Cyber Marian w Katowicach. Podsumował wyjątkową akcję "Poznaj Moc Zawodowca!" [Zdjęcia]
Po dwóch latach dobiega końca regionalna kampania społeczna Poznaj Moc Zawodowca!, która prowadzona była na terenie województwa śląskiego. Kampania miała na celu przekonać młodych ludzi do wyboru szkół zawodowych i branżowych. Ambasadorem kampanii był popularny wśród internautów influencer Cyber Marian.
Poznaj Moc Zawodowca
Kampania społeczna Poznaj Moc Zawodowca! rozpoczęła się w województwie śląskim w sierpniu 2020 roku. Jej celem było przekonanie młodych ludzi, aby przy wyborze szkół ponadpodstawowych brali pod uwagę szkoły zawodowe i branżowe. Kampania to odpowiedź na rosnącą na rynku pracy potrzebę zatrudniania zawodowców, fachowców i rzemieślników.
Aby rozszerzyć zasięg społeczny kampanii, zaproszono internetowego influencera Cyber Mariana, by został jej ambasadorem. Twórca w niepowtarzalny sposób przez ponad 2 lata mobilizował młodych ludzi w województwie śląskim do rozpoczęcia nauki w szkołach branżowych i technikach, a także zachęcał rodziców, nauczycieli i przedsiębiorców do wsparcia młodzieży w wyborze ich ścieżki zawodowej.
Cyber Marian promuje szkoły zawodowe i branżowe
Cyber Marian był obecny praktycznie w każdym elemencie kampanii: od konferencji prasowej rozpoczynającej realizację projektu, przez posty w social mediach i specjalnie nagrywane w tym celu filmy, po obecność na Festiwalu Zawodowca i konferencji kończącej kampanię.
Promowanie szkolnictwa zawodowego jest bardzo ważne. Sam, gdybym mógł się cofnąć w czasie do tego momentu, w którym musiałem zadecydować o swojej przyszłości, wybrałbym szkolnictwo zawodowe. mówi w rozmowie z nami Cyber Marian
To były niezwykłe dwa lata. Wspaniała przygoda dla mnie, także pod kątem filmowym - musiałem zrobić bardzo dużo filmów. Zaangażowałem się w nie niesamowicie. Filmy - jak się okazało - uzyskały bardzo wiele wyświetleń. podsumowuje influencer
Ambasador nagrywał na potrzeby kampanii różnego typu materiały filmowe. Były to filmy o tym, jak działałby świat bez zawodowców, ciekawostki kończące się zdaniem: „Taką właśnie wiedzę posiadają Zawodowcy”, suchary - żarty o różnych branżach, a także specyficzne życzenia świąteczne oraz filmy inaugurujący i podsumowujący prowadzoną kampanię społeczną.
Podsumowanie kampanii
W ramach kampanii Poznaj Moc Zawodowca opublikowano:
- Facebook: 410 postów i 394 relacji (w tym 21 sucharów Cyber Mariana),
- Instagram: 406 postów i 396 relacji (w tym 23 suchary Cyber Mariana).
- YouTube: 56 filmów na kanale YT, (w tym: 10 filmów o Zawodowcach, 10 zajawek do filmów o Zawodowcach, 28 ciekawostek oraz 8 innych filmów).
W trakcie projektu przeprowadzono także dystrybucję gadżetów i materiałów informacyjnych do szkół podstawowych w województwie śląskim, a także zorganizowano 2 konferencje prasowe oraz Festiwal Zawodowca.
Potrzeba fachowców na śląskim rynku pracy
Rynek pracy nieustannie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu brakowało na nim absolwentów studiów wyższych. Obecnie pracodawcy zgłaszają wysoki popyt na wykwalifikowanych specjalistów.
Talenty rodzą się nie tylko w murach wyższych uczelni, ale także w warsztatach rzemieślniczych czy małych przedsiębiorstwach. Wydaje mi się, że w niedługim czasie to zawodowcy będą brylowali na rynku pracy. Jako katowicka Izba Rzemieślnicza od stu lat egzaminujemy i świadczymy usługi - ale projekt Poznaj Moc Zawodowca jest jednym z największych i najlepszych. podkreślał w rozmowie z nami prof. Jan Klimek, prezes katowickiej Izby Rzemieślniczej
Kampania społeczna Poznaj Moc Zawodowca to element szerzej zakrojonych działań w projekcie Śląskie. Zawodowcy w ramach stworzenia jak najlepszych warunków dla zajęć praktycznych uczennic i uczniów prowadzone są liczne staże, szkolenia, kursy oraz doradztwo zawodowe. Swoje kompetencje podnoszą również nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodów. Projekt Śląskie. Zawodowcy niesie za sobą także wypracowanie modelowego rozwiązania - współpracy edukacji z biznesem.
Chcemy pokazać naszym młodym ludziom, że mamy wspaniałych inwestorów, że Śląsk to wspaniałe miejsce do pracy. Warto tutaj zostać, warto tutaj mieszkać. Dziś, żeby walczyć o dobre projekty, nie wystarczy ziemia, dobra infrastruktura, rozwiązania podatkowe - najważniejsi są ludzie i ta kampania miała to pokazać. mówi nam prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Janusz Michałek
Według ostatnich danych wsparciem w ramach projektu zostało objętych 2 063 uczniów (w tym 842 uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego uczestniczących w stażach i praktykach u pracodawcy) oraz zgłosiło się 160 nauczycieli.
Szczegółowe informacje dotyczące projektu Śląskie. Zawodowcy można znaleźć pod adresem: zawodowcy.slaskie.pl.