Akcja ratownicza w kopalni "Pniówek" przerwana. Nie udało się znaleźć ostatniego zaginionego górnika
Już sześciu z siedmiu zaginionych górników udało się odnaleźć w kopalni Pniówek. To efekty wznowionej akcji ratowniczej dotyczącej katastrofy w kopalni z kwietnia zeszłego roku. Zginęło wówczas 9 górników, a 30 zostało rannych. 7 osób uznano za zaginione - teraz odnaleziono większość z nich.
Akcja ratunkowa w Pniówku. Znaleziono zaginionych górników
Aktualizacja 14 września, godz. 10:30
Jak informuje JSW, po spenetrowaniu 185 metrów ściany N-6 ratownikom nie udało się odnaleźć ostatniego zaginionego górnika. Ratownicy z każdym metrem postępu pracowali w coraz trudniejszych warunkach klimatycznych.
Kierownik akcji, po konsultacji z poszerzonym zespołem sztabu akcji, podjął decyzję o przerwaniu akcji ratowniczej ze względu na bezpieczeństwo ratowników.
Tym samym, kierownictwo kopalni wraca do drugiego zaplanowanego rozwiązania w planie akcji, czyli zatamowania rejonu ściany i wykonania przecinki z pochylni N-9 bezpośrednio do ściany N-6 w miejsce prawdopodobnego przebywania zaginionego górnika. Drążenie przecinki oraz przygotowanie do kolejnej akcji ratowniczej może potrwać około miesiąca.
Aktualizacja, 13 września, godz. 9.30
Ratownicy odnaleźli kolejnego, szóstego zaginionego górnika w kopalni "Pniówek". Teraz trwają przygotowania do wytransportowania odnalezionego górnika na powierzchnię, po czym ratownicy będą poszukiwać ostatniego z zaginionych.
Ostatnio do ściany wpuszczono psa tropiącego z Sudeckiej Grupy GOPR, który wskazał potencjalne miejsca, gdzie mogą znajdować się poszkodowani górnicy. Do tej pory w akcji ratowniczej wzięło udział 110 zastępów ratowniczych.
Ciała pięciu odnalezionych w poniedziałek (11 września) nad ranem zaginionych górników zostały przetransportowane na powierzchnię. Pod ziemią dalej jest prowadzana akcja ratownicza.
Wcześniej informowaliśmy (11 września):
Jak informuje Jastrzębska Spółka Węglowa, ratownicy odnaleźli 5 z 7 górników zaginionych podczas katastrofy w kwietniu minionego roku. Pięciu górników odnaleziono w chodniku nadścianowym N-12 za wlotem do ściany N-6. Ze względu na trudne warunki prowadzonej akcji, transport odnalezionych górników na powierzchnię będzie trwał około doby.
Ratownicy podjęli także próbę wejścia do ściany N-6, w której znajduje się pozostałych dwóch zaginionych górników. Niestety okazało się, że warunki w ścianie nie pozwalają na bezpieczne prowadzenie akcji ratowniczej. Po wytransportowaniu odnalezionych górników rejon ściany zostanie ponownie otamowany. informuje JSW
Aby dotrzeć do miejsca, w którym przebywają dwaj zaginieni górnicy - wydrążona zostanie dodatkowa przecinka (jedna lub dwie) z pochylni N-9 do ściany N-6. Drążenie przecinki oraz przygotowanie do kolejnej akcji może potrwać około miesiąca. Do tej pory w akcji wzięło udział 61 zastępów ratowniczych, w tym 16 zastępów z CSRG.
Przypomnijmy, że do wybuchu metanu doszło w środę, 20 kwietnia 2022, o godzinie 0:15 w ścianie N-6, 1000 metrów pod ziemią. W kopalni rozpoczęła się akcja ratunkowa i poszukiwanie 3 zaginionych górników. Niestety, doszło do kolejnego wybuchu, wtórnej eksplozji metanu, po której urwał się kontakt z 5 ratownikami i 2 górnikami.
23 kwietnia sztab akcji poszerzony o naukowców rekomendował, a kierownik akcji podjął decyzję o zabudowie w rejonie ściany N-6 dwóch tam przeciwwybuchowych. W wyniku katastrofy górniczej zginęło łącznie 9 górników, a 30 zostało rannych. 7 osób uznano za zaginione.
2 maja 2022 roku o godzinie 7:43 po zatamowaniu rejonu ściany N-6, gdzie doszło do wybuchu metanu, kierownik akcji zakończył akcję ratowniczą. Zdecydowano, że po wygaszeniu pożaru w zatamowanym rejonie akcja ratownicza zostanie wznowiona w celu poszukiwania siedmiu zaginionych pracowników. To okazało się możliwe 4 lutego 2023 roku.