się dziecko! Maleństwo jest zdrowe i pełne energii
poza Katowicami

W karetce WPR w Katowicach urodziło się dziecko! Maleństwo jest zdrowe i pełne energii

Pawilon lasu deszczowego w śląskim zoo nabiera kształtów! Tu zobaczymy mrówkojady, wyjce, leniwce oraz kapibary
Pawilon lasu deszczowego w śląskim zoo nabiera kształtów! Tu zobaczymy mrówkojady, wyjce, leniwce oraz kapibary
w Katowicach

Pawilon lasu deszczowego w śląskim zoo nabiera kształtów! Tu zobaczymy mrówkojady, wyjce, leniwce oraz kapibary

Pantera śnieżna uciekła ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego! Spokojnie - to tylko ćwiczenia
Pantera śnieżna uciekła ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego! Spokojnie - to tylko ćwiczenia
poza Katowicami

Pantera śnieżna uciekła ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego! Spokojnie - to tylko ćwiczenia

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziła się najmniejsza małpka świata
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziła się najmniejsza małpka świata
poza Katowicami

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziła się najmniejsza małpka świata

Śląskie zoo ma nowych mieszkańców. Poznajcie oryksy południowe. Są też nowe ptaki [Zdjęcia]
Śląskie zoo ma nowych mieszkańców. Poznajcie oryksy południowe. Są też nowe ptaki [Zdjęcia]
poza Katowicami

Śląskie zoo ma nowych mieszkańców. Poznajcie oryksy południowe. Są też nowe ptaki [Zdjęcia]

Las deszczowy w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Zniknęły rusztowania z wnętrza pawilonu
Las deszczowy w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Zniknęły rusztowania z wnętrza pawilonu
w Katowicach

Las deszczowy w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Zniknęły rusztowania z wnętrza pawilonu

Śląski Ogród Zoologiczny: ogłoszono przetarg na budowę pawilonu dla rosomaków i rysi WIZUALIZACJE
Śląski Ogród Zoologiczny: ogłoszono przetarg na budowę pawilonu dla rosomaków i rysi WIZUALIZACJE
poza Katowicami

Śląski Ogród Zoologiczny: ogłoszono przetarg na budowę pawilonu dla rosomaków i rysi WIZUALIZACJE

Gdzie zniknęły gepardy ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego? Mia i Malajka wyjechały do Francji
Gdzie zniknęły gepardy ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego? Mia i Malajka wyjechały do Francji
poza Katowicami

Gdzie zniknęły gepardy ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego? Mia i Malajka wyjechały do Francji

do góry