Architektura w Katowicach: Neobarokowy kościół św. Antoniego w Dąbrówce Małej [Zdjęcia]
W naszym cyklu architektonicznych wycieczek tym razem wybraliśmy się do Dąbrówki Małej, by zwiedzić tamtejszy kościół pw. św. Antoniego. Świątynia ma za sobą już ponad wiek historii, a jej architektura to wspaniały przykład neobaroku.
Kościół w Katowicach - Dąbrówce Małej
Kościół św. Antoniego w Dąbrówce Małej to jeden z najlepszych przykładów architektury neobarokowej, jaki możemy znaleźć w naszym mieście. Świątynia znajdująca się dziś nieopodal trasy ekspresowej S86 pomiędzy Katowicami a Sosnowcem ma już za sobą ponad wiek historii. Parafii patronuje św. Antonii z Padwy, franciszkański zakonnik, wybitny kaznodzieja, uznawany za cudotwórcę. Odpust parafialny przypada więc w Dąbrówce Małej w czerwcu (w niedzielę po wspomnieniu św. Antoniego - 13 czerwca).
Jak czytamy w historii parafii, kościół św. Antoniego, według projektu J. Meyersa i R. Fiszera z Wrocławia, został wybudowany w latach 1911-1912. Jego trójnawowa konstrukcja o charakterze bazylikowym prezentuje styl neobarokowy z elementami modernizmu.
W fasadzie świątyni znajduje się okazała wieża. Wyposażenie kościoła posiada elementy neoromańskie (m.in. ołtarz główny, ambona, konfesjonały, balaski i rzeźba Piety) oraz neobarokowe (ołtarze boczne). Te ostatnie powstały w pracowni wrocławskiego rzeźbiarza M. Laua w 1916 roku. Natomiast autorem malowideł ściennych (1933-1934) nad wspomnianymi ołtarzami był krakowski malarz – Pawlikowski.
Uroczyste poświęcenie kościoła nastąpiło 17 listopada 1912 roku.
Dwa lata później jego wnętrza wzbogaciły się o pięknie brzmiące organy. W 1916 roku przy świątyni założono klasztor sióstr św. Jadwigi, a w połowie lat 30. XX wieku wybudowano dom parafialny. W 1948 roku podczas wielkiej wichury, która przeszła nad Katowicami, zniszczeniu uległa część kopuły wieży kościoła. Z kolei w latach 80. XX wieku przebudowano prezbiterium świątyni i wzniesiono dom katechetyczny.
Źródło informacji o historii kościoła TUTAJ.