6. Śląski Festiwal Nauki Katowice odwiedziła młodzież. Były spotkania, pokazy, warsztaty i naukowe show [Zdjęcia]
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach można było się przekonać, że nauka to świetna zabawa! Ostatni dzień 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice przeznaczony był dla dzieci, młodzieży i studentów. Nie zabrakło licznych spotkań, warsztatów, pokazów oraz rozmów młodzieży z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Zobaczcie zdjęcia oraz wideo rapującego Chase'a!
6. Śląski Festiwal Nauki Katowice: dzień dla młodzieży
To już ostatni dzień 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki. Jest on skierowany dla dzieci i młodzieży, dlatego też w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie odbywa się ŚFN, było sporo szkolnych wycieczek.
Dzisiaj gościem specjalnym ŚFN Katowice był Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład, w tym przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i wsparcie regionów odchodzących od wydobycia węgla. Frans Timmermans spotkał się z młodzieżą, a także zaprosił do dyskusji przedstawicieli świata nauki w spotkaniu "Prozmawiajmy o Europie".
Można było spotkać także prof. dr hab. n. med. Mateusza K. Hołdę, czyli najmłodszego w historii kraju profesora tytularnego, kardiologa, a także dr Kathryn Harkup, popularyzatorkę nauki, chemiczkę, pisarkę i… wampirolożkę. Z kolei Jon Chase, popularyzator nauki, autor, raper naukowy, zaprezentował naukowo-muzyczne show na scenie głównej.
Zobaczcie zdjęcia z ostatniego dnia 6. Śląskiego Festiwalu Nauki:
W programie Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice znalazły się, jak co roku, setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Przestrzeń festiwalowa podzielona została na sześć stref poświęconych:
- przyrodzie,
- technice,
- naukom humanistyczno-społecznym,
- naukom ścisłym,
- medycynie i zdrowiu oraz sztuce,
- a także - strefy specjalne.
Główna strefa specjalna jest poświęcona węglowi - surowcowi, na którym w przeszłości zbudowana została potęga Górnego Śląska i którego umiejscowienie w naszej przyszłości już teraz stanowi dla nas ogromne wyzwanie. Przy czym chcemy pokazać, że węgiel towarzyszył nam od zawsze. Mimo dekarbonizacji stał się trwałym elementem naszej kultury. Nie sposób od niego uciec, skoro tak naprawdę zdefiniował charakter regionu, w którym się wychowaliśmy i ciągle w nim funkcjonujemy. podkreśla rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek
Śląski Festiwal Nauki to jedna z największych imprez popularyzujących naukę w Polsce i w Europie. 6. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki to spotkanie z 2000 naukowcami i popularyzatorami nauki oraz blisko tysiąc aktywności w programie.
Pięć dotychczasowych edycji festiwalu zgromadziło pół miliona odbiorców. Udział wzięło 1179 prelegentów, uruchomiono 898 stanowisk pokazowych, odbyło się 889 wykładów, 575 warsztatów i 500 wystaw.
Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024
2 grudnia 2021 roku podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINIBA) nastąpiło ogłoszenie przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 oraz podpisanie umowy konsorcjum organizatorów EMN 2024. Instytucje - członkowie konsorcjum - będą współpracowały podczas przygotowań i rzeczywistych wydarzeń związanych z przyznaniem tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.
Z inicjatywy prezydenta Katowic dr. Marcina Krupy i środowiska akademickiego reprezentowanego przez rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka, Katowice wystąpiły o przyznanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki w 2024 roku, a co za tym idzie organizacji EuroScience Open Forum 2024 (Otwarte Forum EuroScience 2024 - ESOF 2024). Wydarzenie odbywa się co dwa lata i poświęcone jest kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym i innowacjom. ESOF Katowice 2024 będzie jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń o charakterze naukowym i technologicznym na świecie.
Korzyści dla miasta otrzymującego tytuł Europejskiego Miasta Nauki:
- Europejskie Miasto Nauki wraz z konferencją ESOF jest prestiżową marką i oferuje miastu gospodarzowi ogromną możliwość przyciągnięcia naukowców, polityków, biznesmenów i przedstawicieli mediów z całego świata,
- tytuł umożliwia zwiększenie zaangażowania mieszkańców i środowiska naukowego w rozwiązywanie problemów lokalnych,
wzmacnia również możliwości pozyskania środków do realizacji planów inwestycyjnych w regionalną naukę, - zwiększa turystyczną atrakcyjność miasta na arenie międzynarodowej,
pozwala na zwiększenie oddziaływania uczelni na wszystkie sfery życia i zwiększa ich rozpoznawalność na arenie międzynarodowej.