Eksilibris w Muzeum Śląskim. Czeka też spotkanie z Karoliną Sulej
W Muzeum Śląskim będziemy mogli oglądać zbiór ekslibrisów od kilkudziesięciu artystów. A już 18 października będziemy mogli wybrać się na spotkanie z pisarką Karoliną Sulej. W listopadzie zaś czeka praca Magdaleny Abakanowicz.
Wystawa Ekslibris w Muzeum Śląskim
Muzeum Śląskie zaprasza do odwiedzania nowej wystawy czasowej. Od 20 października będziemy mogli zwiedzić międzynarodową wystawę ekslibrisów. Powinna spodobać się nie tylko miłośnikom literatury.
Trzydziestu siedmiu artystów z całego świata nadesłało swoje prace, które zmienią nasze postrzeganie księgoznaków i myślenie o tej formie sztuki. Oprócz małych, papierowych dzieł będzie można także zapoznać się ze znakami na miarę naszych czasów - ekslibrisami digitalowymi.
Co to jest ekslibris? To oznaczenie wklejane lub wbijane w formie stempla do książki w celu wskazania jej właściciela. Zgodnie z takim rozumieniem ekslibrisu jako znaku proweniencyjnego może być nim zarówno sygnatura, jak i pieczęć biblioteczna, ale również wysublimowana, spersonalizowana grafika księgoznakowa. Prezentowane ekslibrisy z całą pewnością wiele opowiedzą o swych autorach - artystach, którzy zapragnęli oznaczać swój księgozbiór w niekonwencjonalny sposób.
Kuratorami wystawy są dr hab. Krzysztof Marek Bąk oraz dr Karol Makles. Koordynatorem wystawy jest Łukasz Szostkiewicz. Wystawę będzie można zwiedzać do 15 lutego 2023 roku.
Spotkanie z pisarką Karoliną Sulej
Zanim jednak zobaczymy przeróżne ekslibrisy, wcześniej obcować z książką będziemy mogli podczas spotkania z Karoliną Sulej, która jest autorką książek Rzeczy osobiste i Historie osobiste. Spotkanie odbędzie się 18 października (wtorek) o godz. 17:00 w Muzeum Śląskim.
Młoda pisarka sięga do czasów wojny. Pokazuje, jak wówczas wyglądała rzeczywistość i jak wobec historycznych wydarzeń zachowywali się ludzie. Buduje portrety bohaterów wokół ich wspomnień wojennych - z obozów, gett, okupacji - a przewijającymi się wątkami są opowieści o ubraniach i rzeczach.
Podczas spotkania będzie można zakupić publikacje, o których będzie opowiadała Karolina Sulej. Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „100xTeArt. Wolność Józefa Szajny” i odbędzie się w przestrzeni wystawy, w tzw. kinie). Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
"Bambini" Magdaleny Abakanowicz
Już w listopadzie w Muzeum Śląskim będziemy mogli zobaczyć ważne działo Magdaleny Abakanowicz. Przypomina grupę dzieci ukazanych w bezruchu. Początki powstawania tej wyjątkowej kompozycji przestrzennej, złożonej z osiemdziesięciu trzech rzeźb, sięgają 1998 roku. Prezentowano ją w Metropolitalnym Muzeum Sztuki w Nowym Jorku i w Pałacu Królewskim w Paryżu, później w Berlinie, Madrycie, Warszawie i innych miastach Europy.
Dla autorki Bambini to, co namacalne, zbiega się z tym, co potencjalnie obce „szkiełku i oku”. Jest to sztuka splotów, wykonywanych nawet w betonie, z ograniczoną i zarazem nieograniczoną sferą biotekstury - powierzchni organicznej, teoretycznie zakrzepłej, a płynnej w swej nieprzeniknionej chropowatości.
Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
Kuratorem wystawy jest dr Michał Burdziński. Będzie można ją oglądać od 11 listopada 2022 roku do 7 stycznia 2024 roku.