200 lat kopalni „Katowice”. Muzeum Śląskie zaprasza na wystawę. Będzie też koncert
Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na wernisaż nowej wystawy. Zostanie ona poświęcona byłej kopalni "Katowice" („Ferdynand”), która w tym roku ma 200. rocznicę powstania. Ponadto z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego na terenie Muzeum Śląskiego odbędzie się wyjątkowy koncert.
Jubileuszowa wystawa na 200-lecie kopalni „Katowice”
Historia kopalni „Katowice” („Ferdynand”) zaczęła się w 1823 roku. Początkowo prosta eksploatacja płytko zalegających pokładów przerodziła się z upływem czasu w wartościowy zakład wydobywczy. Kolejni właściciele, administratorzy oraz kierownicy dokładali starań, aby wyposażyć go m.in. w dostępne nowości techniczne, a liczne pokolenia górników z zaangażowaniem sięgały po zalegające w tym miejscu bogate złoża. Działalności zakładu towarzyszyło także wiele inicjatyw społecznych, obejmujących z biegiem lat kolejne dziedziny. Ludzie związani z kopalnią mogą godzinami opowiadać wydarzeniach kulturalnych, obchodach barbórkowych, wczasach pracowniczych czy imprezach sportowych.
Kopalnię zamknięto, ale pamięć o niej przetrwała. Miejsce to zyskało szansę, której nie miało wiele innych zakładów spośród kilkudziesięciu działających w województwie śląskim. Duża część historycznych zabudowań została zachowana, a dzięki adaptacji na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach stała się wizytówką Śląska, jedną z najbardziej reprezentacyjnych przestrzeni regionu. Ze względu na szacunek do miejsca, w którym się znajdujemy, jego bogatej historii, tradycji oraz dziesiątek tysięcy ludzi związanych z nim zawodowo i emocjonalnie 200-lecie kopalni zostało uczczone jubileuszową wystawą.
Wernisaż wystawy odbędzie się 15 września o godz. 18:00. Jej kuratorem jest dr Piotr Rygus. Wystawę będzie można podziwiać od 16 września do 30 czerwca w Muzeum Śląskim.
Koncert „Śląsk. Remiks 2023”
Po wernisażu odbędzie się koncert „Śląsk. Remiks 2023” z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego. Wydarzenie odbędzie się na parkingu Muzeum Śląskiego.
Organizatorzy chcą pokazać różne okresy oraz kolory muzyczne z terenu Śląska. Obok utworów ludowych wywodzących się z terenu Beskidu Śląskiego (Zbigniew Wałach i jego zespół Symfonia Beskidów) oraz ich opracowania (Daniel Bloom) po kompozycje współczesne opierające się na wierszach (teksty Herberta, Wojaczka, Kijonki, Norwida).
Soliści - muzycy wywodzący się z muzyki rozrywkowej i alternatywnej wykonają stworzone przez siebie lub zaadaptowane utwory nawiązujące do postaci Wojciecha Korfantego, w niektórych z nich także będzie wykorzystana orkiestra, by całość brzmiała spójnie i konsekwentnie.
Na scenie wystąpią:
- Jakub Skorupa,
- Daniel Bloom,
- Justyna Święs,
- Natalia Niemen,
- Grubson,
- Baasch,
- Symfonia Beskidów Zbigniewa Wałacha,
- Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso,
- Zespół muzyczny Miłosza Wośko.