EuroScience Open Forum w Katowicach. Trzeci dzień ESOF 2024 za nami [Zdjęcia]

Olga Krzyżyk
Mateusz Terech
15.06.2024w Katowicach

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach 12 czerwca rozpoczęło się EuroScience Open Forum. Konferencja ta odbywa się od 2004 roku w kolejnych miastach uhonorowanych tytułem Europejskiego Miasta Nauki. W tym roku ten prestiżowy tytuł przyznano Katowicom. Przed nami liczne wykłady, seminaria, debaty oraz wydarzenia towarzyszące. 

debata i paneliści na scenie euroscence open forum 2024

EuroScience Open Forum w Katowicach

Aktualizacja, 15 czerwca, 11:50

Trzeci dzień ESOF 2024 w Katowicach obfitował w kolejne ciekawe spotkania i dyskusje. W przestrzeniach Międznarodowego Centrum Kongresowego rozmawiano m.in. o transformacji energetycznej, klimacie, efektach sadzenia drzew na Śląsku, nanotechnologii, wyzwaniach związanych z zanieczyszczaniem powietrza czy interakcjach pomiędzy ludźmi a zwierzętami.

Zobaczcie zdjęcia:

Tym samym EuroScience Open Forum 2024 powoli dobiega końca. Sobota jest poświęcona networkingowi, warsztatom, wycieczkom i wydarzeniom towarzyszącym.

Aktualizacja, 14 czerwca, 11:00

Na początek trzeciego dnia EuroScience Open Forum 2024 w Katowicach, w piątek 14 czerwca, odbyło się specjalne spotkanie prasowe w strefie medialnej. Udział w briefingu wzięli: prof. dr hab. Ryszard Koziołek - rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr Łukasz Lamża – dyrektor kreatywny ds. 50 Tygodni w Mieście Nauki oraz koordynator merytoryczny konkursu EU TalentOn oraz Aneta Moczkowska – pełnomocniczka rektora ds. Strefy Nauki w Uniwersyteckie Śląskim w Katowicach.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek mówił o znaczeniu tytułu Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oraz trwającego EuroScience Open Forum w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jak podkreślał rektor, ważne jest, by z tego czasu wynikały trwałe skutki.

Chcemy, by ten tytuł nie był tylko jak emblemat, który zawiesimy na szyi mieszkańców Katowic, naukowców, by się nim obnosić. Od razu pytaliśmy, co chcemy z tym zrobić. Traktujemy to jako narzędzie, instrument ożywienia nauki, przyciągnięcia nauki światowej do Katowic i na Śląsk, pokazania tego co najlepsze światu. Daleko ważniejsze było jednak przemyślene opracowanie rozmaitych instrumentów, modeli, sposobów wprowadzenia nauki w powszechną świadomość i w użytek. Chodzi o taki użytek, który byłby przez mieszkańców i różne podmioty, z którymi dzielimy przestrzeń i odpowiedzialność za region, za kraj, za świat, postrzegany jako pożyteczny, korzystny, pomocny w rozumieniu rzeczywistości i jej naprawy. mówił rektor UŚ, prof. Ryszard Koziołek

Briefing prasowy stał się także okazją do zaprezentowania międzynarodowemu gronu dziennikarzy i uczestników ESOF koncepcji 50 Tygodni w Mieście Nauki. Koordynator tego wielkiego projektu przypominał, że w całym 2024 roku przygotowano całe mnóstwo wydarzeń popularyzujących naukę podzielonych na tygodnie tematyczne, w których śląskie uczelnie wyższe starają się zainteresować mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii swoimi pracami, badaniami i odkryciami.

To jak 50 festiwali popularnonaukowych następujących jeden po drugim. mówił dyrektor kreatywny ds. 50 Tygodni w Mieście Nauki, dr Łukasz Lamża

Przestawiono też założenia konkursu TalentON. To nowe wydarzenie, które rzuca wyzwanie młodym, utalentowanym naukowcom w poszukiwaniu rozwiązań globalnych wyzwań. Konkurs jest inicjatywą Komisji Europejskiej, a jego celem jest promowanie współpracy i wymiany informacji między młodymi naukowcami. Wydarzenie przybliża naukę obywatelom, zapraszając ich do współtworzenia rozwiązań problemów współczesnego świata. EU TalentOn jest skierowany do młodych naukowców z całej Europy, w szczególności do badaczy zawodowych w wieku od 21 do 35 lat.

