Automatyczny parking na Tylnej Mariackiej w Katowicach. Jak to działa? [Wideo]
Na ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach trwa montaż kolejnych elementów automatycznego parkingu. W czwartek, 22 września odbył się trzeci transport elementów parkingu. Docelowo staną tu dwa zestawy maszyn, które łącznie pomieszczą 240 samochodów. Inwestycja ma być planowo gotowa do końca 2022 roku. Jej szacowany koszt to prawie 21 mln zł.
Montaż automatycznego parkingu w Katowicach
Na ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach powstanie automatyczny parking na 240 samochodów. Planowo inwestycja ma być gotowa do końca 2022 roku. Obecnie trwa montaż kolejnych elementów wielopoziomowego parkingu. Ze względu na swoje rozmiary są one dostarczane do Katowic specjalnym, nocnym transportem. Trzeci transport odbył się w czwartek, 22 września.
Budowa automatycznego parkingu na ul. Tylnej Mariackiej to pierwsza tego typu publiczna inwestycja w Polsce. Wykonawcą i producentem urządzenia jest GRAND Andrzej Grygiel. Z urządzenia już korzystają pracownicy firmy, na terenie jej siedziby w Korzennej nieopodal Nowego Sącza.
Sami zobaczcie, jak to wygląda:
Poszczególne elementy konstrukcyjne maszyn — korpusy, ramy, platformy — są na bieżąco produkowane w siedzibie firmy w Korzennej.
Korzystamy z nowoczesnego, zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego oraz maszyn CNC. Dzięki temu zachowujemy powtarzalność precyzyjnego procesu oraz dokładność wykonania poszczególnych elementów. W naszym zakładzie trwa także realizacja szaf elektrycznych oraz programowanie sterowników maszyny. mówi prezes firmy GRAND, Andrzej Grygiel
Powstające w Korzennej elementy są przekazywane do Katowic w specjalistycznych transportach, a następnie montowane przy użyciu dźwigu. Z tego powodu, od 30 sierpnia na ul. Tylnej Mariackiej nie można już parkować. Przejazd umożliwiony jest wyłącznie pojazdom uprzywilejowanym.
Jak będzie działać automatyczny parking w Katowicach?
Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej, wjedzie na specjalną platformę. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany przeniesie pojazd na odpowiedni poziom i umieści na zarezerwowanym miejscu. Odbiór samochodu wygląda analogicznie — po uiszczeniu opłaty maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę.
Specjalny osprzęt, jak czujniki optyczne i światła ostrzegawcze, pomaga w prawidłowy sposób ustawić pojazd na platformie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku korzystania z myjni automatycznej. Dzięki temu auto będzie mogło zostać w bezpieczny sposób umieszczone na platformie parkingowej. mówi zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A, Agnieszka Dutkiewicz
Dodatkowo automatyczny parking ma być objęty monitoringiem, a w przypadku kłopotów z zaparkowaniem, możliwe będzie skorzystanie ze wskazówek i pomocy obsługi, która będzie dostępna poprzez interkomy połączone ze stanowiskiem obsługi zarządzającej zespołem maszyn. dodaje Agnieszka Dutkiewicz
Sam proces zaparkowania działa podobnie do tradycyjnej windy osobowej. Parkowanie odbywa się w sposób rotacyjny, na specjalnie przeznaczonych do tego celu platformach. Zaparkowanie samochodu odbywa się przez umieszczenie go na dolnej platformie parkingu, która wprowadzona w ruch przenosi pojazd na wyższe poziomy i jednocześnie zwalnia miejsce dla kolejnego samochodu. Aby odebrać auto wystarczy opłacić postój i zeskanować bilet.