Film „Wyrwa” Bartosza Konopki już w kinach. To wykładowca katowickiej filmówki!
"Wyrwa" już w kinach! Fabularna produkcja CANAL+ z Tomaszem Kotem, Karoliną Gruszką i Grzegorzem Damięckim trafiła na duże ekrany. To thriller oparty na książce Wojciecha Chmielarza. Jego reżyserem jest wykładowca katowickiej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego, Bartosz Konopka.
Wyrwa - opis filmu
Tajemniczy wypadek samochodowy zmienia całkowicie życie Maćka (Tomasz Kot). W zdarzeniu ginie jego żona Janina (Karolina Gruszka). Najprawdopodobniej kobieta popełniła samobójstwo. Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała, że jedzie na delegację do Krakowa. Pomyliła się? A może kłamała? Zrozpaczony mężczyzna wyrusza w podróż, aby rozwiązać zagadkę jej śmierci. Wkrótce trafia na trop niejakiego Wojnara (Grzegorz Damięcki) - aktora, którego podejrzewa o romans ze zmarłą żoną. Od tego momentu pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia się w skomplikowaną zagadkę. Maciej dochodzi do wniosku, że być może w ogóle nie znał kobiety, którą poślubił…
Reżyser wykładowcą w Katowicach
Reżyserem filmu "Wyrwa" jest Bartosz Konopka, absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. W 2010 roku Konopka został nominowany do Oscara za krótkometrażowy film dokumentalny "Królik po berlińsku".
Cieszymy się z kolejnej produkcji wykładowcy naszej szkoły, trzymamy kciuki za udaną drogę filmu, oby przyniósł on wiele nominacji, nagród i przede wszystkim radości. Gratulujemy! Ponadto zauważamy również udział naszego absolwenta Filipa Bałdygi, który jest jednym z producentów filmu, czego serdecznie gratulujemy.
czytamy na stronie katowickiej filmówki
Bartosz Konopka ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Następnie pracował jako reporter dla TVN i TVP, gdzie zrealizował kilkanaście reportaży i dokumentów. Studiował dziennikarstwo podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył reżyserię na WRiTV w Katowicach oraz kurs dokumentalny i fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
W 2003 roku, wraz z Piotrem Rosołowskim, wygrał międzynarodowy konkurs telewizji Planete Germany na scenariusz filmu dokumentalnego. Powstała Ballada o kozie nagrodzona na Berlinale 2004 oraz wieloma nagrodami publiczności, pokazywana w kilkunastu oddziałach Planete na świecie. Jego następny film to 40. minutowa fabuła Trójka do wzięcia (2006), jeden z najliczniej nagradzanych filmów w programie 30 minut.
Wspólnie z Rosołowskim zrealizowali Królika po berlińsku (2009), który przyniósł im nominację do Oscara, wiele innych nagród, pokazy na 70 festiwalach, dystrybucję w ponad 40 krajach.
W 2011 Bartek ukończył debiut fabularny Lęk Wysokości, który miał premierę na IFF w Montralu, zdobył nagrody m.in w Mannheim, Bombaju, Lecce, Vincennces, Gdyni. W polskich kinach obejrzało go ponad 60 tys. widzów. Był również rozpowszechniany we Francji, Hiszpanii, Iranie. Jego dokument kreacyjny Sztuka znikania (2013) otrzymał nagrody na RIDM Montreal, IFF Jihlava. W 2013 zrealizował też 7 odcinków serialu Bez Tajemnic (oryg. In Treatment) dla HBO Europe. Kolejny projekt fabularny pt. Niemy zdobył nagrodę Scripteast na festiwalu w Cannes 2013.
Rok 2014 przyniósł dwa nowe filmy: dokument muzyczny Nowa Warszawa i krótką fabułę Z łóżka powstałeś (Best Short na 18th Brooklyn Film Festival, Jury Award na Sapporo Short Fest i Nagroda Publicznosci na FPF Gdynia). W 2015 realizował, jako główny reżyser nowy serial dla TVN pt "Aż po sufit!", będący adaptacją australijskiego Packed to the Rafters.
Jest beneficjentem stypendium Ministra Kultury i Nipkowa w Berlinie. Uczestnik warsztatów EAVE, Documentary Campus, Ex Oriente. Wykładał na Litwie, w Niemczech, Polsce. Uczy na WRiTV w Katowicach i WSF w Warszawie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Rady PISF.