Do otwarcia Planetarium - Śląskiego Parku Nauki coraz bliżej. Co się zmieni?
Nowy system projekcyjny, symulatory lotu w kosmos, pokoje klimatyczne i makieta miasta, gdzie prezentowane będą wstrząsy. Tak będzie w odnowionym i rozbudowanym Planetarium - Śląskim Parku Nauki. A kiedy otwarcie?
Przebudowa Planetarium Śląskiego wystartowała w 2018 roku. Teraz powoli zbliża się finisz prac. Dźwigów, które towarzyszyły robotom budowlanym, już nie widać, a prace prowadzone są już wewnątrz budynku. Otwarcie Planetarium - Śląskiego Parku Nauki planowane jest w połowie 2022 roku.
Cała druga połowa 2022 roku będzie Rokiem Otwarcia w ramach, którego planowana jest organizacja serii imprez, koncertów, pokazów i konferencji. Pracownicy Planetarium prezentować będą nie tylko seanse dydaktyczne dla szkół, ale także seanse popularnonaukowe.
Przypomnijmy, że Planetarium Śląskie zostało powiększone o ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Nowy obiekt w całości znalazł się pod ziemią. Prace równoległe toczyły się w zabytkowym gmachu Planetarium, jak i w nowym obiekcie.
Nowy obiekt Planetarium Śląskiego
W nowych pomieszczeniach będą mieścić się między innymi sale wykładowe, pracownie i interaktywne ekspozycje, które w nowoczesny sposób zaprezentują zjawiska z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii i astronomii.
Obecnie pracownicy firmy Budimex kończą prace budowlane w nowym obiekcie, a elementy ekspozycji czekają na instalacje. Niektóre właśnie są instalowane i kalibrowane - np. 5 symulatorów lotu w kosmos.
Nowy budynek Planetarium - Śląskiego Parku Nauki częściowo znajduje się pod ziemią, a częściowo "wcina" się we wzgórze, na którym znajduje się Planetarium. Nowa część ma kształt litery "L" . Znajdują się w nim sale ekspozycyjne, w tym sala poświęcona astronomii, który mieści się bezpośrednio pod zegarem słonecznym w atrium. Ważnym i dość długo trwającym etapem przebudowy było dokładne opalowanie zabytkowego budynku, tak by był stabilny podczas budowy nowej części. mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego
Nowa część budynku jest połączona w kilku miejscach ze starym budynkiem przy pomocy klatek schodowych, ale nowy budynek ma przede wszystkim własne wejście, przy którym będą się znajdować - punkt gastronomiczny i kasy biletowe. Do sali projekcyjnej będzie można dostać się nie tylko schodami, ale także windą. Dodajmy, że Planetarium - Śląski Park Nauki będzie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Symulatory lotu w kosmos, pokój wstrząsów i kolumna pogodowa
Planetarium - Śląski Park Nauki będzie zajmować się trzema dziedzinami nauki - sejsmologią, meteorologią i astronomią. Ekspozycje będą mogły zwiedzać 10-osobowe grupy wraz z przewodnikiem.
Jesteśmy przekonani, że ten sposób gwarantuje najlepsze doznania związane ze zwiedzaniem nowych atrakcji. W Planetarium - Śląskim Parku Nauki goście będą mogli przede wszystkim doświadczać na sobie różnych zjawisk. Przewodnik jest niezbędny do tego by im w tym pomóc. Oczywiście, podobnie jak przed przebudową w Planetarium prowadzone będą zajęcia dla uczniów. wyjaśnia Jarosław Juszkiewicz
W nowym budynku Planetarium - Śląskim Parku Nauki zobaczymy interaktywne ekspozycje m.in. pokoje klimatyczne, gdzie będzie można sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury, będzie również stanowisko z przekrojem Ziemi, kolumna pogodowa, w której będzie można wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu. Inną ekspozycją będzie platforma z makieta miasta, gdzie prezentowane będą skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach.
Platforma wstrząsowa będzie repliką pokoju stylizowanego na lata 70-te ubiegłego wieku. Będziemy mogli usiąść w fotelu, a podczas trzęsienia ziemi (lub tąpnięcia) na ekranie będzie widoczna fala sejsmiczna. zdradza szczegóły nowej ekspozycji Jarosław Juszkiewicz
Remont zabytkowego budynku Planetarium Śląskiego
Zabytkowy budynek został w całości wyremontowany - zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Nieco zmieniony został układ części administracyjnej, wymieniono instalacje, zamontowano nową sieć teleinformatyczną, są nowe węzły sanitarne. Największe zmiany zaszły w samej sali projekcyjnej.
Będzie ona teraz mieściła 300 widzów, którzy będą mogli podziwiać projekcje na komfortowych, rozkładanych fotelach. Sala ma układ lekko amfiteatralny, tak by każdy miał komfortowy widok. Nie zmieniła się średnica ekranu - nadal ma 23 metry średnicy, więc pozostajemy największym planetarium w Polsce i jednym z największych w Europie. Nowego ekranu nawet nie sposób porównać ze starym. Stary był zrobiony z płótna i wyraźnie było widać poszczególne pasy tworzące sferę. Nie każdy wie, że ... był układany dwa razy. mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika
Podczas prac wykończeniowych w 1955 roku ułożono go po raz pierwszy w tradycyjny sposób, korzystając z drewnianego rusztowania ustawionego wewnątrz sali. Następnie usunięto rusztowanie, by zrobić miejsce dla robotników układających parkiet. Niestety nie wyrobili się w czasie robotnicy pracujący na kopule. Przyszła ulewa i zalała ekran. Trzeba było położyć nowy. Ale nie było już rusztowania. I nowy ekran położono...od środka. Robotnicy wspinali się na wewnętrzną kratownicę i pas po pasie kładli ekran. Nowy ekran jest metalowy i właściwie nie widać na nim łączeń poszczególnych elementów. Jest perforowany, aby zapewnić dobre warunki akustyczne. Perforacja to bardzo małe dziurki, które trudno zobaczyć nawet z bliska. Ekran jest już zainstalowany w sali projekcyjnej. opowiada Jarosław Juszkiewicz
Projektor Zeissa został zainstalowany w Planetarium Śląskim w 1955 roku. Projektor ten działał aż do czerwca 2018 roku. Wtedy zamknięto Planetarium Śląskie z powodu przebudowy budynku. Projektor, który służył Planetarium przez 62 lata został zdemontowany i zakonserwowany. Projektor Zeissa wróci jednak do budynku Planetarium - będzie eksponowany w części astronomicznej, która będzie mieścić się w nowym obiekcie - pod atrium - pod zegarem słonecznym.
Obecnie trwa montaż nowego systemu projekcyjnego. Nowy system będzie się składał z dwóch głównych części - gwiazdy będą prezentowane przez rzutnik gwiazd (tzw. Starball) pozwalający wyświetlić na ekranie miliony gwiazd. Droga Mleczna, którą w poprzednim systemie prezentowano przy użyciu przezrocza, tu stworzona jest z punktów. System optyczny pozwala na uzyskanie idealnego kontrastu i jasności gwiazd na ekranie. Druga część systemu projekcyjnego to rzutniki 8K pozwalające wyświetlić na ekranie dowolny, ruchomy obraz w czasie rzeczywistym.
Nowy rzutnik gwiazd jest wielokrotnie mniejszy od legendarnego projektora Zeissa. Chociaż idea działania jest podobna, to technologia już zupełnie inna. W projektorze Zeissa (i każdym innym planetarium z tamtego czasu) gwiazdy tworzyło się nakłuwając miedzianą blachę igłą o ściśle określonej średnicy. Im była większa średnica, tym była jaśniejsza gwiazda. W nowych systemach zastosowano laser, więc dokładność jest nieporównanie większa. Co ciekawe, projektor Zeissa ważył około 2 ton. Nowy - 150 kilogramów.
Będziemy prezentować najlepsze seanse nagradzane na międzynarodowych festiwalach pokazów planetaryjnych i własne produkcje. Ponadto zamierzamy kilka naszych klasycznych produkcji przystosować do warunków nowego systemu i jego możliwości. Scenariusze i ścieżki dźwiękowe takich pokazów jak „Niebo dla opornych" czy „Z wizytą u Pana Twardowskiego" doskonale sprawdzą się w odświeżonej, zremasterowanej formie. podkreśla Jarosław Juszkiewicz
Lśniąca kopuła Planetarium Śląskiego
Na kopule Planetarium można zobaczyć już lśniące panele z aluminium. Wykonane one są z blachy aluminiowej o grubości 2 mm, i pokryte są specjalną powłoką, która sprawia, że odbija się od niej światło.
Panele nadają kopule Planetarium wygląd, jaki miała w pierwszych latach naszej działalności i doskonale podkreślają funkcję naszej placówki. Charakterystyczny budynek Planetarium Śląskiego, który jest nieodłącznym elementem śląskiego krajobrazu staje się jeszcze bardziej widoczny. Co więcej, w metalowych panelach odbijają się drzewa Parku Śląskiego, co w 1955 roku nie było możliwe, bo nie było wówczas wokół Planetarium drzew... zauważa Jarosław Juszkiewicz
Wieża widokowa już stoi
Obok Planetarium - Śląskiego Parku Nauki wybudowano wieżę widokową. Trwają obecnie na niej prace wykończeniowe. Na jej szczyt będzie można wjechać windą. Jazda windą ma się zakończyć niespodzianką, której nie będziemy zdradzać przyszłym zwiedzającym.
Ze szczytu będzie można podziwiać panoramę Parku Śląskiego. Z kolei, w Sali Planetarium zobaczymy zrekonstruowaną panoramę z 1955 roku.
Ponadto, w bezpośrednim sąsiedztwie będzie też stała ekspozycja zewnętrzna Eppur si muove, prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.
Całkowity koszt przebudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego wynosi 98 927 500,00 złotych.
Praca pod gwiazdami
Planetarium Śląskie poszukuje nowych pracowników. Przede wszystkim poszukuje kandydatów na przewodników - Planetarium zapewni szkolenie.
Mile mile widziani są nauczyciele geografii i fizyki, ale najważniejsza jest chęć pracy z ludźmi, którzy zapewne tłumnie pojawią się u nas już w połowie roku. Szukamy również pracowników do obsługi urządzeń technicznych (elementów ekspozycji) oraz informatyków. mówi Jarosław Juszkiewicz
Zgłoszenia można przesyłać na adres: sekretariat@planetarium.edu.pl do połowy marca. W Planetarium - Śląskim Parku Nauki znajdzie zatrudnienie kilkadziesiąt osób.