"Bebok w wielkim mieście" po śląsku. Powstaje album akwareli o Katowicach i bebokach
Wielu spośród naszych Czytelników to miłośnicy nie tylko Katowic, ale i katowickich beboków. Stworki cieszą się wielką popularnością i sympatią wśród mieszkańców naszego miasta i regionu. Spieszymy więc z bardzo dobrą informacją. Już jesienią dostępny będzie album z akwarelami Grzegorza Chudego, w którym gwiazdami będą Katowice i beboki!
„Bebok w wielkim mieście”. Jesienią zostanie wydany album akwareli o katowickich bebokach
„Bebok w wielkim mieście” - tak zatytułowany będzie album z akwarelami Grzegorza Chudego, poświęconymi Katowicom i katowickim bebokom. Książka napisana po śląsku z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom katowickich stworków i sympatykom twórczości artysty z katowickiego Nikiszowca.
Wszystkie ilustracje gotowe. Treść również. Nad jakością tekstu czuwali Waldemar Cichoń (autor m.in. wspaniałych przygód kota Cukierka) oraz Grzegorz Kulik, dzięki któremu język śląski w książce (tak, tak książka napisana jest po śląsku) jest taki, jaki być powinien. informuje artysta z Nikiszowca, autor albumu, Grzegorz Chudy
Książka ma być dostępna jesienią tego roku. Trwa jej opracowywanie graficzne i skład. Artysta zapowiada, że zawartość książki będzie częściowo zdradzać w swoich mediach społecznościowych, więc warto do nich zaglądać.
„Bebokomania” w Katowicach
W Katowicach jest już ponad 20 niewielkich figurek, przedstawiających beboki - straszki ze śląskich legend, które miały służyć dyscyplinowaniu niesfornych pociech. Katowickie figurki - podobnie jak chociażby wrocławskie krasnale, stają się atrakcją zarówno dla mieszkańców miasta i regionu, jak i turystów odwiedzających Katowice.
O powstawanie nowych beboków zabiegają katowickie firmy i instytucje. Swoich stworków dorobił się między innymi Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Galeria Katowicka, OSP Dąbrówka Mała, czy Fabryka Porcelany. Straszki zamieszkały już w wielu katowickich dzielnicach. Ciekawostką jest figurka „beboczki Kuracjuszki”, która stanęła w Sopocie - to najdalej na północ wysunięty katowicki bebok, który w nietypowy sposób promuje nasze miasto.
Przypominamy naszą rozmowę z artystą Grzegorzem Chudym, autorem akwareli i projektów katowickich beboków, który był gościem naszego mobilnego studia - KatoBusa.