Więcej o konkursie TalentON można przeczytać TUTAJ.

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym elementem briefingu prasowego w czasie ESOF 2024 było przybliżenie uczestnikom wydarzenia w Katowicach założenia Zielonej Strefy Nauki w Katowicach. O tym, w jaki sposób powinna się zmieniać przestrzeń katowickich uniwersytetów, a równocześnie przestrzeń miasta, mówiła Aneta Moczkowska – Pełnomocniczka Rektora ds. Strefy Nauki w Uniwersyteckie Śląskim w Katowicach.

Już teraz przygotowujemy zintegrowany masterplan, czyli dokument, na podstawie którego będziemy mogli znaleźć odpowiedzi na pytania: jak to ma wyglądać, gdzie to ma być, co to ma być, co już wiemy. Zakładamy, że ten dokument nigdy nie będzie zamknięty, bo nauka się cały czas zmienia, to co się pojawia w przestrzeni publicznej również ulega ciągłej zmianie, więc dokument też będzie podlegał ciągłej zmianie, ale z pewnością będzie wskazywać kierunek i cel naszej pracy. mówiła Aneta Moczkowska

Więcej o koncepcji Zielonej Strefy Nauki w Katowicach można przeczytać TUTAJ.

9 zdjęć

Briefing prasowy w czasie ESOF 2024 w Katowicach

Aktualizacja, 14 czerwca, 8:30

Za nami drugi dzień EuroScience Open Forum w Katowicach. Uczestniczy wydarzenia mogli wziąć udział w wykładach dotyczących zmian klimatycznyc, służby zdrowaia, roli uniwersytetów w kwestii zman klimatycznych oraz zielonej przyszłości.

Zobaczcie zdjęcia z drugiego dnia ESOF 2024:

Aktualizacja, 13 czerwca, 13:30

W czasie drugiego dnia ESOF2024 poruszonych zostanie wiele ważnych kwestii z zakresu nauki i świata. Odbywające się przez cały dzień wykłady przyciągają wielu entuzjastów omawianych podczas wydarzenia dziedzin. 

Wśród poruszanych dzisiaj tematów jest m.in. zagadnienie transformacji cyfrowej. Wszystko, od codziennych zajęć po podejmowanie decyzji i badania naukowe, w coraz większym stopniu opiera się na „danych”. Oprócz wiedzy o tym, czego dotyczą, powinniśmy także wiedzieć, skąd pochodzą, kto je stworzył, w jaki sposób, dlaczego i w jaki sposób zostały przetworzone od momentu ich powstania. O „danych”, ale także o tym, czy i kiedy (nie) powinniśmy na nich polegać, opowiadał prof. Isto Huvila z Uppsala University.

Swój wykład poprowadził także Sir Andrew Haines. Wykładowca z London School of Hygiene & Tropical Medicine przewiduje się, że zmiana klimatu będzie miała dalekosiężne i potencjalnie katastrofalne skutki dla zdrowia. Zauważa, że wpływ zmiany klimatu na zdrowie może być bezpośredni (np. w wyniku ekstremalnych upałów) lub pośredni przez ekosystemy. 

Zobaczcie zdjęcia! 

Aktualizacja, 13 czerwca, 9:00

Zaczęliśmy drugi dzień 11. edycji EuroScience Open Forum. ESOF2024 to jedna z najważniejszych międzynarodowych konferencji, mająca wpływ na transformację nauki i świata. Podczas wydarzenia naukowcy, przedsiębiorcy, politycy, dziennikarze oraz mieszkańcy rozmawiają o najnowszych osiągnięciach z różnych dziedzin nauki i sztuki oraz ich wpływie na społeczeństwo.

Udział w konferencji jest darmowy. Każdy może przyjść do MCK w Katowicach  i zarejestrować się na wydarzenie! Zobaczcie zdjęcia z pierwszego dnia ESOF 2024.

Aktualizacja, 12 czerwca, 17:30

Jak zaklasyfikować śląską godkę – jako etnolekt, język regionalny, a może gwarę? To właśnie to pytanie było przedmiotem rozważań Darii Sochy, studentki Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ w czasie sesji zatytułowanej „Is the Silesian language possible in the 21st century? Silesian as a linguistic monument and a means of daily communication” w czasie ESOF 2024 w Katowicach.

