Gorąco na proteście rolników w Warszawie. W ruch poszły race i brukowa kostka. Są ranni [Wideo]

Jakub Dyl
Kamil Zatoński
06.03.2024poza Katowicami

W całej Polsce nadal trwa wielki protest rolników, którzy blokują poszczególne drogi. Rolnicy domagają się ograniczeń w handlu z Ukrainą i sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi.

rolnicy protestujący przy katowice airport

Gorąco na proteście rolników w Warszawie

Ten protest zdecydowanie wymknął się spod kontroli. W środę, 6 marca, przed Sejmem doszło do przepychanek pomiędzy protestujacymi rolnikami a policją. Kilkunastu funkcjonariuszy zostało rannych, zatrzymano w tej sprawie kilkanaście osób.

W mediach społecznościowych publikowane są również materiały filmowe, w których rolnicy przekazują, że to oni zostali zaatakowani. Zdaniem policji było zupełnie inaczej. To własnie protestujacy mieli rozpocząć atak od rzucania rac oraz kostki brukowej w kierunku budynku kancelarii premieraz oraz samych mundurowych.

6 marca wspólna manifestacja rolników i pracowników

6 marca w Warszawie odbędzie się wspólna manifestacja rolników i pracowników. Protest organizują NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność" i NSZZ „Solidarność". Do stolicy przyjedzie m.in. ponad 3 tys. członków śląsko-dąbrowskiej „Solidarności".

Łączy nas sprzeciw wobec unijnej polityki klimatycznej, wobec tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. Skutki tej polityki uderzają nie tylko w rolników, ale też w pracowników przemysłu, w każdego z nas.

mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności"

Przypomina, że związek od kilkunastu lat ostrzegał przed konsekwencjami unijnej polityki klimatycznej. Alarmował, że Europejski Zielony Ład będzie miał katastrofalne skutki.

Dzisiaj zbuntowali się rolnicy, ale całe społeczeństwo musi w końcu zrozumieć, z jak wielkim zagrożeniem mamy do czynienia. Szacunkowy koszt Zielonego Ładu to 32 tys. zł rocznie na każdego pracującego Polaka. Takiego ciężaru nie udźwigniemy.

podkreśla przewodniczący

Chcę jeszcze przed manifestacją głośno i dobitnie powiedzieć tym, którzy próbują lub będą próbować wykorzystywać nasz protest do realizacji swoich partyjnych interesów, że za zgodę Polski na unijną politykę klimatyczną odpowiedzialna jest niemal cała scena polityczna. Zaczął to pierwszy rząd Donalda Tuska, kontynuowały rządy PiS i to premier Mateusz Morawiecki zgodził się na pakiet Fit for 55. My o tym doskonale pamiętamy.

dodaje

Kilkadziesiąt autokarów z uczestnikami manifestacji wyruszy ze Śląska i z Zagłębia Dąbrowskiego wczesnym rankiem. Manifestacja przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów rozpocznie się o godz. 11:00.

Protest rolników w Warszawie i stanowisko Solidarności

We wtorek, 27 lutego o godzinie 11:00, rolnicy z całej Polski będą protestować przed Sejmem. "Gwiaździsty marsz na Warszawę" to kontynuacja protestów, które mają zmusić rząd do wycofania się z Zielonego Ładu oraz wprowadzenia kontyngentów na zboże z Ukrainy. Solidarność w specjalnym oświadczeniu odniosła się również do tematu odstąpienia od protestów, które od kilku tygodni przetaczają się przez nasz kraj. 

"W związku z trwającym Strajkiem Generalnym rolników Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” jednogłośnie podjęło decyzję , że warunkiem odstąpienia od protestów i podjęciem rozmów na inne bardzo ważne tematy jest:

– wstrzymanie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest między innymi likwidacja rodzinnych gospodarstw rolnych, stanowiących dotychczas podstawę Wspólnej Polityki Rolnej

– w handlu z Ukrainą powrót do stanu z 2021 r. i sfinansowanie (np.: z przyznanych już 50 mld Euro) eksportu produktów rolnych przez Europę poza granice Unii Europejskiej na tradycyjne rynki eksportowe Ukrainy.

Mając powyższe na względzie Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” stoi na stanowisku, że doraźna pomoc państwa mająca na celu podtrzymanie żywotności ekonomicznej gospodarstw jest niezbędna, nie może jednak stanowić podstawy o zakończeniu akcji protestacyjnej.

