Druga linia kolejki Elka w Parku Śląskim. Umowa już podpisana. A kiedy Elka będzie czynna?
W Parku Śląskim 27 października podpisano umowę na odbudowę drugiej linii kolejki Elka. Już w 2023 roku odwiedzający Park Śląski będą mogli podróżować dodatkową trasą prowadzącą do Planetarium Śląskiego, przy okazji spoglądając z góry na ogród zoologiczny.
Rozbudowa kolejki linowej Elka w Parku Śląskim
W Chorzowie rozpoczyna się inwestycja, na którą czekają mieszkańcy województwa śląskiego. Słynna kolejka linowa Elka zyska, jak dawniej, drugi tor. W czwartek, 27 października, w Parku Śląskim odbyła się konferencja, podczas której podpisano umowę na odbudowę drugiej linii. Elka będzie kursować pomiędzy stacjami: Wesołe Miasteczko i Planetarium Śląskie.
Ta linia zakończyła swoją pracę w 2006 roku. W 2013 roku po odnowie wróciła linia jeżdżąca między Stadionem Śląskim a Wesołym Miasteczkiem. Pomysł na przywrócenie Elki był od zawsze. Docelowo Elka ma wrócić do swojego historycznego trójkąta. No i to jest ten pierwszy krok. powiedział prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski
Na nową linię trzeba będzie poczekać, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tylko do przyszłego roku.
Plan jest taki, żeby do końca 2023 roku pierwsi użytkownicy mogli przejechać się na nowej linii Elki. dodaje prezes Parku Śląskiego
Druga linia kolejki Elka:
- Długość linii to 1850 m.
- Będzie posiadać 15 gondoli oraz 34-osobowych krzesełek.
- Podróż kolejką zajmie od 15 do 20 minut w jedną stronę.
Koszt całej inwestycji to 85 milionów złotych brutto. Wagoniki Elki będą kursować nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym, dzięki temu zobaczymy z góry zwierzęta śląskiego zoo.
To jedno z takich moich wspomnień z dzieciństwa. Pierwsza rzecz, jaką sobie gdzieś tam przypominam, to jest właśnie przejazd nad zoo, a dokładnie nad Kotliną Dinozaurów. Z pewnością odnowa drugiej linii kolejki wzbudza dużo emocji, szczególnie wśród młodych użytkowników. Myślę, że to będzie najciekawszy odcinek Elki. mówił prezes Bilangowski
Druga linia Kolejki Elki - wizualizacja
Inwestujemy w Park Śląski, przywracając mu dawną świetność i sprawiając, by mógł służyć kolejnym pokoleniom. Elka to jedna z wizytówek parku, kultowe miejsce przyciągające w sezonie prawdziwe tłumy. Cieszę się, że będziemy mogli podziwiać z tej perspektywy kolejne fragmenty tego wyjątkowego miejsca. mówił marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski
Wykonawcą drugiej linii Kolei Linowej „Elka” jest konsorcjum firm, w skład którego wchodzą trzy spółki:
- lider - Arco System z Oświęcimia;
- partner - Inrtavi z Bielska Białej
- oraz Doppelmayr, podwykonawca inwestycji.
Do końca listopada parkowi goście mogą korzystać ze specjalnej promocji, do każdego biletu na Elkę otrzymają voucher z 50-procentowym rabatem na przejazd nowym odcinkiem Elki w 2023 roku.
Historia Kolejki Elki
Kolejka Elka została uroczyście otwarta 7 września 1967 roku. Historycznie kolejkę linową tworzyły odrębne odcinki, połączone w trójkąt ze stacjami:
- przy Stadionie Śląskim,
- Śląskim Wesołym Miasteczku
- i Planetarium Śląskim.
Ta trasa Elki funkcjonowała do 2006 roku. Dziś trasa wynosi 2185 metrów w linii prostej. Odwiedzający Park Śląski mogą przejechać się gondolą lub krzesełkiem ze stacji Stadion Śląski do Wesołego Miasteczka Legendia i z powrotem.
Elka przed laty posiadała aż trzy trasy na planie trójkąta. Przejazd trasą kolejką o długości niemal sześciu kilometrów, zajmował około godziny. Kolejka w tej formie działała do sezonu 2005, kiedy wyłączono z eksploatacji odcinek od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego.
W kwietniu 2006 roku po raz pierwszy nie uruchomiono Elki na całej dotychczasowej trasie. Powodem był zły stan techniczny obiektu, a przerwa w działaniu kolejki linowej trwała od 2006 do 2013 roku. Po odbudowie kolejki w 2013 roku do użytku wrócił jednak tylko jeden odcinek.
Park Śląski chce także odbudować trzecią linię Elki - od Stadionu Śląskiego do Planetarium Śląskiego. Prace mogłoby ruszyć w 2024 roku, tak aby w 2025 roku odwiedzający Park Śląski mogli przejechać się trzema liniami jak za dawnych czasów.