Po krótkim wystąpieniu przygotowanym przez prelegentkę, uczestnicy spotkania mogli dyskutować i zadawać pytania związane z tematem prawnego charakteru śląskiej mowy. Podkreślano związek języka używanego przez Ślązaków z ich tradycją i zwyczajami. Przyrównywano także przypadek śląskiego do języka regionalnego Kaszubów oraz innych języków regionalnych, z którymi można się spotkać na terenie całej Europy.

W drugiej części tej samej sesji podjęto temat identyfikacji wizualnej jednostek terytorialnych w naszym województwie. Prelekcja przygotowana przez naukowców UE w Katowicach dotyczyła tego, jak wyglądają i co oznaczają logotypy miast, gmin i powiatów w województwie śląskim. Prelegenci mówili o zależnościach pomiędzy logotypami a oficjalnymi herbami i o ogromnej różnorodności sposobów identyfikacji wizualnej.

Również ta część sesji zakończyła się dyskusją, w której udział wzięli słuchacze wykładu. Temat zaciekawił uczestników sesji, a pytania naukowcom z katowickiej uczelni zadawali m.in. goście z Holandii i innych europejskich krajów, obecni na ESOF 2024 w Katowicach.

6 zdjęć

Sesja o śląskiej godce i identyfikacji wizualnej śląskich miejscowości w czasie ESOF 2024 w Katowicach

6 zdjęć

Aktualizacja, 14:30

W Parku Powstańców Śląskich w Katowicach działalnośc rozpoczęło miasteczko plenerowego organizowanego przy okazji ESOF. Można tu odpocząć, skorzystać z warsztatów, obejrzeć film, a nawet potańczyć. Miasteczko plenerowe ESOF będzie działać od 12 do 16 czerwca. Wszystkie atrakcje są dostępne za darmo.

W miasteczku dostępne są między innymi:

  • strefa wypoczynku (hamaki, wiszące fotele),
  • plenerowe gry i zabawy: badminton, pétanque (gra w bule), krykiet ogrodowy, gry planszowe, gry karciane i inne atrakcje,
  • bramka celnościowa,
  • piłkarzyki XXL,
  • żyroskop,
  • wata cukrowa, popcorn,
  • animacje dla najmłodszych (bańki, guma, skakanka i inne).

Zobacz cały harmonogram - TUTAJ.

Aktualizacja, 13:00

Europejskie Otwarte Forum Naukowe w Katowicach to okazja, by porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i poznać potencjał polskiej działalności naukowej. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym swoje stoiska mają m.in. śląskie uczelnie wyższe czy katowickie licea.

12 zdjęć

Tak wygląda MCK w czasie EuroScience Open Forum 2024 w Katowicach

Aktualizacja, 12:45

ESOF to nie tylko okazja do wysłuchania seminariów, wykładów, paneli dyskusyjnych, ale także okazja do podzielenia się naszą kulturą i sztuką z gośćmi, którzy do MCK w Katowicach przyjechali ze wszystkich stron świata. Na zakończenie ceremonii otwarcia EuroScience Open Forum wystąpił muzyk Artur Rojek, wieloletni lider grupy Myslowitz i twórca katowickiego OFF Festivalu.

6 zdjęć

Artur Rojek wystąpił w czasie ceremonii otwarcia EuroScience Open Forum 2024 w Katowicach

6 zdjęć

Aktualizacja, 12:30

O tym, jak Polska transformacja jest postrzegana na arenie międzynarodowej opowiadał w czasie swojego wykładu polski ekonomista, ekspert Banku Światowego, dr Marcin Piątkowski. W czasie swojego wystąpienia przypominał historię naszego kraju, sięgając nawet do średniowiecza. Ekonomista podkreślał, jak wielkie znaczenie ma dla obecnej sytuacji gospodarczej naszego kraju przemiana, która dokonała się po roku 1989.

Dr Piątkowski analizując rozwój polskiej gospodarki, dzielił się z uczestnikami wykładu swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zarówno doświadczeń, jak i przewidywań związanych z pozycją Polski na światowej arenie ekonomicznej. Jak podkreślał, Polska jest przykładem niezwykłej drogi rozwoju i wzrostu gospodarczego, który pozwolił jej dogonić, a w niektórych przypadkach nawet prześcignąć kraje Zachodniej Europy i wielkie światowe potęgi.

Równocześnie dr Piątkowski przestrzegał, że nie można zmarnować potencjału ekonomicznego, który ma nasz kraj i prezentował ważne dla dalszego rozwoju czynniki oraz zagrożenia, których powinniśmy się wystrzegać, by nie popaść w gospodarczą stagnację.  

8 zdjęć

Wykład dr Marcina Piątkowskiego, ekonomisty Banku Światowego w czasie ESOF 2024

Aktualizacja, 9:45

Jeden z paneli dyskusyjnych w czasie ESOF 2024 w Katowicach był poświęcony nauce w kontekście uczelni wyższych. O wyzwaniach i zadaniach, jakie stoją przed uniwersytetami i uczelniami wyższymi w naszym regionie rozmawiali rektorzy Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej.

Rektorzy podkreślali, jak ważne jest, by uczelnie i uniwersytety nie tylko prowadziły działalność dydaktyczną i badawczą, ale także stawały się popularyzatorami nauki i jej poszczególnych dziedzin wśród całego społeczeństwa. Zaznaczano, że instytucje naukowe powinny się otwierać na wszystkich ludzi, także tych, którzy na co dzień nie zajmują się działalnością naukową.

Przedstawiciele poszczególnych uczelni mówili o tym, jakie spojrzenie na naukę mają ich środowiska, ze względu na dziedziny, którymi się zajmują. Rozmowa dotyczyła także przyszłości, nowych rozwiązań w nauce i technice i najważniejszych wyzwań wobec których stoją naukowcy.

11 zdjęć

Panel rektorski w czasie ESOF 2024 w Katowicach

Wcześniej informowaliśmy:

Katowice to przykład miasta, które przeszło transformację gospodarczą. Katowice postawiły na przemiany i już dzisiaj są liderem w sferze innowacji oraz nowych technologii. Są również w czołówce polskich miast, które rozwijają nowoczesne sektory biznesu. W tym roku to właśnie Katowice dzierżą tytuł Europejskiego Miasta Nauki.

Dzięki temu w naszym mieście organizowana jest międzynarodowa debata EuroScience Open Forum. W poprzednich latach konferencja ta była organizowana w holenderskiej Lejdzie (2022), we włoskim mieście Triest (2020), we francuskiej Tuluzie (2018), w Manchesterze (2016), Kopenhadze (2014), Dublinie (2012), Turynie (2000), Barcelonie (2008), Monachium (2006) i Sztokholmie (2004).

EuroScience Open Forum potrwa od 12 do 15 czerwca. Przed nami liczne wykłady, seminaria, debaty i wydarzenia towarzyszące. Wydarzenie rozpoczęła ceremonia otwarcia EuroScience Open Forum.

Witam Was na EuroScience Open Forum. Katowice to pierwsze miasto w Europie Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. To region, który przeszedł transformację gospodarczą i obecnie dynamicznie się rozwija i przyciąga nowych inwestorów. Tegorocznym hasłem Katowic - Europejskiego Miasta Nauki - jest "Nauka to nasza przyszłość". Życzę dobrych dyskusji. powiedział na otwarciu wydarzenia prezydent Katowic, Marcin Krupa

EuroScience Open Forum to platforma dla świata nauki, biznesu i samorządu. Życzę owocnych debat. dodała wiceminister nauki, prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska

Międzynarodowe Centrum Kongresowe, gdzie 12 czerwca rozpoczęło się EuroScience Open Forum w Katowicach, to cześć Strefy Kultury. W tym miejscu jeszcze w latach 90. ub. wieku funkcjonowała kopalnia, a dziś znajdują się tu trzy potężnych rozmiarów obiekty – wielka sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z akustyką na światowym poziomie, Muzeum Śląskie, gromadzące swoje zbiory pod ziemią, oraz właśnie Międzynarodowe Centrum Kongresowe z zieloną doliną zamiast dachu, w którym odbywają się liczne kongresy.

