200 ton darów. Katowice podsumowały miesiąc pomocy dla uchodźców z Ukrainy
Minął miesiąc odkąd rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Od tego czasu do Polski przyjeżdżają obywatele Ukrainy, którzy porzucili swój dobytek i chcą uchronić się przed wojną. Wielu z nich trafia do Katowic. Mieszkańcy okazali ogromne serce i dołączają do zbiórek. Udało się już zebrać 200 ton darów. Pomoc wciąż jest potrzebna.
Od miesiąca mieszkańcy Katowic pokazują ogromne serca wyciągając pomocną dłoń dla uchodźców z Ukrainy - organizują zbiórki, zgłaszają się na wolontariat czy oferują noclegi. Akcję pomocy przygotowało również miasto. Do tej pory udało się stworzyć 1231 miejsc noclegowych - powstały w obiektach należących do miasta i firm współpracujących z miastem. Na ten cel Katowice przeznaczyły m.in. akademiki, siedziby OSP, Camping 215 w Dolinie Trzech Stawów, hale sportowe i Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek".
Do udzielania pomocy przyłączyły się prywatne firmy i hotele. Ponad 600 osób zostało przyjętych przez mieszkańców miasta do ich prywatnych domów. W punkcie powitalnym, działającym w budynku poczekalni Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej, od początku działalności udzielono pomocy już prawie 4 700 osób.
Dziękuję mieszkańcom Katowic za tak liczny odzew i otwarte serca. Przyjęcie uchodźców pod swój dach, udział w miejskich zbiórkach, wolontariat - dzięki zaangażowaniu mieszkańców miasto staje na wysokości zadania. Proszę jednak pamiętać o tym, że ta pomoc musi być długofalowa. W Ukrainie wciąż trwa wojna, a potrzeby nie maleją, wręcz rosną. powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa
Zbiórki darów w Katowicach
200 ton darów udało się już uzbierać za pośrednictwem miejskich zbiórek. To przede wszystkim żywność, ubrania, środki higieniczne. Większość, bo 150 palet z darami, zostało wysłanych bezpośrednio na Ukrainę - do Lwowa i Kijowa. 70 palet zostało na miejscu - to rzeczy przekazywane uchodźcom, którzy przyjeżdżają do Katowic.
Miasto wspierają także miasta partnerskie. W tym tygodniu do Katowic przyjechały dary z Saint-Etienne. Potrzeby jednak wciąż są ogromne - szczególnie jeśli chodzi o żywność. Niezbędna jest przede wszystkim żywność z długim terminem żywności, której nie trzeba przechowywać w lodówce, jak: pomidory w puszce, makaron, mąka, olej, gotowe dania do podgrzania, ale także mleko modyfikowane czy musy dla dzieci. Żywność zbierana jest w katowickich szkołach w godzinach 8:00 - 19:00.
Żywność to nie jedyne rzeczy, które są zbierane w Katowicach. Niedawno ruszyła zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy. Zebrany sprzęt zostanie przekazany potrzebującym, by pomóc im w powrocie do normalności, a także umożliwić przemieszczanie się rowerem po Katowicach. Rowery i hulajnogi przyjmowane są w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I budynek nr 2, od poniedziałku do piątkuw godzinach od 7:00 do 15:00. Z kolei popołudniami, w godzinach od 15:00 do 17:00 i w weekendy (sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-13:00), rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13). W CIT zbierane są także artykuły szkolne - zeszyty, piórniki, kredki, flamastry. Wszystko to zostanie przekazane dzieciom, które rozpoczynają naukę w Katowicach. Artykuły szkolne można przynosić w godzinach pracy CIT.
Wsparcia dla Ukraińców płynie non stop
Po paczki z żywnością, które są do odbioru w Terenowych Puntach Pomocy Społecznej MOPS - zgłosiło się już prawie 500 osób. To polskie rodziny, które pod swój dach przyjęły uchodźców oraz sami uchodźcy z Ukrainy. 840 osób zostało objętych różnymi formami wsparcia przez MOPS.
Przez ten czas złożono 14 wniosków o wypłatę rekompensaty w wysokości 40 zł za osobę za przyjęcie pod swój dach i zagwarantowanie wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Od 16 do 23 marca nadanych zostało 2634 numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Blisko 90 firm zadeklarowało, że zatrudni cudzoziemca z Ukrainy.
Do katowickich jednostek oświatowych chodzi ponad 1500 dzieci z Ukrainy. W razie konieczności placówki te zatrudniają uchodźców z Ukrainy do pomocy. W ostatnich tygodniach w katowickich szkołach i przedszkolach zatrudnionych zostało ok. 10 osób narodowości Ukraińskiej.
Koncert dla Ukrainy na Uniwersytecie Śląskim
Już dziś, 25 marca, na dachu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego oraz w plenerze odbędzie się koncert charytatywny „Miasto Nauki Ukrainie”. Celem wydarzenia realizowanego przez konsorcjum Europejskiego Miasta Nauki 2024, które tworzą śląskie uczelnie oraz miasto Katowice, jest wsparcie zbiórki finansowej prowadzonej na potrzeby studentów z Ukrainy i ich rodzin.
W ramach koncertu charytatywnego odbędą się występy artystyczne i inne aktywności propagujące naukę. Wydarzenie jest adresowane do osób w każdym wieku, a jego uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w pokazach naukowych oraz wysłuchać debaty, podczas której poruszony zostanie temat wyzwań związanych z obecnością uchodźców w Polsce oraz skutecznych sposobów udzielania im pomocy, zarówno materialnej, jak i psychologicznej. Informacje o koncercie znajdziecie tutaj.
Ponadto miejskie kluby sportowe i instytucje kultury przygotowały z myślą o uchodźcach szereg zajęć dodatkowych. Informacji można szukać na stronie dlaukrainy.katowice.eu