Gmach Biblioteki Śląskiej bez tajemnic! Darmowy spacer architektoniczny po modernistycznym budynku przy Francuskiej 12
Ten adres znają wszyscy, ale nie wszyscy znają architektoniczne ciekawostki i walory tego wyjątkowego budynku. Mowa o gmachu Biblioteki Śląskiej przy ulicy Francuskiej 12. Teraz będzie okazja, żeby poznać go bliżej - dzięki książce Anity Tomanek i spacerowi z przewodnikiem po modernistycznym budynku.
Zwiedzanie Biblioteki Śląskiej przy Francuskiej 12
Katowicka moderna to jedna z atrakcji naszego miasta. Jej architektoniczne przykłady katowiczanie mijają każdego dnia i bez trudu rozpoznają ich kształty na fotografiach i plakatach. Jednym z przykładów modernistycznego budynku w Katowicach jest gmach Biblioteki Śląskiej przy ulicy Francuskiej 12 w Katowicach.
Francuska 12 to adres znany wszystkim katowiczanom. 11 listopada 1934 roku uroczyście otwarto tam Dom Oświatowy. Śląski wojewoda, Michał Grażyński, mówił wówczas o nim: »Dom, który ma być twierdzą myśli polskiej...«. Wielu uważa, że od zawsze była to siedziba Biblioteki Śląskiej, ale to nieprawda. Początki były zupełnie inne: zjazdy, odczyty, bale, rauty, rewie mody, a nawet kursy gotowania. Chyba żaden przedwojenny budynek w Katowicach nie był świadkiem tylu ważnych wydarzeń. Odbywały się w nim spotkania żołnierzy, hodowców gołębi, księgowych, a gościli m.in. Wojciech Korfanty, Michał Grażyński, Melchior Wańkowicz czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. pisze o historii gmachu autorka publikacji na jego temat, Anita Tomanek, kierownik Działu Zbiorów Śląskich BŚ
12 grudnia, od godz. 17:00 będzie wyjątkowa okazja, by jeszcze lepiej poznać Bibliotekę przy Francuskiej. Spacer architektoniczny po modernistycznym budynku poprowadzi dr inż. arch. Jacek Kamiński Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteka Śląska, natomiast Anita Tomanek, kierownik Działu Zbiorów Śląskich BŚ w Salonie Integracji Sztuk Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej opowie o historii obiektu i kulisach powstania publikacji „Francuska 12. Kalendarium działalności Domu Oświatowego na łamach »Polonii« i »Polski Zachodniej« (11 listopada 1934-1 września 1939 roku)".
Wstęp na wydarzenie jest darmowy.