Gdzie w Katowicach jest zielono? Sprawdzamy, co zmieniło się w mieście w ostatnich latach [Zdjęcia]
Zieleń w mieście wpływa na zdrowie mieszkańców, ale także znacząco poprawia estetykę urbanistyczną. Pozytywnie wpływa na jakość powietrza, redukuje efekt miejskiej wyspy ciepła, a przede wszystkim podnosi jakość życia mieszkańców. Czy Katowice są zielone? Sprawdzamy, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się zielona przestrzeń w mieście.
Deptak i drzewa w miejscu dawnej ulicy
Po przekształceniu w deptak ulicy Mariackiej, w pierwszej dekadzie XXI wieku, stała się ona wizytówką nocnego życia nie tylko Katowic, ale całej Metropolii. Leżąca nieopodal ul. Dworcowa spełniała jednak cały czas gównie funkcję nieatrakcyjnego miejskiego parkingu.
Ulica Dworcowa, dzięki pięknej architekturze stojących przy niej budynków oraz bliskości rynku i najważniejszych miejskich deptaków, miała potencjał, by stać się nową ikoną Śródmieścia Katowic. Dlatego podjęliśmy decyzję o radykalnej przebudowie tej ulicy, zmianie jej funkcji i zazielenieniu kosztem niemal 20 mln zł. Dziś ul. Dworcowa to przyjazne mieszkańcom miejsce tworzące niepowtarzalnych charakter historycznego centrum miasta.
mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
W miejscu, gdzie kiedyś poruszały się samochody, pomiędzy ul. Św. Jana i Tylną Mariacką, powstał deptak z estetycznymi nawierzchniami, ławkami i innymi elementami małej architektury oraz oświetleniem. Efekt dopełniły nasadzenia ponad 50 drzew, a przestrzeń wypełniona jest mieszkańcami niezależnie od pogody i pory roku.
Zielona Warszawska
Jeszcze niedawno kierowcy mogli dojechać ul. Warszawską niemal do samego rynku. To jednak się zmieniło, a duża część tej przestrzeni została oddana pieszym. Przebudowie poddano odcinek od ul. Dyrekcyjnej do ul. Francuskiej. Z ruchu kołowego wyłączono ul. Warszawską od ul. Dyrekcyjnej do ul. Szkolnej, a od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej uspokojono go poprzez strefę Tempo 30 oraz zmiany w organizacji ruchu. To pozwoliło przywrócić tej przestrzeni funkcję bulwaru miejskiego, którą miała pod koniec XIX i XX wieku, dzięki czemu znów służy przede wszystkim pieszym.
Cały teren objęty projektem to ponad 10,5 tys. m2. W ramach zazielenienia ul. Warszawskiej posadzono 70 drzew, a także tysiące krzewów, bylin, traw i pnączy. Całość dopełniły elementy małej architektury, około 50 różnego rodzaju ławek, a także stojaki na rowery i podpórki. Ponadto część drzew została podświetlona. Łączny koszt zazielenienia ul. Warszawskiej wyniósł ponad 17 mln zł.
Aleja Korfantego wypełniona drzewami, różami i trawami
Nieco wcześniej niż na ul. Warszawskiej ruch samochodów ograniczono na al. Korfantego, pomiędzy rondem a rynkiem. Najpierw jedna, a potem druga jezdnia zostały zawężone, by kierowcy mieli do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Na odzyskanej przestrzeni zerwano nawierzchnię, posadzono 47 drzew, ponad 4200 róż oraz trawy ozdobne.
Miasto cały czas zazielenia kolejne ulice i to nie tylko w Śródmieściu. Dzieje się tak z pomocą mieszkańców, dzięki takim programom jak Zielony Budżet czy wCop Drzewo. Wiele zielonych projektów jest realizowanych także w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzięki nim nowe drzewa pojawiły się m.in. na ul. Stawowej czy Raciborskiej.