Gorąco? To jeszcze nic! Sprawdzamy, jaki był rekord temperatury w Katowicach
Gorąco? Okazuje się, że wcale nie aż tak bardzo. Mimo że w drugiej dekadzie lipca w Katowicach pogoda jest naprawdę godna lata, to jednak do rekordu temperatury powietrza sporo nam jeszcze brakuje. Kiedy w Katowicach padł rekord ciepła? Sprawdzamy!
Rekordowy upał w Katowicach
Temperatura w drugiej połowie lipca sprawia, że można poczuć letnią, wakacyjną pogodę. Baseny są oblegane, a mieszkańcy chętnie korzystają z kurtyn wodnych znajdujących się w kilku lokalizacjach w Katowicach. Na termometrach mamy niespełna 30 stopni Celsjusza, a momentami robi się naprawdę upalnie. Okazuje się jednak, że póki co daleko nam do rekordowych temperatur.
Według danych podawanych przez katowicki magistrat, w Katowicach rekord upałów padł 29 sierpnia 1992 roku, kiedy termometry wskazywały 36 stopni Celsjusza (dane dla stacji meteorologicznej „Muchowiec”).
O rekordowych temperaturach w Katowicach wspomina także znany śląski meteorolog, Damian Dąbrowski. Jakie maksymalne temperatury odnotowano w naszym mieście w lipcu?
W stolicy woj. śląskiego najwyższą temperaturę w lipcu zanotowano dość dawno, bo w 1957 roku. Termometry wskazały wówczas 35,7°C. Skrajne upały wystąpiły w Katowicach również w innych latach: 35,4°C [29 lipca 2013], 35,2°C [1 lipca 2019] czy 34,8°C [31 lipca 1994]. czytamy na stronie internetowej Damiana Dąbrowskiego, www.pogodadlaslaska.pl
Spoglądając na te dane, trzeba przyznać, że przy obecnych niespełna 30 stopniach nie ma co narzekać. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z wysokimi temperaturami. Koniecznie trzeba odpowiednio nawadniać organizm, regularnie pijąc wodę. Zaleca się także noszenie nakrycia głowy i unikania przebywania w nasłonecznionych przestrzeniach, zwłaszcza w południe, kiedy promienie słońca są najbardziej niebezpieczne dla naszej skóry. Warto poszukać ochłody w miejskich parkach i nad zbiornikami wodnymi.
W czasie gorących i upalnych dni należy także pamiętać o zwierzętach. Wiele instytucji i przedsiębiorców wystawia latem miski z wodą dla spragnionych psiaków. Kiedy zabieramy swoje zwierzaki do samochodu, nigdy nie powinniśmy ich zostawiać w nagrzanym pojeździe na parkingu. Nawet kilka minut w zamkniętym aucie może stanowić dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo.