Bezpiecznie w komunikacji miejskiej i na drodze. Nowa edycja zajęć dla dzieci z obszaru GZM
Ruszyła nowa edycja zajęć komunikacyjnych dla dzieci z obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pracownicy ZTM i funkcjonariusze policji uzmysławiają najmłodszym, czym jest transport publiczny, jak z niego korzystać i w jaki sposób wpływa on na środowisko naturalne. Dodatkowo, przedstawiciele ZTM i innych instytucji publicznych biorą udział w cyklicznych spotkaniach z mieszkańcami pn. „Profilaktyczny głos drogowy", które organizowane są przez Komendę Miejską Policji w Katowicach.
W szkołach lekcje komunikacyjne
ZTM we współpracy z Komendą Miejską Policji w Katowicach ruszył z nową edycją zajęć komunikacyjnych dla dzieci z klas II - III szkół podstawowych z obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzięki spotkaniom z pracownikami organizatora transportu i funkcjonariuszami policji, najmłodsi poznają najważniejsze zasady bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską i poruszania się na drodze. Dzieci, dzięki temu, stają się bardziej świadomymi i bardziej odpowiedzialnymi pasażerami i uczestnikami ruchu drogowego.
W czasie lekcji, poprzez zabawę, chcemy uczyć najmłodszych, właściwego zachowywania się w pojazdach komunikacji miejskiej oraz kształtować ich postawy mobilnościowe. Dodatkowo, poprzez wskazywanie zalet organizowanego przez nas transportu publicznego, promujemy go.
mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM
Podczas spotkań oczywiście nie brakuje również drobnych upominków przekazywanych dzieciom.
dodaje Michał Wawrzaszek
W centrum Katowic spotkania z mieszkańcami
Lekcje komunikacyjne to niejedyne działania promujące transport publiczny i jednocześnie ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa. 17 lutego na katowickim rynku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach akcji „Profilaktycznego głosu drogowego". Spotkanie było okazją do porozmawiania z mieszkańcami o bezpieczeństwie, m.in. w komunikacji miejskiej. Pasażerowie, poprzez udział w quizach i zabawach, mogli przypomnieć sobie, o czym należy pamiętać, podróżując autobusami, tramwajami i trolejbusami oraz co robić, by zatroszczyć się nie tylko o siebie, ale również o współpasażerów.
Na mieszkańców czekały m.in. pytania oparte o „Regulamin przewozu", urządzenie Policji mierzące czas reakcji i „alkogogle" Inspektoratu Transportu Drogowego, obrazujące problemy z koordynacją pod wpływem alkoholu. Uczestnicy otrzymywali nagrody rzeczowe, w tym odblaski.
Cykliczne spotkania w ramach „Profilaktycznego głosu drogowego" to wspólna akcja katowickiej Policji, Zarządu Transportu Metropolitalnego, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Straży Miejskiej, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Regionalnej Komendy Straży Ochrony Kolei, Stowarzyszenia „Ratujemy +" i Komendy Wojewódzkiej Policji.