Prezydium negatywnie ocenia dotychczasową postawę rządu wobec rolniczych protestów. Ciągłe rozmowy o postulatach w oczekiwaniu na wiosenne prace polowe, które zmuszą rolników do opuszczenia blokad, świadczy o braku dobrej woli rządzących. Ocenę tę pogłębia decyzja dotycząca uznania przejść granicznych z Ukrainą za infrastrukturę krytyczną.

Niepokój i zdziwienie wywołał Komunikat Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 22 lutego 2024r., który nawiązuje do oświadczenia Premiera RP z tego samego dnia, z którego wynika, że rząd przygotowuje się do siłowego rozwiązania protestu rolników na granicy z Ukrainą. Komunikat KRIR opowiada się za „zmianą strategii protestacyjnej rolników i wzywa do stawienia się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Biało-Czerwoną”. Należy przypomnieć, że Izby Rolnicze są samorządem i nie posiadają podstaw prawnych do prowadzenia akcji protestacyjnych, które są uprawnieniem statutowym związków zawodowych rolników. Warto również zwrócić uwagę, że Flaga Biało-Czerwona powinna nas wszystkich jednoczyć, ale nie oznacza to, że poszczególne organizacje nie mają prawa do używania własnych symboli.

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” zdecydowanie opowiada się za kontynuowaniem dotychczasowych form protestu i zwraca się do wszystkich strajkujących rolników z apelem, aby nie dali się zwieść fałszywym manipulacjom rządu i niektórych organizacji rolniczych, które zmierzają do zakończenia blokad i podpisania „pozornego porozumienia”.

W związku z Uchwałą nr 1/24 Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Prezydium Rady Krajowej naszego związku podjęło współpracę z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz innymi rolniczymi Związkami Zawodowymi, oddolnymi inicjatywami rolników z całej Polski w celu organizacji w Warszawie wspólnej manifestacji w dniach 06- 07 marca w tygodniu obrad Sejmu" - czytamy w oświadczeniu na stronie solidarnoscri.pl.

Protest rolników 27 lutego

Wszyscy jadą do Warszawy. We wtorek, 27 lutego, rolnicy z całej Polski będą protestować przed Sejmem. "Gwiaździsty marsz na Warszawę" to kontynuacja protestów, które mają zmusić rząd do wycofania się z Zielonego Ładu oraz wprowadzenia kontyngentów na zboże z Ukrainy.

27 lutego głęboko liczymy na to, że w pierwszym etapie, gdy rolnicy przyjdą pod Sejm, będziemy przyjęci przez marszałka Sejmu, złożymy swoje petycje. W drugim kroku idziemy pod KPRM i chcemy, by premier około 14.30 przyjął delegację rolników. Tam zostaną przedstawione konkretne postulaty.

mówił w radiowej Jedynce, przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski

Protest rolników przy Katowice Airport - 23 lutego

60 traktorów, 2 ciągniki siodłowe, a także liczne samochody terenowe i osobowe - tyle pojazdów wyjechało w piątek, 23 lutego, na główną drogę łączącą DW 913 i Katowice Airport. To kolejny z ogólnopolskich protestów rolników, które nasilają się od połowy lutego br. Tym razem do protestujących w Pyrzowicach rolników dołączyli ich koledzy z okolicznych gmin, a także przedstawiciele pozostałych grup zawodowych - górnicy, myśliwi oraz pszczelarze. Nad zabezpieczeniem zorganizowanego przejazdu czuwały służby. 

Dziękuję wam wszystkim za przybycie. Wszyscy tutaj jesteśmy razem. Mamy swoje postulaty i twardo je wygłaszamy. Jesteśmy przeciwko niekontrolowanemu importowi zboża i innych produktów żywnościowych z Ukrainy, o średniej i niskiej jakości. Jako rolnicy, jesteśmy zasypywani tymi towarami, a mimo tego, że mamy pełne swoje silosy, nie możemy tego sprzedać; a jeśli już sprzedać - to poniżej realnej wartości. Koszty produkcji są wysokie, nie mamy opłacalności. Chcemy produkować polską żywność. Odcinamy się też od haseł prorosyjskich.

mówił do protestujących organizator wydarzenia, Sławosz Małota

Jesteśmy rolnikami od pokoleń, jesteśmy tradycjonalistami. Chcemy godnie pracować i godnie zarabiać. My nie nalegamy na dopłaty, chcemy pracować, sprzedawać zdrowy polski produkt bez dopłat, ale musi być odpowiednia cena za ten produkt.

dodał

Więcej informacji o proteście i postulatach rolników znajdziecie poniżej w tekście. Tymczasem zobaczcie zdjęcia z piątkowego protestu. 

