Dziecko zgubiło się w Katowicach-Załężu. Pomogły mu strażniczki miejskie
1 listopada w Katowicach z oczu rodziców zniknął 12-letni chłopiec. Pomogli mu strażnicy miejscy i policjanci. Do zdarzenia doszło w rejonie cmentarza przy ulicy Marii Goeppert-Meyer w Katowicach-Załężu.
12-latek bez opieki w Załężu
Katowiccy strażnicy miejscy w świąteczny wtorek, 1 listopada, zauważyli samotnie błąkającego się po Załężu 12-letniego chłopca. Uwagę na płaczące dziecko zwróciły strażniczki miejskie patrolujące tego dnia okolice cmentarza w Załężu. Jak się później okazało, chłopiec zgubił swoich rodziców i był kompletnie zdezorientowany. Nie znał drogi powrotnej do domu ani numeru telefonu swoich rodziców. Na szczęście podał funkcjonariuszkom kilka kluczowych informacji.
Pamiętał swój adres zamieszkania. Powiedział strażniczkom, jak się nazywa i gdzie mieszka. O zaistniałej sytuacji funkcjonariuszki poinformowały dyżurnego katowickiej straży. Kilka minut później chłopcem zaopiekowali się policjanci. informuje katowicka Straż Miejska
Ta historia skończyła się szczęśliwie, ale pokazuje, jak ważne jest, by uczyć dzieci od najmłodszych lat podstawowych informacji, które umożliwią dotarcie do ich opiekunów. Czasem wystarcza moment nieuwagi, by dziecko zniknęło z oczu rodziców i się zgubiło. Nietrudno o to zwłaszcza w tłumie.
Procentowo najmniejszą liczbę zaginionych osób małoletnich stanowią dzieci do 11 roku życia, czyli te, które zdecydowanie wymagają czujnej opieki osób dorosłych. Śmiało można powiedzieć, że zaginięcie tak małego dziecka jest prawie zawsze wynikiem niedostatecznego zaopiekowania przez rodzica czy opiekuna, jego nieuważności i braku wyobraźni. wskazują śląscy policjanci
O czym należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka
- Małego dziecka pod żadnym pozorem nigdy i nigdzie nie pozostawiaj bez opieki, szczególnie w obcych dla niego, czy zatłoczonych miejscach.
- Zatroszcz się o dobre relacje z dzieckiem. Nie pozwól, aby zaniedbane emocjonalnie uciekło lub szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić.
- Naucz swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych - również samego imienia.
- Uczul swoje dziecko, aby zawsze informowało Cię o tym gdzie jest i o zmianie swoich planów kiedy przebywa poza domem.
- Naucz swoje dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, nie odchodziło/oddalało się z nieznajomym.
- Naucz swoje dziecko, aby zawsze kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.
5 podstawowych kroków w przypadku zaginięcia dziecka
- Jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji - telefon alarmowy 112.
- Sprawdź, czy Twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach.
- W przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice - miejsca gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje).
- Zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym - będzie potrzebne Policji.
- W miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu Twojej pociechy.