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego, Champion ESOF 2024 podkreślił, że nie ma życia bez transformacji i to jest nasza lekcja ewolucji. Nauka zmienia życie, a Górny Śląsk jest tego przykładem.

Jestem dumny, że możemy gościć tutaj międzynarodową konferencję EuroScience OpenForum i pokazać, jak nauka może naprawić nasze życie. zaznaczył prof. Ryszard Koziołek

Konferencja zbiegła się z niedawnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ale czym jest Unia Europejska?  Każdy odpowie inaczej - prawnik, że to wspólne prawa, ekonomista, że zarządzanie gospodarką, ale Unia Europejska to też wolność i demokracja, a także wspólne wartości. To także możliwość organizacji tego spotkania. To wielkie osiągnięcie, że możemy być tu wszyscy i wspólnie debatować. powiedział head of Unit A2 - ERA, Spreading Excellence and Research Careers, European Commission, DG Research and Innovation, Manuel Aleixo

Każdego roku katowickie uczelnie wypuszczają około 25 tysięcy ludzi, którzy wchodzą na rynek pracy. Znają języki, kończą nowocześnie prowadzone kierunki. Są doskonałymi kandydatami na pracowników firm, które postanowiły stworzyć tu swoje oddziały albo centrale.

Jestem dumny, że nasze miasto przyciągnęło osoby z całego świata i jest symbolem transformacji gospodarczej i nowych technologii. Dziękuję Konsorcjum uczelni i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. powiedział wojewoda śląski, Marek Wójcik

najdujemy się w sercu 2-milionowej metropolii, na terenie której funkcjonuje 26 uczelni. Wiedzę zdobywa tutaj ponad 90 tys. studentów, czyli tyle, ile liczy średniej wielkości miasto. Uważam, że to idealne miejsce do organizacji tak prestiżowej konferencji naukowej, jak Euro Science Open Forum.powiedział podczas inauguracji wydarzenia przewodniczący Zarządu GZM, Kazimierz Karolczak

Kazimierz Karolczak dodał, że inwestowanie w naukę zawsze się zwraca, a przyznanie Katowicom zaszczytnego tytułu Europejskiego Miasta Nauki będzie kołem zamachowym, które jeszcze bardziej przyspieszy transformację Katowic, jak i całej Metropolii.

ESOF 2024 to kulminacyjny moment obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024. Konferencja odbywa się w dniach 12-15 czerwca.

Wspólny dialog dotyczący najważniejszych w kraju kwestii to wielka szansa dla nas wszystkich.

dodała dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Anna Kwaśniewska

29 zdjęć

ESOF 2024 - ceremonia otwarcia i panel dyskusyjny

EuroScience Open Forum to odbywająca się co dwa lata konferencja mająca na celu zaoferowanie społeczności naukowej platformy do interdyscyplinarnej i przekrojowej debaty na temat kultury naukowej, badań i innowacji. Debata jest adresowana do społeczeństwa i realizowana z jego udziałem.

ESOF 2024 to sześć głównych obszarów, odpowiadających aktualnie najważniejszym wyzwaniom nauki:

  • transformacja energetyczna,
  • zrównoważone środowisko,
  • tożsamość kulturowa i transformacje społeczne,
  • przemiany w obrębie doskonałości naukowej,
  • zdrowe społeczeństwo,
  • transformacja cyfrowa.

Nadrzędnym celem konferencji ESOF2024 jest eksploracja związków między nauką a społeczeństwem, warunków prowadzenia badań naukowych oraz ich wpływu na społeczeństwo. Jej założeniem jest stymulowanie debaty na temat zmian związanych z nauką, a także analiza społecznych, kulturowych i gospodarczych konsekwencji przełomowych odkryć naukowych na poziomie regionalnym, krajowym, europejskim i ogólnoświatowym. W obliczu globalnych wyzwań i w celu zwiększania międzynarodowej współpracy, naukowcy chcą dyskutować o nauce jako czynniku zmian w codziennym życiu, a także o tym, jak życie zmienia naukę.

Konferencje ESOF odbywają się z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii EuroScience, organizacji non-profit zrzeszającej naukowców Europy. Konferencje odbywają się od 2004 roku w kolejnych miastach uhonorowanych tytułem Europejskiego Miasta Nauki. Katowicka konferencja jest 11. edycją w historii tej inicjatywy.

