Festiwal Miast Partnerskich "Łączy nas chleb" 2024. W Parku Zadole bardzo wiele się dzieje! [Zdjęcia]
W dniach 8-9 czerwca odbywa się kolejna edycja Festiwalu Miast Partnerskich "Łączy nas chleb" w Parku Zadole. W tym czasie spotkamy tu piekarzy i ekspertów, którzy podzielą się swoją pasją. W programie przewidziano prezentacje miast, degustacje produktów regionalnych z możliwością ich zakupu, panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli placówek dyplomatycznych, ludzi kultury, nauki i religii, społeczników, warsztaty branży gastronomicznej, żywą bibliotekę, animacje dla dzieci prowadzone przez TEATR TRIP oraz koncerty, m.in. Krystyny Prońko.
"Łączy nas chleb" 2024 w Katowicach w Parku Zadole
Aktualizacja, 8 czerwca:
Kolejna edycja Festiwalu Miast Partnerskich "Łączy nas chleb" rozpoczęła się w sobotę, 8 czerwca. Nie zabrakło chętnych, by przy tej wyjątkowej okazji odwiedzić Park Zadole. W czasie festiwalu czeka tu mnóstwo atrakcji, pysznych poczęstunków i koncertów.
Zobaczcie, jak pierwszego dnia wyglądał Festiwal Miast Partnerskich "Łączy nas chleb" 2024!
Wcześniej informowaliśmy:
Koncerty, żywa biblioteka, degustacje produktów regionalnych z możliwością zakupu, animacje dla dzieci, a także prezentacje miast, panele dyskusyjne i warsztaty – to atrakcje tegorocznej edycji Festiwalu Miast Partnerskich „Łączy nas chleb”, który odbędzie się w weekend 8-9 czerwca w Parku Zadole.
Partnerstwo jest niezwykle ważne w kontekście rozwoju miasta. Dzięki niemu wymieniamy się dobrymi praktykami. W Katowicach na Festiwal Miast Partnerskich zapraszamy całe rodziny, bo warto, aby na współpracy korzystał każdy z nas. Najjaśniejszą muzyczną gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu będzie niezwykle utalentowana piosenkarka i kompozytorka, której utwory wszyscy doskonale znamy. W niedzielny wieczór na scenie wystąpi Krystyna Prońko. Liczne atrakcje zostały przygotowane także z myślą o najmłodszych katowiczankach i katowiczanach. Będzie je prowadził doskonale znany dzieciom Teatr Trip. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Festiwal rozpocznie się w sobotę 8 czerwca o godz. 12:00 i będzie trwał do godz. 20:00. W niedzielę atrakcje będą czekały na uczestników festiwalu w godz. 11:00-20:00. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.
Czwartej edycji Festiwalu będą towarzyszyły rozmowy nie tylko o chlebie w tradycji różnych narodów, ale też dyskusje o ziarnach i owocach.
Dzięki obecności ludzi nauki, kultury, religii, społeczników oraz przedstawicieli placówek dyplomatycznych, zlokalizowanych w naszym mieście, możemy być pewni ciekawej i merytorycznej rozmowy. mówi naczelnik wydziału promocji, odpowiedzialnego za przygotowanie wydarzenia, Marta Chmielewska
Każdego roku staramy się współtworzyć Festiwal z ludźmi, których wiedza i doświadczenie pozwala na przygotowanie ciekawej propozycji dla mieszkańców i gości. dodaje Marta Chmielewska
W tym roku w wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele konsulatów oraz miast partnerskich Katowic z Miszkolca, Kolonii, Ostrawy, Opawy i Saint-Etienne, poza tym Gmina Wyznaniowa Żydowska, Centrum Muzułmańskie, a także reprezentanci Kościołów chrześcijańskich oraz wielu innych gości.
Odbędą się prelekcje m.in.
- o czekoladzie
- czy roli glutenu w diecie,
- debata z udziałem okolicznych piekarzy
- oraz inne spotkania o charakterze ekologicznym i społecznym.
W programie nie zabraknie też muzycznych niespodzianek. W amfiteatrze wystąpią m.in. znani już naszym mieszkańcom Patryk Filipowicz & Paweł Synowiec, grająca na bandurze Marija Ivanitska oraz Masovian Mantra, którego lider i multiinstrumentalista - Michał Barański jazzowe tradycje łączy z elementami polskiej muzyki ludowej czy klimatem Wschodu.
Kolejną inicjatywą skierowaną do mieszkańców, których pasją jest pieczenie chleba czy przygotowywanie przetworów, jest propozycja przyniesienia na stoisko Miasta Katowice własnoręcznie przygotowanych produktów.
Tym, którzy w niedzielę 9 czerwca przyniosą własny wypiek lub przetwór, z przeznaczeniem na cele charytatywne, podarujemy 1 kg mąki chlebowej prosto z młyna oraz pamiątkowe gadżety festiwalu, takie jak woreczek na chleb czy fartuch kuchenny. mówi naczelnik Marta Chmielewska
Po zakończeniu wydarzenia, podobnie jak w latach ubiegłych, dary zostaną przekazane do Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego w Katowicach.
Szczegółowy program jest dostępny na: katowice.eu/chleblaczy.
Warto przypomnieć, że w 2023 r. podczas XXIX Wielkiej Gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach Miasto Katowice za Festiwal Miast Partnerskich „Łączy nas chleb” otrzymało prestiżową nagrodę „Marka-Śląskie” w kategorii kultura.
Tak było na poprzedniej edycji festiwalu: