Architektura w Katowicach: Kościół Mariacki, czyli najstarszy w Śródmieściu [Zdjęcia]
W Katowicach mamy wiele ciekawych i pięknych kościołów. Ruszamy więc z nowym cyklem, w którym przyjrzymy się im na fotografiach naszych fotoreporterów. Pierwszym z kościołów jest Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Kościół Mariacki. To najstarszy zachowany kościół katolicki w Śródmieściu Katowic.
Kościół Mariacki w Katowicach
W Katowicach jest wiele pięknych kościołów. Są świadectwem wiary oraz historii. Wiele z nich przetrwało trudne czasy. Jednym z takich kościołów jest Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (Kościół Mariacki).
To najstarszy zachowany kościół katolicki w Śródmieściu Katowic. Plany utworzenia katowickiej parafii sięgają połowy XIX wieku, był to okres industrializacji Górnego Śląska, dzięki któremu szybko przybywało nowych mieszkańców. W 1858 r. katowiccy katolicy rozpoczęli rozmowy w sprawie przeniesienia do Katowic (które jeszcze były wsią) drewnianego kościółka z Biskupic. W międzyczasie postawiono tymczasową świątynię z muru pruskiego, która została później rozebrana.
W końcu o budowie większego kościoła zadecydował ówczesny biskup wrocławski, Heinrich Förster. Wiosną 1861 roku na architekta wyznaczył Alexisa Langera - absolwenta Królewskiej Szkoły Sztuk Budowania i Rzemiosła we Wrocławiu. Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim.
Budowa świątyni trwała od 1862 r. do 1870 r. Konsekracji kościoła dokonał bp Adrian Włodarski, sufragan wrocławski. Parafia została erygowana 14 czerwca 1873 r., a jej pierwszym proboszczem został ks. Prał. Wiktor Schmidt, budowniczy świątyni mariackiej.
Główna bryła świątyni to nawa główna z krótkim transeptem i wieloboczne prezbiterium, do którego przylega zakrystia. Na piętrze przy prezbiterium znajduje się oratorium. Od strony frontalnej kościół posiada 71 metrową oktagonalną wieżę, zdobioną w stylu typowego dla Langera neogotyku z wpływami szkoły nadreńskiej. Wieżę poprzedza duża kruchta na rzucie połowy sześciokąta; dwie mniejsze kruchty znajdują się przy bocznych wyjściach na ramionach transeptu. Budowlę wzniesiono z nietypowego budulca - zamiast cegły użyto ciosów dolomitu śląskiego. czytamy na stronie parafii
Kościół Mariacki w Katowicach został wpisany do listy zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Zobaczcie zdjęcia: