Drzewa z Lasu Murckowskiego pomnikami przyrody? Jest projekt uchwały
Drzewa z Lasu Murckowskiego w Katowicach mogą się stać pomnikami przyrody. Dziś, 29 kwietnia, projekt uchwały w tej sprawie został złożony w Urzędzie Miasta. Przygotowali go radni Koalicji Obywatelskiej, grupa mieszkańców Murcek i członkowie Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Katowic.
Aktywiści zinwentaryzowali ponad 200 pomnikowych drzew oznaczając wymiar w pierśnicy każdego z nich, jego przybliżoną wysokość, dokładne położenie (długość i szerokość geograficzną), numer działki i właściciela gruntu. Każde pomnikowe drzewo zostało oznaczone na mapie i sfotografowane. W piątek, 29 kwietnia, projekt uchwały został złożony w biurze Rady Miasta Katowice.
W południowej części Katowic, w Murckowskich Lasach, rosną monumentalne stare drzewa: buki, dęby, graby. Osiągnęły monumentalne rozmiary. Jeśli im pozwolić, będą żyły nawet następne 200 lat. Co ważne, wiele z nich ma wymiary spełniające kryteria pomników przyrody, a w szczególności kryterium określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska dotyczące obwodu pnia na wysokości 130 cm od gruntu (tzw. pierśnica), który to obwód dla buków i dębów wynosi minimum 300 cm. Żyją 150-200 lat.
Jak podkreślają przyrodnicy, wyróżniają się one wiekiem, rozmiarami i okazałością nie tylko w porównaniu do drzew rosnących w śląskich lasach, ale również w porównaniu do drzew całej Polski, nie wyłączając rezerwatów bukowych Roztocza, Gór Świętokrzyskich, Ziemi Lubuskiej, Sudetów i Karpat. Te pomnikowe drzewa są miejscem lęgowym puszczyka uralskiego, miejscem bytowania zagłębka bruzdkowanego oraz innych rzadkich gatunków zwierząt związanych ze starymi drzewami.
Uważam, że najcenniejszą rzeczą, którą mamy w Katowicach są drzewa. Mam taki apel do radnych, którzy będą głosowali nad tą uchwałą, żeby kierowali się interesem ludzi, mieszkańców Katowic, a nie interesem jednej grupy zawodowej, czyli leśników.
mówi społecznik Grzegorz Chwołek
Liczymy, że projekt spotka się z akceptacją większości radnych miasta Katowice i tym samym, będziemy mogli objąć ochroną - cenny, unikatowy las w Murckach. Pamiętajmy, że mamy na terenie miasta wielki przyrodniczy skarb.
dodaje Łukasz Borkowski z PO
Z definicji, pomnik przyrody jest to prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.