27 zdjęć

Otwarcie EuroScience Open Forum w Katowicach

Miasteczko plenerowe ESOF w Parku Powstańców Śląskich

Rok 2024 to w Katowicach rok nauki. Od stycznia w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, organizowane są tygodnie tematyczne, które pozwalają naszym mieszkankom i mieszkańcom lepiej poznać naukę i zrozumieć świat. Natomiast 12 czerwca Katowice staną się miejscem międzynarodowej dyskusji naukowców i ekspertów. ESOF, czyli EuroScience Open Forum to platforma wymiany doświadczeń i prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych, innowacji i technologicznego rozwoju. Bardzo się cieszę z tego, że tak duże wydarzenie odbywa się w Katowicach.
mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Miasteczko ESOF jest dostępne dla wszystkich, choć część wydarzeń zaplanowano z myślą o osobach, które uczestniczą w katowickiej konferencji. Dlatego zostało tak pomyślane, aby można tu było wypocząć i lepiej się poznać w nieformalnej atmosferze.

Miasteczko plenerowe to miejsce stworzone z myślą o integracji, aktywności, ale też o odpoczynku.

Przygotowaliśmy szereg atrakcji. Kto chce, może po prostu usiąść w fotelu, leżaku lub położyć się w hamaku. Kto woli aktywny wypoczynek, może zagrać w badmintona lub pétanque (gra w bule). Odpowiedni sprzęt będzie można bezpłatnie wypożyczać na miejscu.
mówi naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta Katowice, Marta Chmielewska

Można też będzie wspólnie zagrać w piłkarzyki (w wersji dla ośmiu osób) oraz sprawdzić siłę i celność swojego strzału na bramkę. Warto też pamiętać, że codziennie o godzinie 11:00 ruszają sesje jogi z instruktorką: joga wzmacniająca i joga rozluźniająca. Ćwiczenia zostaną dostosowane do umiejętności osób, które w nich będą uczestniczyć. A wieczorami…

Wieczory w Miasteczku ESOF będą miały już inny charakter. W środę i sobotę, 12 i 15 czerwca, odbędą się filmowe projekcje plenerowe, a w czwartek i piątek, 13 i 14 czerwca, będzie można potańczyć. Najpierw zobaczymy „Teorię wszystkiego”, poruszający film przedstawiający z mniej oficjalnej strony życie genialnego naukowca Stephena Hawkinga. Seans rozpocznie się o godz. 21:00.

W czwartek i piątek w parku pojawią się DJ-e i zaprezentują różnorodne sety muzyczne. Będzie muzyka do tańca, ale też dźwięki ułatwiające relaks. A wszystko to bez hałasu i przeszkadzania innym, ponieważ w formule silent disco (osoby uczestniczące otrzymają słuchawki). Silent disco startuje o godzinie 20:00.

Z kolei w sobotę wyświetlony zostanie film „Piękny umysł”, w którym geniusz matematyczny, John Nash, za wszelką cenę pragnie opracować teorię, dzięki której zostanie cenionym naukowcem. Początki projekcji o godzinie 21:00, organizatorzy będą częstować popcornem.

Warsztaty i atrakcje dla dzieci i nie tylko

Jak dużo różnych gatunków ptaków można zobaczyć w centrum miasta, nie ruszając się z miejsca? Odpowiedź na to pytanie na pewno poznają osoby, które wybiorą się na spacer ornitologiczny zaplanowany w środę, 12 czerwca, o godzinie 18:00. Warto wziąć lornetkę.

W czwartek, 13 czerwca, w miasteczku ESOF pojawi się stanowisko z kinem sferycznym, w którym będzie można obejrzeć projekcje filmowe prezentowane we wnętrzu mobilnej kopuły. Wyświetlony zostanie filmy pokazujące makro i mikrokosmos: od czarnych dziur po budowę ludzkiej komórki. Projekcje rozpoczną się o godzinie 16:00, ostatni seans zaplanowano na godzinę 19:00.

