Budowa drugiej nitki kolei linowej "Elka" w Parku Śląskim [Zdjęcia]
Trwa budowa drugiej nitki kolei linowej "Elka" w Parku Śląskim. Prace postępują. A jak wyglądają na zdjęciach? Sami zobaczcie.
Druga nitka "Elki" w Parku Śląskim
Trwa budowa drugiej nitki kolejki "Elka" w Parku Śląskim. Prace z miesiąca na miesiąc postępują.
Na trasie stanęły już wszystkie podpory, w sumie jest ich 10:
- 2 bezpośrednio przylegające do obu stacji
- oraz 8 stacji pośrednich.
Gotowe jest już miejsce na maszynownię. Jest też budynek sterowni i zaplecza socjalnego. Na stacji Planetarium na poziomie zero wylano płytę, powstała również konstrukcja stalowa, która stanowi „kręgosłup” ścian i dachu stacji. Sama stacja coraz bardziej nabiera kształtów. Sporo się dzieje. Sami zobaczcie:
Druga nitka „Elki” ma być poprowadzona w dawnym szlaku. Zgodnie z założeniami - ma przewozić co godzinę około 900 osób. Trasę będzie obsługiwało co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych oraz 15 gondoli.
Odcinek kolejki "Elki" od Wesołego Miasteczka do Planetarium będzie miał 1800 metrów. Dużym atutem będzie to, że przejazd będzie się odbywał nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. To okazja, by podziwiać mieszkające tam zwierzęta z perspektywy kilkunastu metrów nad ziemią.
Dawna "Elka" w Parku Śląskim
Przypomnijmy, że dawniej trasa "Elki" liczyła trzy odcinki, tworzące trójkąt. Przejazd trasą "Elki", o długości sześciu kilometrów, zajmował około godziny. Kolejka w tej formie działała do sezonu 2005. W kwietniu 2006 roku po raz pierwszy nie uruchomiono Elki. Powodem był zły stan techniczny kolejki. Przerwa w działaniu kolejki linowej trwała od 2006 do 2013 roku.
Po remoncie uruchomiono już tylko jeden odcinek trasy kolejki od Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka. Długość trasy to 2185 metrów w linii prostej. Do dyspozycji użytkowników są 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Wycieczka w obie strony trwa natomiast średnio 40 minut. Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów. Najwyższy słup kolejki ma wysokość 21,5 metra.