Wcześniej pisaliśmy:

W piątek, 23 lutego, 60 traktorów i rolników ma blokować drogę na odcinku od DW 913 do ronda bezpośrednio przy Katowice Airport. Przejazd rolniczych maszyn rozpocznie się przy zjeździe na DK79.

Strajk rolników wystartuje o godzinie 10:00 i powinien potrwać do 15:00. Już teraz policjanci apelują o zachowanie uważności przez kierowców.

Sugerowane objazdy miejsca protestu:

  • Dojazd do KTW od strony Tarnowskich Gór przez ul. Męczenników oraz ul. Wolności w Pyrzowicach;
  • Dojazd do KTW od strony Siewierza przez ul. Gminną, ul. Wspólną, ul. Kolejową oraz ul. Siedliska w Mierzęcicach;
  • Dojazd do KTW od strony Nowej Wsi zjazd z DK78 w ul. Wojska Polskiego oraz przejazd przez ul. Osiedle oraz ul. Siedliska w Mierzęcicach;
  • Pojazdy ciężarowe: dotarcie do KTW będzie możliwe w kierunku trasy S1 lub dalej DK78. Alternatywna trasa: przejazd DW913 w kierunku DK86 w Będzinie.

W związku z planowanym protestem rolników na drodze wojewódzkiej 913 na jej odcinku przy Katowice Airport, który odbędzie się w piątek 23 lutego br. w godzinach pomiędzy 10:00 a 15:00, prosimy pasażerów odlatujących w tym czasie z katowickiego lotniska o zarezerwowanie większej ilości czasu na dojazd do portu.

apeluje Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport

Petycja rolników u wojewody

We wtorek, 20 lutego, przed budynkiem dawnego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Sobieskiego 8 w Częstochowie, doszło do spotkania rolników z wojewodą śląskim Markiem Wójcikiem, w trakcie którego przekazane zostały na piśmie postulaty protestacyjne. Jest ich 10. Czego domagają się rolnicy?

Społeczny Komitet Protestacyjny Rolników Powiatu Częstochowskiego domaga się:

  • Pilnej wypłaty wszystkich dopłat (płatności obszarowych, ekoschematów, płatności zwierzęcych, płatności środowiskowych, ONW i pozostałych) za rok 2023. 
  • Natychmiastowego zablokowania napływu towarów pochodzenia rolniczego na rynek polski. W przyszłości przywrócenia ceł i kontyngentów na towary rolne, przede wszystkim z Ukrainy i Rosji.
  • Odrzucenie polityki "Zielonego Ładu" w całości.
  • Zrekompensowania strat producentów kukurydzy, zbóż, rzepaku i mleka poprzez stosowne dopłaty z "Funduszu Wojennego".
  • Podjęcia działań zmierzających do zdjęcia nadwyżek zbóż z polskiego rynku i opróżnienia magazynów przed nowymi zbiorami. 
  • Wprowadzenia kaucji tranzytowej na towary przejeżdżające przez Polskę.
  • Wyrównania jednolitej płatności obszarowej do poziomu średniej UE.
  • Objęcia obowiązkową kontrolą graniczną każdego wjeżdżającego transportu przez granicę.
  • Nie karania rolników za uchybienia w realizacji ekoschematów w roku 2023 i 2024. 
  • Zwiększenia dopłaty do paliwa rolniczego do 2 złotych w roku 2024. 

Rolnicy przyjechali z petycją na ponad 400 ciągnikach. 

Protest rolników 20 lutego

We wtorek, 20 lutego, do wielkiego protestu rolników dołączą również myśliwi. Drogi będą blokowane w całym kraju, a spore utrudnienia nie ominą też województwa śląskiego.

W naszym regionie utrudnienia wystąpią w Gorzyczkach przy A1 oraz na węźle Świerklany. Protest rozpocznie się od godziny 12:00 i potrwa do 16:00.

Z utrudnieniami muszą się również liczyć mieszkańcy Częstochowy, a dokładnie gminy Mykanów. 

Protest rolników 16 lutego

W piątek, 16 lutego, drogą wojewódzką DW 793 z Siewierza do Myszkowa, w godzinach od 10:00 do 14:00, będą przejeżdżać uczestniczący w proteście rolnicy. Policjanci apelują do wszystkich kierowców o zrozumienie oraz cierpliwość na drogach.

