Warsztaty z Mokką coraz bardziej popularne! To pies asystujący - najlepszy przyjaciel pani Ani [Wideo+zdjęcia]
W środę, 17 kwietnia, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29 im. Żwirki i Wigury w Katowicach wzięli udział w warsztacie nt. pracy psów asystujących. Został on poprowadzony przez niezawodne trio: Katarzynę Pado oraz Annę Elwicką i jej labradora Mokkę. Warsztaty są współfinansowane z budżetu Miasta Katowice i zyskują na coraz większej popularności!
Warsztaty z Mokką, czyli psem asystującym
Celem warsztatów edukacyjnych na temat pracy psów asystujących skierowanych do dzieci i młodzieży jest budowanie świadomości społeczeństwa w tej kwestii.
Prowadzące - Katarzyna Pado i Anna Elwicka oraz pies Mokka - chcą przyczynić się do ukształtowania pozytywnych postaw wśród dzieci i młodzieży szkolnej wobec osób z niepełnosprawnością, ze zwróceniem szczególnej uwagi na osoby, poruszające się właśnie z psem asystującym oraz z niepełnosprawnością wzrokową. Chcą pokazać właściwy sposób zachowania wobec takich osób oraz zwiększyć świadomość - u uczniów, a przy okazji nauczycieli oraz rodziców.
Warsztaty „Pies asystujący mile widziany" odbyły się już w kilku katowickich szkołach. Mają one potrwać do końca czerwca. Nam udało się wziąć udział w tych, które zostały przeprowadzone dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 29 im. Żwirki i Wigury w Katowicach. Była to okazja do rozmowy o pracy psa asystującego oraz zasadach zachowania w stosunku do niego. Dzieci poznały też sprzęty pomocne osobom z dysfunkcją wzroku oraz poprzez zabawę wczuły się w sytuację osoby z niepełnosprawnością wzrokową.
Mokka jest moim najlepszym przyjacielem. To, że jest przy mnie, daje mi pewność, że idę prosto, że zatrzymam się na chodniku i pokaże mi przeszkody. Czasem mówi się, że chodzenie z psem przewodnikiem jest jak jazda mercedesem. Nawet do takich luksusów jest to porównywane.
mówi nam z uśmiechem Anna Elwicka
Warsztaty z Mokką, psem przewodnikiem w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10 w Katowicach
Tak wyglądał program warsztatów:
- Przedstawienie prowadzących.
- Obejrzenie autorskiego filmu edukacyjnego o pracy psa asystującego oraz o zasadach zachowania wobec psa asystującego i jego właściciela.
- Pokaz zdjęć różnych psów pracujących (ratowniczych, policyjnych, asystujących itp.) wraz z omówieniem.
- Omówienie rodzajów niepełnosprawności i rodzajów psów asystujących.
- Poznanie sprzętów, którymi posługują się osoby z niepełnosprawnością wzrokową. Zwrócenie uwagi na ikonkę dostępności w telefonie i omówienie.
- Zgadywanie przedmiotów poprzez zmysły dotyku lub węchu.
- Autorskie zadania: szczeniaczek pies asystujący w technice origami, kolorowanka-komiks o psie asystującym, dopasuj aktywności do właściwego psa.
- Czas na pytania.
Zobaczcie nasz materiał wideo z warsztatów!