Energia atomowa na Śląsku i w Zagłębiu? GZM organizuje konferencję o energetyce jądrowej
We wrześniu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zorganizuje konferencję dotyczącą rozwoju energii atomowej. W Muzeum Śląskim w Katowicach debatować mają samorządowcy, eksperci i przedstawiciele świata biznesu.
„Transformacja energetyczna” - to zwrot, który od kilku lat jest na Śląsku odmieniany przez wszystkie przypadki. To właśnie energetyczna transformacja regionu stała się także inspiracją do zorganizowania konferencji „Atom dla samorządu. Energetyka jądrowa szansą dla transformacji energetycznej Śląska i Zagłębia”. Wydarzenie, 13 września 2022, zorganizuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. W Muzeum Śląskim w Katowicach spotkają się samorządowcy, specjaliści i przedstawiciele środowisk gospodarczych, by wspólnie dyskutować o rozwoju energetyki atomowej, w kontekście koniecznych zmian w zapewnianiu energetycznego bezpieczeństwa naszego kraju.
Porozmawiamy o tym, jakie konkretne możliwości stoją przed samorządami i lokalnym biznesem w tym zakresie, jak rozmawiać z lokalnymi społecznościami o atomie, i jakie wnioski płyną dla nas z krajów, w których ten proces już trwa. mówi wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Henryk Borczyk
Jak zapowiada GZM, podczas konferencji uczestnicy będą odpowiadać na szereg pytań m.in.: czy energetyka jądrowa jest szansą dla transformacji energetycznej regionów węglowych? Czy daje dostęp do taniej, czystej i stabilnej energii, która jest tak ważna w obecnej sytuacji na rynkach międzynarodowych? A może jest to po prostu konieczność dla osiągnięcia celów niskoemisyjnych? Dlaczego samorządy powinny interesować się rozwojem energetyki jądrowej? Czy SMR to podstawa, czy uzupełnienie przyszłej energetyki? Odpowiedzi na te pytania uczestnicy konferencji będą szukać w ramach 6 paneli dyskusyjnych.
Wydarzenie w Muzeum Śląskim będzie się wpisywać w program tegorocznych Metropolitalnych Dni Energii. Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Klimatu i Środowiska. W konferencji można wziąć udział także w formule on-line. Rejestracja uczestników i szczegółowe informacje o konferencji są dostępne na stronie www.metropolia-energia.pl. Udział jest bezpłatny. Konferencja odbędzie się w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na język angielski.