Zalecamy wybrać alternatywne trasy przejazdu oraz stosować się do poleceń policjantów. Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będą czuwać policjanci.

czytamy na stronie będzińskiej policji

W ramach protestu rolników zaplanowany jest przejazd ciągników rolniczych w ramach Ogólnopolskiego Strajku Rolniczego. Przejazd odbędzie się na odcinku drogi pomiędzy rondami drogi wojewódzkiej DW 793. W Siewierzu od ronda znajdującego się przy ulicy Kieleckiej do Ronda Rzeczypospolitej w Myszkowie.

Wcześniej pisaliśmy:

Protest rolników 9 lutego

Strajk generalny rolników na terenie całego kraju rozpocznie się o godzinie 10:00 blokadą wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą wraz z blokadami dróg i autostrad w poszczególnych województwach.

Poniżej możecie przeczytać oświadczenie, które zostało zamieszczone przez NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

"Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny.

Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP. Prezydium NSZZ RI „Solidarność” apeluje o SOLIDARNOŚĆ całej społeczności rolniczej.

Wzywamy naszych członków do wspólnego działania i wyrażenia naszego sprzeciwu wobec obecnej sytuacji. NSZZ RI „Solidarność” apeluje o jedność oraz podjęcie konstruktywnych działań dla dobra całej społeczności rolniczej. W związku z zapowiedzianymi protestami rolniczymi, NSZZ RI „Solidarność” informuje o czasowych blokadach dróg na terenie całego kraju od 9 lutego do 10 marca 2024 roku.

Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych.

W ramach możliwości, prosimy o unikanie podróży w każdorazowo wymienionych obszarach. NSZZ RI „Solidarność” apeluje o pokojową formę wyrażania niezadowolenia i współpracę ze związkowymi koordynatorami strajku.

Rolnicy łączmy się w działaniu".

Protest rolników - MAPA blokowanych dróg

NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” zachęca kierowców do zaglądania na interaktywną mapę, na której znajdą oni wykaz blokowanych dróg. Mapa ma być na bieżąco aktualizowana. W województwie śląskim to m.in. blokada:

  • DK44 w Mikołowie,
  • DK81 w Pawłowicach,
  • DK78 w Szczekocinach,
  • DK34 w Waleńczowie,
  • DK91 w Witkowicach.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

Zobacz także

Rolnicy spotkali się z wojewodą w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim
Rolnicy spotkali się z wojewodą w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim
w Katowicach

Rolnicy spotkali się z wojewodą w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim

Wielki protest rolników w Katowicach. Stanowisko Śląskiej Izby Rolniczej [Zdjęcia + wideo]
Wielki protest rolników w Katowicach. Stanowisko Śląskiej Izby Rolniczej [Zdjęcia + wideo]
w Katowicach

Wielki protest rolników w Katowicach. Stanowisko Śląskiej Izby Rolniczej [Zdjęcia + wideo]

NGO siłą Katowic. Organizacje pozarządowe otrzymają finansowanie w wysokości minimum 60 mln rocznie
NGO siłą Katowic. Organizacje pozarządowe otrzymają finansowanie w wysokości minimum 60 mln rocznie
w Katowicach

NGO siłą Katowic. Organizacje pozarządowe otrzymają finansowanie w wysokości minimum 60 mln rocznie

Kolumny wojskowe przejadą przez nasze ulice! Ćwiczenia Steadfast Defender-24 i Dragon-24
Kolumny wojskowe przejadą przez nasze ulice! Ćwiczenia Steadfast Defender-24 i Dragon-24
w Katowicach

Kolumny wojskowe przejadą przez nasze ulice! Ćwiczenia Steadfast Defender-24 i Dragon-24

Prezydent Katowic protestuje przeciwko "lex Tusk" i rezygnuje z członkostwa w Radzie przy Prezydencie RP
Prezydent Katowic protestuje przeciwko "lex Tusk" i rezygnuje z członkostwa w Radzie przy Prezydencie RP
w Katowicach

Prezydent Katowic protestuje przeciwko "lex Tusk" i rezygnuje z członkostwa w Radzie przy Prezydencie RP

Petycja przeciwko zmianom w Parku Kościuszki. Z protestującymi spotkał się wiceprezydent Katowic
Petycja przeciwko zmianom w Parku Kościuszki. Z protestującymi spotkał się wiceprezydent Katowic
w Katowicach

Petycja przeciwko zmianom w Parku Kościuszki. Z protestującymi spotkał się wiceprezydent Katowic

Połączenie Katowice-Ostrawa. Protest przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim "Stop CPK!"
Połączenie Katowice-Ostrawa. Protest przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim "Stop CPK!"
w Katowicach

Połączenie Katowice-Ostrawa. Protest przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim "Stop CPK!"

do góry