Cyber Oko trafiło do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. Potrzebne m.in. w terapii po udarach
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach może pochwalić się nowym sprzętem. W środę, 9 listopada, do placówki trafiło Cyber Oko. Ze sprzętu skorzystają pacjenci Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej.
Cyber Oko w Katowicach
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach ma nowy sprzęt, który pomoże pacjentom zakomunikować swoje potrzeby. To Cyber Oko (C-Eye). Sprzęt trafił do UCK w środę, 9 listopada — został wypożyczony od firmy AssisTech.
Cyber Oko to nowoczesny system, który śledzi ruch gałek ocznych, umożliwiając alternatywną komunikację i efektywną terapię osób po udarach, wybudzonych ze śpiączki i w innych, równie ciężkich stanach neurologicznych.
Dzięki C-Eye pacjenci mają realną szansę sygnalizować swoje potrzeby. Rodzina i bliscy wiedzą, jak mogą pomóc choremu, znają jego pragnienia i dolegliwości. Ponadto stosowanie komunikatów podczas terapii może pełnić również funkcję rehabilitacyjną poprzez stymulację ośrodka mowy.
System C-Eye został opracowany przez moją firmę jako kontynuacja projektu naukowo-badawczego Cyber Oko z Politechniki Gdańskiej. Inspiracją była realna potrzeba rodzin, ośrodków, które były zainteresowane zastosowaniem tego sprzętu w diagnozie i rehabilitacji osób po śpiące, przy których nie było wiadomo czy są w kontakcie i na ile rozumieją to, co się wokół nich dzieje. powiedział prezes zarządu spółki AssisTech, dr inż. Barosz Kunka
Urządzenie polega na wykorzystaniu kontaktu wzrokowego osoby chorej z wyświetlaną na ekranie treścią. Najpierw system C-Eye wyznacza i wyświetla punkt, na który ma patrzeć pacjent. Jeśli ten przytrzyma na nim wzrok np. na obrazku, spowoduje to jego zaznaczenie. W ten sposób pacjenci mogą odpowiadać na zadawane pytania, wyrażać swoje potrzeby oraz prośby, a także rozwiązywać różne zadania i ćwiczenia stymulujące pamięć, percepcję, utrzymywanie uwagi i inne aktywności umysłowe.
Ze sprzętu skorzystają pacjenci Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w UCK w Katowicach.
Technologia pozwoli rozszerzyć przede wszystkim moduł rehabilitacyjny dla pacjentów z ograniczoną funkcją tradycyjnego kontaktu przez mowę. Bardzo często pacjenci bez możliwości kontaktu werbalnego, gestykularnego są oceniani bardzo słabo, a tak naprawdę mają świadomość — musimy im dać kanał wyrażenia się. Często jest to możliwe tylko przez wzrok. Możemy ocenić ich stopień uszkodzenia funkcji poznawczych i zaproponować im rehabilitację w ramach Cyber Oka. mówiła kierownik Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w UCK, Sylwia Szostak-Rogula
Pierwszą grupą pacjentów, którzy potrzebują Cyber Oka są pacjenci w stanach najcięższych — minimalnej świadomości lub w stanie zespołu zamknięcia. Naszą docelową grupą są także pacjenci, którzy muszą pozostać w rurce tracheostomijnej, ale mają w pełni zachowaną świadomość. Są także pacjenci z ciężką afazją ruchomą, czyli gdy pacjent rozumie, ale nie ma możliwości wyrażenia słów. dodaje Sylwia Szostak-Rogula
W szpitalu znajduje się m.in. 20-letnia hiszpanka, która trafiła tutaj po ciężkim urazie czaszkowo-mózgowym. Studiowała w Polsce i mówiła w języku angielskim, a obecnie boryka się z afazją. Dzięki Cyber Oku lekarze będą mogli porozumieć się z pacjentką.