Bezpieczni z Bebokiem Florianem. Czujka czadu może uratować nam życie
„Bezpieczni z Bebokiem” to nowa akcja, która ma przypomnieć mieszkańcom województwa śląskiego o swoim bezpieczeństwie związanym m.in. z sezonem grzewczym. Cały czas dochodzi do zatrucia czadem, warto zachowywać ostrożność i wyposażyć nasz dom w czujki. Kampania realizowana jest przez funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach oraz komend powiatowych i miejskich PSP województwa śląskiego. Partnerem kampanii jest Korporacja Mistrzów Kominiarskich województwa śląskiego.
Czujka czadu może ocalić nam życie. Nie warto ryzykować
W województwie śląskim ruszyła kampania "Bezpiecznie z Bebokiem". Jej celem jest utrwalenie w społeczeństwie bezpiecznych zachowań oraz umiejętności właściwego reagowania w sytuacjach, zagrażających zdrowiu lub życiu człowieka. Aby urozmaicić formę przekazu, głównym bohaterem i jednocześnie narratorem została fikcyjna postać, charakterystyczna dla Katowic oraz Śląska – Bebok Florian. Jest on „bebokiem strażakiem”.
Podczas oficjalnej inauguracji kampanii zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Roman Klecha podkreślił, jak ważna jest prewencja społeczna w działalności straży pożarnej. Przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań może mieć realny wpływ na statystykę zdarzeń związanych z tlenkiem węgla i pożarami w budynkach mieszkalnych w naszym województwie.
Głos zabrał również prezes Korporacji Mistrzów Kominiarskich woj. śląskiego, Rafał Dydak. Omówił główne przyczyny interwencji straży pożarnej i kominiarzy w budynkach mieszkalnych, związane z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń grzewczych, w szczególności przepływowych podgrzewaczy wody.
Jednym z pierwszych tematów poruszanych w ramach kampanii jest tlenek węgla - zagrożenie, z którym na co dzień spotyka się straż pożarna, zwłaszcza w tzw. sezonie grzewczym. W ramach kampanii strażacy będą m.in. apelować o zakup i montaż w domach czujników tlenku węgla.
Od początku października PSP w woj. śląskim odnotowała 47 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. 2 osoby poniosły śmierć, poszkodowanych zostało 17 osób dorosłych i 7 dzieci. W 20 przypadkach interwencje związane były z zadziałaniem czujki tlenku węgla w mieszkaniu. przekazała rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, bryg. Aneta Gołębiowska
Przypomnijmy, że czad jest bezbarwnym, bezwonnym i wysoce toksycznym gazem, który powstaje w wyniku niepełnego spalania. Warunki takie jak niedostateczna wentylacja, uszkodzony system odprowadzania spalin lub używanie urządzeń grzewczych w złym stanie technicznym mogą prowadzić do akumulacji czadu w pomieszczeniach, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.
W kolejnej części spotkania zaprezentowano pierwsze cztery odcinki filmu, którego bohaterem jest główna postać kampanii - Bebok Florian, ukazującego jego historię wstąpienia w szeregi PSP. W wyniku pozytywnie zakończonej rekrutacji Bebok Florian wstępuje do służby i zostaje koordynatorem prewencji społecznej. Jego zadaniem jest uczenie społeczeństwa o bezpieczeństwie.
Już niebawem pojawiać się będą w mediach społecznościowych kolejne treści, w których główny bohater – Bebok Florian przekazywał będzie informacje o bezpiecznych zachowaniach, o zagrożeniach w codziennym życiu, sposobach ich uniknięcia oraz zwalczania. Poza użyciem mediów społecznościowych w kampanii strażacy będą również organizować spotkania z dorosłymi mieszkańcami województwa, spotkania z dziećmi.
Filmiki o beboku oraz informacje będą pojawiać się na tym profilu.
Twórcami postaci „Beboka Floriana” jest Ewa Kapias - artystka, autorka postaci beboków i Grzegorz Chudy - akwarelista, ilustrator, twórca katowickich beboków.