Buki w Lesie Murckowskim będą chronione. Powstaną "Mrokwa" i "Siągarnia" - dwa zespoły przyrodniczo-krajobrazowe [Zdjęcia]
Jest pakiet ochronny dla buków zlokalizowanych w Lesie Murckowskim. W najbliższym czasie ma nad nim procedować katowicka Rada Miasta. Pakiet zaprezentowany przez wiceprezydenta Jarosława Makowskiego oraz Stanisława Jeziorańskiego, nadleśniczego z Nadleśnictwa Katowice, zakłada m.in. utworzenie dwóch zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.
Buki w Lesie Murckowskim pod ochroną. Jest pakiet rozwiązań
Utworzenie dwóch zespołów przyrodniczo-krajobrazowych, zakwalifikowanie 300 drzew jako „drzewa ekologiczne” oraz ustanowienie 30 nowych pomników przyrody – to założenia pakietu pakiet ochronny dla buków zlokalizowanych w Lesie Murckowskim. Miasto Katowice wespół z Nadleśnictwem Katowice chce wziąć pod opiekę cenny starodrzew i ustrzec go przed potencjalną wycinką.
Las Murckowski, jeden z dwóch rezerwatów przyrody zlokalizowanych w Katowicach, został powiększony o ponad 40 ha, zyskał także otulinę, która stanowi dodatkową ochronę przed możliwością negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych w przyszłości. Teraz czas na kolejne działania, m.in. nadanie bukom statusu drzewa ekologicznego, a także utworzenie Alei Buków oraz dwóch zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.
mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Założenia specjalnego pakietu zaprezentowano w czasie specjalnego briefingu prasowego wiceprezydenta Jarosława Makowskiego oraz Stanisława Jeziorańskiego, nadleśniczego z Nadleśnictwa Katowice, który odbył się w poniedziałek, 12 lutego. W najbliższym czasie nad projektami ma pracować Rada Miasta.
To, co przez długi czas wydawało się niemożliwe, teraz jest faktem. Od ponad 2 lat w różnej formie – jako mieszkaniec Katowic, jako radny, a teraz jako wiceprezydent miasta, staram się zabiegać o ochronę buków w Lesie Murckowskim. Te buki stanowią o walorze przyrodniczym, kulturowym i estetycznym tego lasu, który jest ważny nie tylko dla mieszkańców dzielnicy Murcki, ale i całego miasta. mówił wiceprezydent Katowic, Jarosław Makowski
Mieszkańcy i społecznicy związani z Lasem Murckowskim wcześniej dokonali przeglądu drzew i wyznaczyli 216 spośród nich, które wymagają specjalnej ochrony. Przygotowany pakiet ochrony obejmuje wszystkie te drzewa. Będą one miały status „drzew ekologicznych”. Na każdym z nich pojawi się specjalny znaczek. Nadleśnictwo będzie zapewniać ochronę wszystkim tym drzewom. Ingerencja w ich wzrost i rozmiar będzie podejmowana wyłącznie w przypadku, jeśli ich stan zagrażałby bezpieczeństwu ludzi.
Ponadto sponad tych ponad 200 drzew, 30 zyska status pomnika przyrody. To umożliwi otoczenie ich szczególną troską przez miasto Katowice, które będzie w tej kwestii współpracować z Nadleśnictwem. Pomniki przyrody mają stworzyć „Aleję Buków”.
Mają też zostać powołane 2 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Utworzenie w tym miejscu rezerwatu przyrody ograniczyłoby możliwość wchodzenia na ten teren. Zespołów przyrodniczo-krajobrazowe mieszkańcy będą mogli odwiedzać bez ograniczeń. Można w nich także np. zbierać grzyby.
Z 216 drzew wybraliśmy 30 wyjątkowych okazów, które są dostępne dla mieszkańców i utworzą Aleję. Oprócz buków znajduje się tam na przykład jesion, olsza i jawor. Trzy lata temu zawnioskowaliśmy o zwiększenie o ponad 40 ha terenu rezerwatu. Myśląc o dostępności tych terenów dla mieszkańców, chcemy obok stworzyć dwa zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Gdyby to był rezerwat, wiązałoby się to z szeregiem ograniczeń – w tym z zakazami ruchu, zbioru grzybów i innych płodów runa leśnego co znacznie ograniczyłoby dostępność dla mieszkańców. mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice, Stanisław Jeziorański
Pismo z prośbą o powołanie zespołów przyrodniczo-krajobrazowych wpłynęło do Urzędu Miasta. Zgodnie z planami stosowny projekt uchwały ma zostać przygotowany na marcową sesję Rady Miasta. Pierwszy obszar obejmuje 117 ha. Proponowana nazwa zespołu to MROKWA. Drugi będzie obejmował obszar 36 ha. Proponowana nazwa to SIĄGARNIA. To lokalnie znane i używane nazwy tych miejsc.
W sumie oba zespoły będą stanowić obszar o powieszeni 153 ha. Nazwy zaproponowane przez Nadleśnictwo Katowickie zostaną skonsultowane z mieszkańcami Murcek i miejscową Radę Dzielnicy. Zależy mi, by mieszkańcy partycypowali w tym nowym podejściu do opieki nad Lasem Murckowskim. podkreśla wiceprezydent Jarosław Makowski
Dla mnie to sytuacja normalna i oczywista, że Katowickie Nadleśnictwo i Miasto Katowice współpracują. Efektem tej współpracy jest ochrona i pielęgnacja Murckowskich buków, które wskazali mieszkańcy i społecznicy. Cieszę się, że leśnicy w tej nowej sytuacji społecznej będą tymi, którzy wyjątkowymi drzewami będą się opiekować. Nadleśnictwo ma do tego ludzi, tak zwany know how i narzędzia.
dodaje wiceprezydent Katowic Jarosław Makowski
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Zalicza się go do obiektowych, czyli indywidualnych form ochrony przyrody.