Akcja „Bezpieczny przejazd” w Katowicach
Jak bezpiecznie przejechać przez przejazd kolejowy? Jak zachować się jeśli utkniemy pomiędzy rogatkami? Właśnie tego mogli dowiedzieć się kierowcy podczas akcji "Bezpieczny przejazd" w Katowicach. Prowadzono ją na ulicy Słonecznikowej w dzielnicy Podlesie.
Bezpieczny przejazd w Katowicach
W piątek, 29 kwietnia, w całej Polsce przy przejazdach kolejowych można było natrafić na ambasadorów akcji “Bezpieczny przejazd”. Taka akcja odbyła się w różnych miastach kraju m.in. w Szczecinie, Gdańsku czy Zielonej Górze. Przeprowadzono ją również w Katowicach na przejeździe w Podlesiu przy ulicy Słonecznikowej.
Ambasadorzy, którymi są pracownicy Polskich Linii Kolejowych oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, prowadzą działania na przejazdach kolejowo-drogowych po to, aby wyjazdy i powroty z majówki były bezpieczne. Przypominają kierowcom zasady bezpieczeństwa. Niestety statystyki pokazują, że 99% zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji podejmowanych przez kierowców. Do najczęstszych błędów należy: ignorowanie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd pod opadającymi rogatkami, omijanie slalomem zamkniętych pół rogatek czy też wjeżdżanie na przejazd, kiedy nie ma możliwości zjazdu. wyjaśniała Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK S.A.
PKP PLK dba o bezpieczeństwo na przejazdach
Polskie Linie Kolejowe prowadzą różne działania, dzięki którym zwiększa się bezpieczeństwo pieszych, kierowców samochodów i pasażerów pociągów.
Wśród nich jest budowa nowych, bezkolizyjnych skrzyżowań. Takie mamy m.in. w Jaworznie, a budowane jest obecnie w Dąbrowie Górniczej i w Pyrzowicach. Montuje się także nowe i dodatkowe urządzenia na przejazdach czy dodatkowych sygnalizatorów dla maszynistów. mówiła Katarzyna Głowacka
Oprócz tego pracownicy przechodzą szkolenia, a żeby przypominać o właściwym zachowaniu prowadzone są kampanie społeczne takie jak „Bezpieczny przejazd”.
Żółta naklejka na przejeździe kolejowym może uratować nam życie
4 lata temu Polskie Linie Kolejowe przygotowały także ważną akcję. Wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe zostały oznakowane specjalnymi żółtymi naklejkami. Dzięki niemu kierowca, który znajdzie się na przejeździe, a jego samochód zostanie unieruchomiony, będzie mógł szybko zareagować i się uratować. Naklejki są zamieszczona na rogatkach i krzyżach świętego Andrzeja.
Każdy z przejazdów ma swój numer indentyfikacyjny. Jeśli kierowca widzi zagrożenie, sytuację niebezpieczną np. w razie jakiegoś wypadku lub kolizji samochód zatrzymał się na przejeździ i jest unieruchomiony, to może zadzwonić pod numer 112 i podać unikalny numer. Dzięki temu operator Centrum Kryzysowego jest w poinformować pracowników linii kolejowych o zagrożeniu i jesteśmy w stanie zatrzymać, wprowadzić jakieś ograniczenia lub zatrzymać ruch na danym przejeździe. wyjaśniał dyrektor PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Mikołaj Zając
W 2021 roku otrzymano 7000 zgłoszeń takich sytuacji. Z nich ponad 450 razy było wprowadzone ograniczenie ruchu pociągów - pociąg jechał wolniej i uniknął kolizji. W 160 przypadkach trzeba było zatrzymać pociąg. Gdyby spotkał się on z samochodem na przejeździe to doszłoby do wypadku śmiertelnego. Pamiętajmy, że masa pociągu jest o wiele większa niż masa samochodu.
W pierwszym kwartale 2022 roku na numer alarmowy w sytuacji utknięcia na przejeździe zgłaszano się już ponad 2000 razy. W ponad 100 przypadkach pociągom została ograniczona prędkość, w około 46 przypadkach został wstrzymany ruch. Możemy powiedzieć, że dzięki temu uniknięto tragedii. mówił Mikołaj Zając
Pamiętajmy, że każdy kierujący zanim wjedzie na przejazd kolejowo-drogowy, powinien się upewnić, że ma możliwość kontynuowania jazdy już poza przejazdem. Jeśli znajdzie się w sytuacji, w której rogatki zamkną się za pojazdem, powinien jak najszybciej opuścić pojazd, zaalarmować operatora numer 112, korzystając m.in. z żółtej naklejki. Jeśli jest możliwość korzystania z samochodu, gdy utknął pomiędzy rogatkami to powinniśmy opuścić przejazd jak najszybciej. Czasem wyłamanie rogatki może ocalić życie i zdrowie pasażerów samochodu i pociągu.
Straż Ochrony Kolei pilnuje przejazdów i kara za niewłaściwe zachowanie
Pracownicy Straży Ochrony Kolei prowadzą różne działania m.in. prelekcje i spotkania w szkołach podstawowych, przedszkolach i szkołach średnich.
Podczas tych spotkań uczymy dzieci bezpiecznych zachowań, przestrzegamy ich przed zabawami na terenie kolejowym czy przed wchodzeniem na tory w miejscach do tego nie wyznaczonych. Prowadzimy też akcje społeczne, które mają uświadamiać ludzi i wyeliminować ryzyko związane z brawurą. Chcemy zwiększyć poziom bezpieczeństwa zarówno wśród kierujących, pieszych, jak i pasażerów. powiedział inspektor Dariusz Duda z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach
Pamiętajmy, że jeśli łamiemy prawo przy przejazdach to musimy liczyć się z poniesieniem konsekwencji.
W momencie ujawnienia takiego wykroczenia Straż Ochrony Kolei może nałożyć mandat karny. Może to być kwota nawet do 500 zł. Oczywiście może się skończyć również na pouczeniu, a także na skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego. mówił inspektor Dariusz Duda
W trakcie trwania akcji w Katowicach przy ulicy Słonecznikowej strażnicy zarejestrowali kilka niepokojących sytuacji. Osoby były pouczane lub karane. Wybrano przejazd kolejowy w Podlesiu, ponieważ strażnicy zauważyli tutaj kilka przypadków, które ich zaniepokoiły. Podczas akcji do kierowców, którzy czekali na otwarcie przejazdu, podchodzili ambasadorzy i wręczali pakiety z informacjami i gadżetami.
W 2021 roku było więcej wypadków na przejazdach i przejściach dla pieszych niż w 2020 roku
Do 31 marca 2022 roku w województwie śląskim doszło do 1 wypadku, w którym ranna została jedna osoba. W 2021 roku doszło do 15 wypadków, w których 2 osoby zostały ranne, a 2 zabite. Mniejsza liczba wypadków zdarzyła się w 2020 roku - było ich 7. W tym roku na przejazdach zginęły 2 osoby, a jedna została ciężko ranna.
W całej Polsce do 31 marca 2022 roku doszło do 41 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 4 zostały ciężko ranne. W 2021 roku doszło do 194 wypadków, które skutkowały 49 zabitymi osobami oraz 17 ciężko rannymi. Mniej wypadków było w 2020 roku, bo 158. Zginęły w nich 44 osoby, a 20 zostało ciężko rannych.