Fortepian stanął przed Muzeum Śląskim w Katowicach
W Strefie Kultury można zagrać na fortepianie. Instrument, który stał na ulicy Stawowej w Katowicach, został przeniesiony przed budynek Muzeum Śląskiego. W Katowicach są łącznie trzy plenerowe fortepiany.
Fortepian przed Muzeum Śląskim
Mija już 7 lat, od kiedy Katowice zostały uhonorowane przez UNESCO tytułem Miasta Kreatywnego w dziedzinie muzyki. Wśród działań mających na celu upowszechnianie muzyki, było m.in. zainstalowanie w przestrzeni miasta trzech fortepianów plenerowych.
Założono, że fortepiany będą się pojawiać w różnych lokalizacjach tak, by były dostępne dla wszystkich mieszkańców. Teraz, jak zapowiadaliśmy, jeden z fortepianów został przewieziony do Strefy Kultury, przed Muzeum Śląskie.mówi rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice, Sandra Hajduk
Fortepian, dzięki specjalnej konstrukcji, działa także w trakcie mrozów. Bez problemu można na nim grać w zimowym czasie. Fortepian znajdziemy przed wejściem do gmachu Muzeum Śląskiego.
W Muzeum Śląskim nie brakuje muzycznych inicjatyw m.in. plenerowych koncertów w ramach letniego cyklu "Muza w Muzeum", koncertów Oh Orkiestra w ramach cyklu "Muzyczne popołudnia w Muzeum Śląskim" czy Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice, który od lat gości na terenie Muzeum Śląskiego. Przed nami kolejne muzyczne wydarzenie w Muzeum Śląskim.
Koncert "Muzeum popołudnie w Muzeum Śląskim"
16 grudnia Muzeum Śląskie zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Muzyczne popołudnia w Muzeum Śląskim”. Tym razem, na scenie, koncert zespołu Trefon-Gmyrek DUO pt. „Najstarszy i najmłodszy w Muzeum Śląskim”, który nawiązywać będzie do historii dwóch instrumentów: harfy, która ma ponad 5000 lat swojego rozwoju oraz saksofonu znanego zaledwie od 180 lat.
Zespół zaprezentuje repertuar złożony z wirtuozowskich kompozycji napisanych na ten rzadko występujący skład, ale również usłyszymy transkrypcje znanych utworów muzyki filmowej.
Wyjątkowość koncertu polega jednak na wykonaniu utworu audiowizualnego inspirowanego kompozycją „Eolienne” francuskiej kompozytorki Idy Gotkovsky. Eksperymentalny wymiar tego dzieła wiąże się poszukiwaniem przez trzech katowickich twórców Pawła Szymkowiaka (filmowiec), Agatę Kurzak (scenograf), Przemysława Schellera (kompozytor-programista) nowego wymiaru interpretacyjnego kompozycji „Eolienne”, nadającemu temu 17-minutowemu utworowi „nową programowość” opartą w warstwie obrazu na przestrzeniach katowickich ogrodów, Strefy Kultury, Nikiszowca.
Obok wykonawców swoją rolę odegra też „sztuczna inteligencja”, która zsynchronizuje muzyką wykonywaną „na żywo” z obrazem filmowym w projekcji na specjalnie stworzoną scenografię dla tego utworu. Sama kompozytorka wyraziła zainteresowanie tym utworem audiowizualnym, a powstaje on dzięki programowi „Muzykogranty 2022” miasta Katowice.
Koncert odbędzie się w piątek 16 grudnia o godzinie 18:00 w Muzeum Śląskim w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 / audytorium. Wstęp: 10 zł.
Plenerowe fortepiany w Katowicach
Na przełomie roku 2021 i 2022 w Katowicach pojawiły się plenerowe fortepiany. Najpierw dwa - na Rynku i na ulicy Stawowej, a wkrótce także trzeci - w Parku Zadole. Ostatecznie fortepian z Parku Zadole został przeniesiony przed Uniwersytet Śląski. Teraz fortepian ze Stawowej trafił przed gmach Muzeum Śląskiego.
Instalacje cieszą się dużą popularnością i raz po raz przy klawiaturze można znaleźć utalentowanych mieszkańców aglomeracji, którzy zachwycają swoimi umiejętnościami gry na fortepianie.