W piątek, 14 czerwca, pod lupę wzięte zostaną fake newsy. Będzie można zobaczyć, jak powstają, przeanalizujemy także, jak się można przed nimi bronić. Warsztaty będą miały formę gry - Fakescape. Ucieknij fake newsom to gra zespołowa inspirowana konwencją escape roomu, w której osoby uczestniczące wcielają się w dziennikarzy relacjonujących kampanię prezydencką na kilka tygodni przed wyborami. Ich zadaniem jest odkrycie, który z kandydatów szerzy dezinformację i powstrzymanie niecnego planu odwołania letnich wakacji. Zaplanowano dwie tury, pierwsza dla dzieci z klas 6-8 rozpocznie się o godzinie 12:00, druga dla osób po 15 roku życia startuje o godzinie 17:00.

W sobotę, 15 czerwca, oczy wszystkich powędrują w stronę słońca. Dzięki teleskopowi, który pokazuje obraz w widmie wodorowym H-Alpha, jeśli pogoda pozwoli, będzie można zobaczyć między innymi: protuberancje, flary, filamenty, granule, spikule, flokule i plamy słoneczne. Będzie także okazja do pospacerowania w kosmosie (dzięki goglom VR) oraz wykonania zdjęcia nieba podłączając własny telefon do teleskopu. Nie zabraknie też krótkiego kursu prognozowania pogody, a może uda się nawet połączyć z satelitą pogodowym?

No to jak? Interesują Cię protuberancje, flary, filamenty lub granule, czarne dziury i tajemnice? A może wolisz zagrać w badmintona, piłkarzyki albo potańczyć lub obejrzeć film? Czy jednak chcesz po prostu posiedzieć w parku i nacieszyć się zielenią? Pamiętaj, każda z tych opcji prowadzi do Miasteczka ESOF w Katowicach. Tu na pewno nie zabraknie kosmicznych atrakcji i astronomicznych wrażeń. Będzie też coś dla głodnych i spragnionych. Szczególnie w niedzielę, 16 maja, kiedy Miasteczko ESOF nieco się zmienia i łączy siły ze „Śniadaniem pod chmurką”.
Miasteczko ESOF – najważniejsze informacje

Park Powstańców Śląskich, Katowice

  • 12-15 czerwca, godz. 11:00-22:00
  • 16 czerwca, godz. 11:00-15:00.

Dostępne między innymi:

  • strefa wypoczynku (hamaki, wiszące fotele),
  • plenerowe gry i zabawy: badminton, pétanque (gra w bule), krykiet ogrodowy, gry planszowe, gry karciane i inne atrakcje,
  • bramka celnościowa,
  • piłkarzyki XXL,
  • żyroskop,
  • wata cukrowa, popcorn,
  • animacje dla najmłodszych (bańki, guma, skakanka i inne).

Dodatkowe atrakcje - środa, 12 czerwca:

  • 11:00 - joga wzmacniająca,
  • 14:00-20:00 – wyścigi z użyciem energorowerów (uczestnicy za pomocą rowerów sterują samochodzikami ścigającymi się po torze),
  • 18:00 – spacer ornitologiczny z Katarzyną Skowrońską-Ochman,
  • 21:00 - kino plenerowe, Teoria wszystkiego (The Theory of Everything), 2014.

Dodatkowe atrakcje - czwartek, 13 czerwca:

  • 11: 00 – joga rozluźniająca,
  • 14:00-20:00 – wyścigi z użyciem energorowerów (uczestnicy za pomocą rowerów sterują samochodzikami ścigającymi się po torze),
  • 16:00-19:30 – kino sferyczne (filmy dla dzieci w każdym wieku): W poszukiwaniu ciemnej materii, Narodziny życia, Astronauta, Tajemnice ciała, Tajemnica Nocy Polarnej, Tajemnice drzew,
  • 17:00 – malowanie na plastrach drzewa, warsztaty,
  • 18:00 – tworzenie podkładek BOHO, warsztaty,
  • 20:00 – silent disco.

Dodatkowe atrakcje - piątek, 14 czerwca:

  • 11:00 – joga wzmacniająca,
  • 12:00 - Fakescape. Ucieknij fake newsom – gra i warsztaty dla dzieci klas 6-8 szkoły podstawowej, obowiązują zapisy,
  • 14:00-20:00 – wyścigi z użyciem energorowerów (uczestnicy za pomocą rowerów sterują samochodzikami ścigającymi się po torze),
  • 17:00 – Fakescape. Ucieknij fake newsom – gra i warsztaty dla osób od 15 roku życia, obowiązują zapisy,
  • 20:00 – silent disco.

Dodatkowe atrakcje - sobota, 15 czerwca:

  • 11:00 – joga rozluźniająca,
  • 11:00-15:00 – obserwacje słońca w paśmie wodorowym (jeśli warunki atmosferyczne pozwolą), spacery w kosmosie (z użyciem gogli VR), obserwacje mikroświata, prognozowanie pogody,
  • 21:00 – kino plenerowe, Piękny umysł (A Beautiful Mind), 2001.

Dodatkowe atrakcje - niedziela 16 czerwca:

  • 11:00-15:00 – wyścigi z użyciem energorowerów (uczestnicy za pomocą rowerów sterują samochodzikami ścigającymi się po torze).

Harmonogram może ulec zmianie.

Zobacz także

4 Design Days 2025 w Katowicach. Święto architektury i designu w nowej odsłonie
4 Design Days 2025 w Katowicach. Święto architektury i designu w nowej odsłonie
w Katowicach

4 Design Days 2025 w Katowicach. Święto architektury i designu w nowej odsłonie

Znamy datę Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego w NOSPR
Znamy datę Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego w NOSPR
w Katowicach

Znamy datę Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego w NOSPR

Prawie 5,5 tysiąca osób z 42 krajów odwiedziło w Katowicach wystawę sztuki współczesnej „W ramach miasta: Urban Art” [Zdjęcia]
Prawie 5,5 tysiąca osób z 42 krajów odwiedziło w Katowicach wystawę sztuki współczesnej „W ramach miasta: Urban Art” [Zdjęcia]
w Katowicach

Prawie 5,5 tysiąca osób z 42 krajów odwiedziło w Katowicach wystawę sztuki współczesnej „W ramach miasta: Urban Art” [Zdjęcia]

Konsorcjum Cyber Science i Łukasiewicz-EMAG razem dla cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania DeepFake'om [Zdjęcia]
Konsorcjum Cyber Science i Łukasiewicz-EMAG razem dla cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania DeepFake'om [Zdjęcia]
w Katowicach

Konsorcjum Cyber Science i Łukasiewicz-EMAG razem dla cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania DeepFake'om [Zdjęcia]

Nowe rekordy XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego [Zdjęcia]
Nowe rekordy XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego [Zdjęcia]
w Katowicach

Nowe rekordy XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego [Zdjęcia]

Pierwsze w Polsce Centrum Motywacyjno-Profilaktyczne im. dr. Bena Furmana. Nowe miejsce wsparcia na mapie Śląska [Zdjęcia]
Pierwsze w Polsce Centrum Motywacyjno-Profilaktyczne im. dr. Bena Furmana. Nowe miejsce wsparcia na mapie Śląska [Zdjęcia]
w Katowicach

Pierwsze w Polsce Centrum Motywacyjno-Profilaktyczne im. dr. Bena Furmana. Nowe miejsce wsparcia na mapie Śląska [Zdjęcia]

Zwolnienia grupowe w fabryce Yazaki w Mikołowie. Pracę ma stracić 230 osób
Zwolnienia grupowe w fabryce Yazaki w Mikołowie. Pracę ma stracić 230 osób
poza Katowicami

Zwolnienia grupowe w fabryce Yazaki w Mikołowie. Pracę ma stracić 230 osób

Złodziej poszukiwany! Policja publikuje wizerunek mężczyzny. Rozpoznajesz go?
Złodziej poszukiwany! Policja publikuje wizerunek mężczyzny. Rozpoznajesz go?
w Katowicach

Złodziej poszukiwany! Policja publikuje wizerunek mężczyzny. Rozpoznajesz go?

Miasteczko plenerowe EuroScience Open Forum czeka na mieszkańców: zabawy, kino plenerowe i silent disco
Miasteczko plenerowe EuroScience Open Forum czeka na mieszkańców: zabawy, kino plenerowe i silent disco
w Katowicach

Miasteczko plenerowe EuroScience Open Forum czeka na mieszkańców: zabawy, kino plenerowe i silent disco

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wyniki w Polsce, w województwie śląskim i w Katowicach
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wyniki w Polsce, w województwie śląskim i w Katowicach
w Katowicach

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wyniki w Polsce, w województwie śląskim i w Katowicach

do góry